Reklama

Siły zbrojne

Finlandia będzie miała NLAW

Lekki przenośny zestaw przeciwpancerny NLAW
Fot. SAAB

Firma Saab poinformowała, że otrzymała zamówienie na NLAW (Next Generation Light Anti-Tank Weapon) od Finlandii. Wartość zamówienia wynosi około 400 mln SEK (ok. 170 mln PLN). Dostawy wyrzutni przeciwpancernych są planowane w 2024 roku.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Jak podano w komunikacie szwedzkiego koncernu Saab, firma ta otrzymała zamówienie na dostarczenie jednorazowych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW od Finlandii o wartości 400 mln SEK (ok. 170 mln PLN). Dostawa wyrzutni dla Finlandii jest spodziewana w 2024 roku.

Czytaj też

Jak czytamy w komunikacie Finlandia złożyła zamówienie w ramach umowy ramowej pomiędzy Saabem, a szwedzkim Defence Materiel Administration (agencją FMV, zajmującą się rządowymi zakupami uzbrojenia). Umowa poza zakupem na NLAW umożliwia również składanie zamówień na działa bezodrzutowe Carl-Gustaf, produkcji Saab, amunicję do nich oraz granatniki przeciwpancerne AT4. $$

Czytaj też

NLAW (New Generation Light Anti Tank Weapon) to jednorazowa wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych o masie 12,5 kg. Służy do eliminowania ciężko opancerzonych celów, również w ruchu np. czołgów podstawowych. Głowica kumulacyjna może przebić ponad 500 mm RHA, na dystansie 20-800 m (max. 1000 m). Pocisk kalibru 102 mm startuje z wyrzutni „na zimno", a silnik marszowy uruchamiany jest dopiero po przebyciu kilku metrów. Pozwala to na bezpieczne odpalanie NLAW z zamkniętych pomieszczeń o relatywnie niewielkiej kubaturze, co jest istotne np. podczas walki w mieście lub korzystania z umocnionych pozycji. Możliwe jest użycie pocisku w trybie top attack, pozwalającym na zaatakowanie celu z góry np. w strop kadłuba lub wieży czołgu gdzie poziom ochrony wozu jest zdecydowanie słabszy. Wyrzutnia ta stanowi ogniwo pośrednie między kierowanymi pociskami przeciwpancernymi jak Spike/Javelin a granatnikami przeciwpancernymi jak AT4/M72.

Komentarze (1)

 1. Pucin:)

  A WP-RP nie chce Spike SR - 3500 szt robione na licencji - bo i po co!!!!

  1. Extern.

   W tej roli małego kierowanego PPK u nas wystąpią Piraty. Ale swoją drogą skoro do Pirata Mesko potrafiło wstawić autopilota który po wskazaniu mu celu laserem potrafi łupnąć w miejsce wskazane, mimo że plamki już tam nie ma, to pewno potrafili by też zrobić elektronikę i sterowanie do naszego odpowiednika NLAWa, bo takiego ciężkiego granatnika akurat u nas ciągle brakuje.

  2. HORACJUSZ

   @Pucin, przestań pluć na Wojsko Polskie, bo zaczynasz mi przypominać jakiegoś ruskiego propagandystę. Odrobine szacunku do tych, którzy noszą mundury i nie śpią po nocach, byś ty mógł spać..... To że MON (który jest ni mniej ni więcej organem nadzoru cywilnego) nie kupuje z jakichś przyczyn twoich Spike, w których jesteś tak zakochany, to nie znaczy ze to wina żołnierzy. Są rzeczy o których nie wiemy i może ty i ja o nich nie wiemy - skoro ni kupują twoich "Spików", to znaczy ze kasa idzie obecnie na cos innego....

  3. Adr

   To że przychodzą na noc na służbę nie znaczy że nie śpią....nie obrażaj inteligencji i pomysłowości polskich żołnierzy