Reklama

Siły zbrojne

Finlandia: "trzecie życie" artylerii rakietowej

Fiński M270A1.
Fiński M270A1.
Autor. MKFI/Wikipedia

Amerykański Departament Stanu wydał zgodę na modernizację fińskich gąsienicowych systemów rakietowych M270A1 (lokalne oznaczenie RSRAKH 06) do standardu A2. Maksymalna wartość potencjalnego kontraktu to 395 mln USD.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według informacji zamieszczonej przez Departament Stanu modernizacja ma objąć m.in. modernizację łączności radiowej, stanowiska dla karabinu maszynowego, interkom, integrację systemu zarządzania polem walki. Oprócz tego zostanie pozyskany pakiet logistyczny, w skład którego wejdą części zamienne oraz sprzęt pomocniczy. Nie została poruszona kwestia integracji samobieżnych wyrzutni z nowym silnikiem o większej mocy wynoszącej 600 KM w wariancie A2 (fińska wersja posiada jednostkę napędową 500-konną) oraz montażu na pojeździe nowej kabiny. Powyższe zmiany dotychczas były jednym z wymogów modernizacji M270 do wersji A2.

Czytaj też

Za przeprowadzenie modernizacji będą odpowiadać m.in. takie firmy jak Lockheed Martin, Leonardo DRS, Arlington, Loc Performance Products, Chelton czy Grand Prairie. Fińska armia obecnie posiada ponad 20 egzemplarzy systemów rakietowych M270 przeznaczonych do użycia operacyjnego, jednak nie jest wiadome, czy wszystkie zostaną poddane modernizacji do wersji A2. Warto dodać, że to już druga modernizacja fińskich M270. Pierwsza miała miejsce po zakupie ich w Holandii i obejmowała dostosowanie do strzelania pociskami kierowanymi GMLRS. Holandia używała ich bowiem z rakietami niekierowanymi M26, które wycofano po podpisaniu konwencji o zakazie stosowania amunicji kasetowej. Finlandia konwencji nie podpisała, ale według dostępnych informacji nie wykorzystuje rakiet GMLRS.

Reklama

Obok M270A1 w jednostkach niższego szczebla w Finlandii używane są także wyprodukowane w byłej Czechosłowacji wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet RM-70 w liczbie około 30 egzemplarzy. I choć mówiło się o ich wymianie, to w 2022 roku w Izraelu zakupiono do nich pociski o zwiększonej donośności

Czytaj też

M270 MLRS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu gąsienicowym zaprojektowana w połowie lat 70. i wdrożona do służby na początku kolejnej dekady. Efektory wystrzeliwane są z dwóch kontenerów transportowo-startowych mogących pomieścić łącznie 12 rakiet kal. 227 mm lub dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu MGM-140 ATACMS. W przyszłości na ich uzbrojenie wejdą pociski GMLRS-ER (które Finlandia zakupiła i będzie je używać wraz z M270A2) i PrSM (LRPF), które mają dysponować maksymalną donośnością odpowiednio 150-200 i 499 (lub więcej) kilometrów. W wariancie A0/A1 jednostkę napędową samobieżnej wyrzutni stanowi ośmiocylindrowy silnik wysokoprężny Cummins VTA-903 o mocy 500 KM, który może rozpędzić ważący 25 ton pojazd do 64 km/h. W wariancie A2 moc zwiększono do 600 KM.

Czytaj też

M270 znajduje się na wyposażeniu aż 14 państw, w tym armii m.in. Egiptu, Grecji, Turcji, Finlandii, Niemiec, Francji, Ukrainy czy Stanów Zjednoczonych. U.S. Army dysponuje około 220 wyrzutniami M270A1, stopniowo uzupełnianymi przez nowsze M270A2. Te ostatnie powstają poprzez przywrócenie do eksploatacji i modernizację starych wyrzutni w wersji M270A0. Docelowo powstanie 160 egzemplarzy najnowszego wariantu. Do standardu A2 będą też doprowadzane wyrzutnie M270A1.

Czytaj też

Autor. Finnish Defence Force
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. eee

    Kupic jak sie jeszcze gdzies da , z amunicja kasetowa, nawet najslabsze, wartosc dodana -bezcenna

  2. szczebelek

    Okazuje się, że US Army oprócz 400 Himarsów planuje drugie tyle M270 skoro 160 ma być wyprodukowane, a 220 kolejnych doprowadzone do najnowszego wariantu...