Według planu modernizacji wojska lądowe Francji mają otrzymać w latach 2019-2025 znaczne dostawy nowych transporterów opancerzonych. Pewna ilość tych wozów ma zostać udostępniona służbie medycznej.
Do roku 2030 wojsko francuskie ma otrzymać 1872 pojazdów opancerzonych 6x6 typu Griffon i 978 4x4 typu Serval. Część z nich ma zostać wprowadzona w wersji ambulansów, co umożliwi wycofanie starszych wersji wozów o takich zadaniach.
Obecnie oddziały sanitarne korzystają z VAB Sanitaire (VAB SAN) oddanych do użytku w czasie, gdy przygotowywano się na konflikt o dużej intensywności w Niemczech, komentuje Laurent Lagneau. Chodziło o szybką ewakuację rannych do szpitala polowego znajdującego się za linią frontu. VAB SAN był wielokrotnie modernizowany m.in. poprzez integrację automatycznej skrzyni biegów, nowego zawieszenia i dodatkowego opancerzenia. Natomiast modernizacja do standardu CIED polegała na wzmocnieniu ochrony przed improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi. Wersja EVOL CIED została wyposażona w fotele przeciwminowe, nowy system nośny noszy, dodatkowe schowki itd.
Czytaj też
Prace nad VAB EVOL CIED rozpoczęto w 2019 roku w oczekiwaniu na przybycie Gryfów i Serwalów w wersji sanitarnej, co zbiegnie się z realizacją strategicznego planu na rok 2030. W sumie wojska lądowe Francji mają posiadać 196 Gryfów i 135 Serwali w wersji sanitarnej.
VAB SAN został oparty o pływający kołowy transporter opancerzony VAB, wprowadzony do produkcji w 1974 roku. Stał się on wtedy podstawowym TO armii francuskiej, w dwóch wersjach produkcyjnych- cztero i sześciokołowych. Jednostkę napędową stanowi silnik Renault MDR o mocy 255 koni mechanicznych. W miejscu desantu wersja sanitarna ma możliwości przewożenia 5 noszy lub 10 siedzących pasażerów.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie