Reklama

Siły zbrojne

Finlandia kupuje uzbrojenie do swoich samolotów

Autor. Ilmavoimat - Flygvapnet - Finnish Air Force

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż ponad 80 pocisków rakietowych Finlandii za łączną kwotę 323 mln dolarów, które posłużą do uzbrojenia fińskich samolotów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Fiński rząd chce nabyć 40 rakiet powietrze - powietrze i 48 bomb kierowanych, aby wyposażyć swoją flotę myśliwców powietrznych. Zakup tej wrażliwej broni musiał wcześniej zostać zatwierdzona przez rząd amerykański.

Czytaj też

Jak czytamy w komunikacie uwzględniono również pociski Dummy Air Training Missiles (DATM); Captive Air Training Missile (CATM); Captive Flight Vehicles (CFVs); Free Flight Vehicles (FFVs); wsparcie i testowanie integracji; bezpieczeństwo i szkolenie w zakresie przechowywania amunicji; rozwój oprogramowania programu operacyjnego lotu broni; transport; narzędzia i sprzęt testowy; sprzęt pomocniczy; części zamienne i naprawcze; publikacje i dokumentacja techniczna; szkolenie personelu i sprzęt szkoleniowy itp.

Reklama

W pakiecie dla Finlandii są rakiety AIM 9X Block II, znane jako "Sidewinder", naprowadzane na podczerwień pociski powietrze-powietrze krótkiego zasięgu, produkowane przez firmę Raytheon, a także AGM-154 JSOW - szybujące bomby kierowane średniego zasięgu, umożliwiająca rażenie celów z bezpiecznej odległości, również produkowane przez firmę Raytheon. Nie są znane żadne umowy offsetowe proponowane w związku z tą potencjalną sprzedażą.

Czytaj też

"Ta proponowana sprzedaż wzmocni politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez zwiększenie bezpieczeństwa zaufanego partnera, który w istotny sposób przyczynia się do stabilności politycznej i postępu gospodarczego na świecie" – napisał Departament Stanu w komunikacie.

Warto tutaj wspomnieć, że Finlandia w 2020 roku przy okazji oferty na pozyskanie samolotów F-35 otrzymała także zgodę na zakup dużego pakietu amunicji kupując 150 sztuk pocisków AIM-9X Sidewinder, podobnie było w 2008-10, kiedy to zamówiono w 2005 roku, taką samą ilość pocisków.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama