Reklama

Polityka obronna

Finlandia zamawia kolejne K9

Autor. Siły zbrojne Finlandii

Fińskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało zakup kolejnych 38 używanych samobieżnych armatohaubic K9 (lokalnie określanych jako 155 PSH 17) za cenę 134,4 mln EUR wraz z pakietem logistycznym. Decyzję w tej sprawie podjęła w czwartek rządowa komisja finansów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zakup ten zwiększy ogólną liczbę K9 w Siłach Zbrojnych Finlandii do 96 sztuk, co pozwoli na częściowe lub całkowite wycofanie obecnie używanych systemów artyleryjskich 2S1 Goździk w liczbie 74 sztuk. Pierwsze zamówienie rządu Finlandii na tego typu systemy uzbrojenia miało miejsce w lutym 2017 roku, kiedy to zdecydowano się na pozyskanie 48 używanych K9 z prawem opcji na zakup kolejnych 48 sztuk. Wartość tamtego kontraktu wyniosła ok. 146 mln euro, a dostawy miały zakończyć się w 2024 roku. W październiku 2021 roku zdecydowano się na zakup kolejnych 10 sztuk K9 w celu kolejnego zwiększenia zdolności fińskich artylerzystów.

Czytaj też

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów zapewniająca zasięg 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia. Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę. Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km. W wersji K9A1 zmniejszono liczbę ładowniczych do 1, co spowodowało ogólną redukcję załogi do 4 osób.

Reklama

Czytaj też

Autor. MKFI/ Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Filemon19

    Podsumowując 8 mln USD za K9 Norwegii i 13 mln USD Polski Norwegia zrobiła prawdziwy przetarg i testy nawet zimą strzelania pociskami 155mm Bonus

  2. Filemon19

    Podsumowując 134 mln za 38 sztuk K9 czyli 3,52$ mln sztuka. Całkiem niezły zakup pomostowy podobnie zresztą do Estonii Finowie nie dali się zrobić w balona

    1. Stary666

      Pomostowe? W balona? Co ty gadasz, wzięli używki i mają na uwadze to ze trzeba będzie do nich dołożyć, są zadowoleni to wzięli kolejne, wyobrażasz sobie Estonię kupującą nówki, czego nie rozumiesz?

  3. Denar

    Jakoś nie chcą "Krabów". To do tych którzy przedstawiają "Kraba" jako szlagier eksportowy.

    1. taka_sobie_prawda

      Nie chcą Krabów, bo mają już u siebie K9 i chcą dokupić kolejne. Z resztą, kto miałby wyprodukować te Kraby jak HSW nie daje nawet rady pokryć zapotrzebowania WP?

    2. Robert0

      #Denar - Norwegowie wzięli używane K9 z armii koreańskiej. Czyli gorszą wersje niż K9A1. Powodem tego była rezygnacja z używania nowo co nabytych Archer-ów. Archer był tak zawodny, że musieli coś na szybko mieć w ogóle. Zresztą K9 poddali modernizacji wywalając ich SKO a wsadzając swój Odin II.

    3. Powiślak

      Wg Ukraińców to polskie Kraby są najlepsze pod każdym względem. A dla twojej wiedzy - jeśli ty "zechcesz" DZIŚ kupić sobie Hyundaia z katalogu, to mimo seryjnej produkcji samochodów Ty odbierzesz go najwcześniej za 8 miesięcy. To co piszesz , dowodzi, że nie masz kompletnie pojęcia ani o tym co dzieje się w przemyśle i jak dziś odbywa się kupowanie nawet masowo produkowanych osobówek! Żenada!

  4. Alibi

    Od początku zbyt wolno zamawiano nowe Kraby. Jak przyszła wojna to decydenci zrzucają winę na moce produkcyjne. Polska powinna mieć tak silna armie, jak Turcja.

    1. Stary666

      Co to znaczy "wolno zamawiali KRABy", długo podpisywali dokumenty czy co? Problemem HSW jest słaba automatyzacja linii produkcyjnych, tak na prawdę to nowoczesne obrabiarki czy roboty spawalnicze pojawiły się dopiero po 2015r, wcześniej to bardziej przypominało manufakturę.

    2. Ogame

      HSW jest w stanie produkować więcej niż MON był w stanie ich przyjąć. Była o tym mowa na Defence24

    3. LMed

      No cóż, prawda o "mocach produkcyjnych" powoli się przebija. A silne państwo to silny, własny przemysł obronny.

  5. szczebelek

    Czechy na swoim terenie miały dwie propozycje kołowych AH 155/52 przypominające to co wysłała Słowacja aż dziwne, że obie firmy po tym jak ich rząd wybrał francuski system osadzony na tatrze nie zaproponowały produkcji na eksport dla Ukrainy.

  6. Bart patriota

    a tak by pewnie wzięli kraba. no ale jak mają wziąć inne kraje kraba jak my sami k9 zamawiamy.

    1. taka_sobie_prawda

      Nie wzięliby, bo mają już u siebie K9 i po prostu chcą dokupić kolejne

Reklama