Reklama

Siły zbrojne

Fińska artyleria nadbrzeżna w akcji [WIDEO]

130 TK Mäkiluodossa strzela. Fot. Merivoimat - Finska Marinen
130 TK Mäkiluodossa strzela. Fot. Merivoimat - Finska Marinen

Fińska Marynarka Wojenna (Merivoimat) przeprowadziła w dniach 25 -26 maja ćwiczenie pk Lotta 20 w trakcie, którego wykonywane zostały m.in strzelania artyleryjskie do celów nawodnych. Był to sprawdzian gotowości i poziomu wyszkolenia obsług nadbrzeżnych baterii, w których służą żołnierze z poboru.

Ćwiczenie zostało przeprowadzone pomimo panującej epidemii. Z jej powodu zostały utrzymane odpowiednie środki zapobiegawcze w postaci np. separacji ćwiczących jednostek, które jednak wykonywały wspólne zdania.

Celem ćwiczenia Lotta 20 było ćwiczenie umiejętności prowadzenia wspólnych operacji morskich na poziomie jednostek i personelu we wszystkich obszarach działań wojennych. Podczas ćwiczenia zostały przeprowadzone: nadzór obszaru morskiego, rozminowywanie, szkolenie przeciwpancerne, przeciwpożarowe oraz walka z okrętami podwodnymi, a także operacje morskie i przybrzeżne w wymagających warunkach brzegowych.

W ćwiczeniu Lotta 20 wzięło udział ponad 1100 żołnierzy, 30 pojazdów oraz około 10 jednostek pływających. Część lądowa ćwiczenia realizowana była przez Brygadę Uusimaa która odpowiada za szkolenie lądowe jednostek obrony wybrzeża, w tym artylerii nabrzeżnej.

Zdania ogniowe realizowane były m.in. przez baterię Mäkiluoto wchodzącą w skład batalionu artylerii nadbrzeżnej Turku (Turun Rannikkopatteristo). Artyleria Brygada Uusimaa, która prowadzi szkolenie lądowe jednostek obrony wybrzeża, w tym artylerii nabrzeżnej.

Główne uzbrojenie fiński nadbrzeżnych baterii artylerii stanowią armaty 130 53 TK kal. 130 mm z lufami o długości 53 kalibrów produkowane w latach 1982 – 1990 przez firmę Oy Tampella Ab – producenta m.in. lokomotyw i systemów artyleryjskich (np. holowanych haubic 155 GH 52 APU/155 K 98 kal. 155 mmm). Pierwsze armaty rozmieszczono w 1984 roku, a ostatnią w 1990.

Co ciekawe fińska firma poprzez swoją zależną spółkę Salgad (Societe Anonyme Luxembourgoise de Gestion et D'Administration) wraz z izraelską Solel Boneh założyły joint venture – Soltam Systems.

Maksymalny zasięg w przypadku pocisków odłamkowo-burzących wynosi 25 kilometrów, a w przypadku specjalnych pocisków przeciwpancernych - ponad 30 km. Początkowa prędkość pocisku wynosi około 860 m/s, w zależności od rodzaju amunicji i ilości zastosowanego ładunku. Podczas strzelania chwilowymi seriami z automatycznym ładowaniem armata może wystrzelić 3 pociski w ciągu 20 sekund. Stała szybkostrzelność wynosi do 6 strzałów na minutę. Armata 130 53 TK waży 16 ton (łącznie z wieżą), a obsługa liczy 10 ludzi (3 podoficerów i 7 szeregowych).

image
Wyrzutnia MTO-85M (RBS-15 SF-III) zamontowana na ciężarówce Sisu SK242. Fot. MKFI/Wikimedia Commons

Jednak głównym orężem przeciwko okrętom nieprzyjaciela w fińskim arsenale są pociski 85M MTO, stanowiące uzbrojenie zarówno okrętów, jak i lądowych, czetroprowadnicowych wyrzutni zamontowanych na podwoziach samochodów ciężarowych. Jest to wersja szeroko rozpowszechnionej rakiety przeciwokrętowej Saab RBS15 o nazwie RBS15 SF-III (co oznacza „trzecia wersja RBS15 dla Suomi”, ale nie jest to RBS15 Mk3).

MTO 85M ze swoim zasięgiem 100 km stanowią zewnętrzny pierścień obrony, a następnie są wspierane przez baterie 130 TK na odległościach powyżej 30 km i na krótkim dystansie (do 8 km) przez ppk RO2006 (Eurospike-ER) obsługiwane przez jegrów z Brygady Nyland (Uudenmaan Prikaati).

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. GRZECHOTKA

    wszystko pięknie...ułomnością w/w systemu artyleryjskiego jest to że ma charakter stacjonarny....wolałbym wystawić Langustę lub Danę

    1. 1/8 inteligent

      bez systemu kierowania ogniem i amunicją (choćby trochę) inteligentną ?

    2. krakał

      Bateria Mäkiluoto... Mäkiluoto ma ponad sto lat, została zbudowana jeszcze za cara batiuszki. Pytanie, czy to nowy obiekt w tej samej/pobliskiej lokalizacji, czy zmodernizowali starą carską baterię.

  2. Ingmar

    Nie urywa, ale trzyma się kupy.

  3. Pisposldpslfan

    U nas baterie artylerii stałej zostały rozwiązane w 1974 roku, natomiast Finowie używają ich dalej. Ciekawe...

    1. Fanklub Daviena

      Mam nadzieję, że są zdalnie sterowane, bo inaczej nie chciałbym być na miejscu obsługi takich niemobilnych dział... :)

    2. Ślązak

      Artyleria stała mnie nie przekonuje wolę coś mobilnego

    3. Zecik

      Napisane: "obsługa liczy 10 ludzi (3 podoficerów i 7 szeregowych)"

Reklama