Reklama

Siły zbrojne

Finowie kupują kolejne pojazdy wielozadaniowe

Sisu GTP (zdjęcie poglądowe)
Autor. Sisu Auto.

Ministerstwo obrony Finlandii w dniu 19 grudnia zatwierdziło zakup na potrzeby tamtejszych wojsk lądowych opancerzonych wielozadaniowych pojazdów Sisu GTP 4x4 w liczbie 25 egzemplarzy. Wcześniej zakupiono 6 egzemplarzy przedseryjnych tego wozu w celach testowych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wartość podpisanego kontraktu to 19,1 mln euro i zakłada dostarczenie przez firmę Oy Sisu Auto Ab 25 egzemplarzy opancerzonych wielozadaniowych pojazdów Sisu GTP 4x4. Zakup ten ma pozwolić na utworzenie dodatkowych 53 miejsc pracy w Finlandii. Oznacza to znaczące zwiększenie ilości Sisu GTP w fińskich wojskach lądowych, które w czerwcu 2020 roku pozyskały 6 pojazdów przedseryjnych w celu określenia ich przydatności dla tej formacji.

Pułkownik Juhana Skyttä ze sztabu armii powiedział: „Pojazdy, o których mowa, wypadły bardzo dobrze w testach. Są wszechstronne i dobrze chronione. Są łatwe w obsłudze i kontroli zarówno w warunkach miejskich, jak i terenowych. I oczywiście, jest to również duża sprawa z punktu widzenia tego, że pojazdy są pozyskiwane z krajowego przemysłu obronnego. Co do zakupów zapadła decyzja tylko na tę partię, ale dalsze zakupy są bardzo możliwe.".

Reklama
Autor. Sisu Auto

Czytaj też

Sisu GTP 4X4 to opancerzony wielozadaniowy pojazd 4x4 produkowany przez Sisu Auto o masie własnej wynoszącej 14 ton. Jednostkę napędową stanowi 6-cylindrowy silnik wysokoprężny MB OM 926 o mocy 221 kW/300 KM, zintegrowany z 6-stopniową skrzynią biegów Allison 3500. Pojazd może poruszać się z prędkością do ponad 100 km/h na utwardzonej nawierzchni, zaś jego zasięg operacyjny przekracza 700 km w przypadku jazdy w powyższym terenie. Wysoką mobilność w trudnym terenie zapewniono dzięki zastosowaniu m.in. niezależnego zawieszenia wszystkich kół oraz blokad mechanizmów różnicowych. Odporność na miny i pociski została określona standardem Stanag 4569, ale może zostać zwiększona poprzez implementację dodatkowego pancerza. Samochód ten posiada modułową konstrukcję pozwalającą na dostosowanie go do wymogów użytkownika. Może on występować w roli pojazdu ogólnego przeznaczenia, lekkiego transportera opancerzonego, opancerzonej karetki, wozu dowodzenia czy pojazdu rozpoznawczego. Uzbrojenie pojazdu może stanowić karabin maszynowy lub inny typ uzbrojenia zamontowany na obrotnicy znajdującej się na dachu wozu, lub zainstalowany jako bezzałogowy moduł bojowy.

Czytaj też

Sisu GTP 4X4.
Autor. Sisu Auto.
Reklama

Komentarze (1)

  1. Hubert

    U nas też by się przydało. Potrzebujemy 8000+ wozów opacenrzonych BWP, MRAP, APC itd

    1. Kupiliśmy Cougary. Teraz musimy zamówić jeszcze odpowiednią ilość WZT do asystowania im w czasie jazdy po bezdrożach 🙂

    2. Pucin:)

      @GB - racja Cougary 4*4 - poszły w las!!!!! :)

Reklama