Reklama

Siły zbrojne

Fińskie Hornety na manewrach Ramstein Alloy

Fot. Fińskie Siły Powietrzne
Fot. Fińskie Siły Powietrzne

Fińskie Siły Powietrzne biorą udział w ćwiczeniach organizowanych przez bazę Ramstein w południowo-zachodnich Niemczech. Są to pierwsze z trzech ćwiczeń z cyklu Ramstein Alloy. Szkolenie potrwa do 22 kwietnia. 

Według komunikatu Suomen ilmavoimat (Fińskich Sił Powietrznych) dwa wielozadaniowe myśliwce F/A-18 Hornet wezmą udział w pierwszej części ćwiczeń pod kryptonimem Ramstein Alloy 21. Ich kwietniowa edycja potrwa trzy dni, a rozpoczęcie planowane jest na dzień 20 kwietnia.

Myśliwce F/A-18 będą operowały z rodzimej bazy Rissala, w środkowej Finlandii. Nadchodząca edycja będzie przeprowadzona nad Morzem Bałtyckim, a także w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, jak i wspomnianej Finlandii.

Ramstein Alloy to seria ćwiczeń, w założeniu odbywających się trzy razy w roku. Pierwszy cykl odbył się w 2016 roku w Estonii. Ich celem jest zwiększenie interoperacyjności sił powietrznych państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego w regionie Morza Bałtyckiego. Pomimo tego, że Finlandia nie należy do NATO, to została zaproszona do udziału w nich, jako kraj partnerski. Do takich państw biorących udział w Ramstein Alloy zalicza się również Szwecję.

W trakcie szkoleń realizowane są liczne scenariusze. Wśród nich są zadania związane z identyfikacją statków powietrznych, eskortą samolotów z utraconą łącznością i szkolenia bojowego DACT (Dissimilar Air Combat Training) Do realizowanych elementów należą też tankowanie w powietrzu, czy działania ratunkowe .

Reklama
Reklama

Ostatnie ćwiczenie z cyklu Ramstein Alloy odbyło się we wrześniu 2020 roku. Wzięły w  nim udział myśliwce F-16, które wchodziły w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 9. Wtedy stacjonowały one w bazie estońskich sił powietrznych Amari.

Rok temu, podczas dwudniowych ćwiczeń Ramstein Alloy-20-1, przeprowadzono szkolenie z wykorzystaniem scenariusza, polegającym na przechwyceniu litewskiego samolotu transportowego C-27, który utracił łączność z kontrolą naziemną. Wtedy polscy piloci doprowadzili do lądowania transportowca na lotnisku Amari.

Innym wyzwaniem, przed jakim stanęły polskie myśliwce, było przeprowadzenie symulowanej walki powietrznej DACT, pomiędzy grupami „blue forces” i „red forces”. Jastrzębie miały wtedy okazję zmierzyć się z fińskimi F-18 i niemieckimi Eurofighterami Typhoon. Istotnym elementem tego szkolenia była zmiana ról, tak aby wszyscy piloci mieli okazję do zapoznania się z możliwymi trudnościami, jakie mogłyby wystąpić podczas prawdziwej walki powietrznej,  w celu wypracowania efektywnych metod jej prowadzenia.

W służbie Fińskich Sił Zbrojnych F/A-18 są od 1995 roku i są głównym elementem sił powietrznych. Obecnie Finowie posiadają 62 maszyny, z czego zdecydowana większość, tj. 55 samoloty, są w wariancie jednomiejscowym (F/A-18 C). Niemniej trwa proces ich zastępowania – do końca 2021 roku ma zostać ogłoszony następca F-18. Brane pod uwagę są możliwości zakupu myśliwców od producentów amerykańskich: F18E/F Super Hornet i EF-18G Growler, bądź F-35A, jak i europejskich: Eurofighter Typhoon Tranche 4, Rafale F3-R lub JAS-39 Gripen E/F.

Kacper Bakuła

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama