Reklama

Siły zbrojne

Francja kupuje haubice, z czeskim "pierwiastkiem"

Fot. Sgt. 1st Class Mikki Sprenkle/U.S. Army
Fot. Sgt. 1st Class Mikki Sprenkle/U.S. Army

Jak donosi lokalna prasa, Francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych jeszcze przed końcem bieżącego roku planuje zawrzeć nową umowę z francuskim koncernem Nexter. Ma ona dotyczyć dostaw kolejnej partii lufowych system artyleryjskich CAESAR.

Wspomniany kontrakt ma dotyczyć 32 egzemplarzy kołowych armatohaubic samobieżnych CAESAR na nowym podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego Tatra T-815 8 × 8, które mają trafić do pododdziałów artylerii lufowej francuskich wojsk lądowych. Jak dotąd w ręce francuskich żołnierzy trafiło już łącznie 77 egzemplarzy tych systemów na podwoziu 6 x 6, które zostały już przetestowane w warunkach bojowych w czasie operacji wojskowych francuskiej armii w Afganistanie i Mali.

W lipcu br. francuski koncern Nexter złożył duże zamówienie w spółce Eurenco na dostawę 70 tysięcy modułowych ładunków miotających do rodziny amunicji kal. 155 mm, które mają zostać dostarczone w latach 2021-2022 do pododdziałów francuskiej artylerii lufowej eksploatujących systemy CAESAR. Umowa ta jest częścią większego kontraktu od francuskiej Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia (DGA) na dostawy amunicji dla armatohaubic samobieżnych CAESAR. Jej zawarcie ma zabezpieczyć bieżące potrzeby francuskich artylerzystów w zakresie amunicji dla ich najnowszego uzbrojenia, a także wesprzeć i wzmocnić zdolności francuskiego przemysłu zbrojeniowego w zakresie produkcji i rozwoju amunicji artyleryjskiej.

Reklama
Reklama

CAESAR (CAmion Équipé d’un Système d’ARtillerie) to francuska armatohaubica samobieżna na podwoziu kołowym zaprojektowana i produkowana przez koncern Nexter Systemu we współpracy ze spółką Arquus (dawniej Renault Trucks Defence). System składa się z podwozia w postaci odpowiednio zmodyfikowanego, wybranego wojskowego samochodu ciężarowego 6 × 6 lub 8 × 8 (dotychczas wykorzystywane były Renault Sherpa 5, Mercedes Unimog oraz Tatra T-815) oraz osadzonej na nim zmodernizowanej armatohaubicy TRF1 kal. 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów. System ten wykorzystuje szeroką gamę różnego rodzaju amunicji kal. 155 mm, a w tym m.in. uniwersalną LU, przeciwpancerną BOUNS, dalekiego zasięgu ERFB NR czy nową precyzyjną KATANA. Zasięg skutecznego ognia wynosi od 4,5 do 55 km w zależności od typu amunicji.

System po raz pierwszy został publicznie zaprezentowany w 1994 roku, a pierwsze pięć egzemplarzy prototypowych trafiło do francuskiej armii w czerwcu 2003 roku. Po przejściu cyklu badań i testów francuski resort obrony zamówił kolejnych 72 egzemplarzy, których produkcja seryjna rozpoczęła się w czerwcu 2006, a dostawy zostały zrealizowane pomiędzy lipcem 2008 roku, a marcem 2011 roku. System ten zdobył także kilku odbiorców eksportowych wśród których wymienić można: Arabię Saudyjską (80 egzemplarzy), Indonezja (55 egzemplarzy), Liban (28 egzemplarzy) czy Tajlandia (6 egzemplarzy). Z kolei w ostatnim czasie na zakup tego systemu zdecydowały się następujące państwa: Czechy (52 egzemplarze, kontraktu jednak nie podpisano), Dania (19 egzemplarzy) i Maroko (30 egzemplarzy), a dostawy mają zostać zrealizowane w najbliższych latach.

Reklama
Reklama

Komentarze