Reklama

Polityka obronna

Wielka Brytania stawia na broń przeciwpancerną

Autor. Saab

Szwedzki koncern Saab poinformował, że otrzymał zamówienie od brytyjskiego Ministerstwa Obrony, na podstawie którego do Zjednoczonego Królestwa w latach 2023-2026 mają zostać dostarczone nowe systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW. Wartość umowy została określona na 2,9 mld szwedzkich koron (SEK), czyli ok. 280 mln USD.

Reklama

Z najnowszych informacji wynika, że Wielka Brytania porozumiała się z firmą Saab w temacie dostawy nowych systemów pocisków przeciwpancernych NLAW (Next generation Light Anti-tank Weapon) przeznaczonych do zwalczania ciężko opancerzonych pojazdów bojowych, w tym współczesnych czołgów podstawowych. Ministerstwo poinformowało także, że tysiące sztuk nowej broni przeciwpancernej zostaną zmontowane w zakładzie firmy Thales znajdującym się Irlandii Północnej.

Reklama
Reklama

Saab informuje, że na podstawie zawartej umowy (o wartości ok. 280 mln USD) zamówiona broń zostanie dostarczona w latach 2023-2026. Prezes i dyrektor generalny Saaba, Micael Johansson odnosząc się do zamówienia oznajmił, że popyt na systemy przeciwpancerne takie jak NLAW stale rośnie i jest szczęśliwy z tego, że może wzmacniać bliskie relacje z Wielką Brytanią.

Czytaj też

W Wielkiej Brytanii NLAW to podstawowy środek przeciwpancerny piechoty, używany już na szczeblu pododdziału (od drużyny w górę). Wyrzutnia systemu NLAW jest jednorazowa, procedura przygotowania do strzału jest szybka i prosta, a system naprowadzania zapewnia wysokie prawdopodobieństwo zniszczenia ruchomego celu pierwszym strzałem.

Owa broń jest zdolna do przebijania pancerza o grubości przekraczającej 500 mm oraz rażenia górnych partii pojazdów. Jest to system pozwalający na zwalczanie celów do odległości 600 m (pojazdy ruchome) i 800 m (obiekty stacjonarne). Pocisk jest najpierw wystrzeliwany z wyrzutni za pomocą układu zapłonowego o małej mocy, po czym jego silnik marszowy uruchamia się i napędza go aż do osiągnięcia celu.

Czytaj też

Obecni użytkownicy opisywanej broni to Finlandia, Indonezja, Luksemburg, Malezja, Szwecja, Szwajcaria oraz oczywiście Ukraina i Wielka Brytania.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Filemon19

  Gastronomiczna zawodowa kupiła stare m72 FARSA

  1. VIS

   A wiesz ze porównujesz PPK z lekkim granatnikiem? M72 jest przeznaczony do zwalczania zupełnie innych celów niż NLAW.

  2. Powiślak

   NLAW nie jest ppk. Poczytaj sobie. To granatnik z programowanym torem lotu pocisku ale nie kierowanym. I przypomnę Ci że to MON - nie ja - deklaruje M72 jako podstawową broń na CZOŁGI. Ja na czołgi nigdy nie zaproponuję M72, Rpg75 czy RGW66 czy może nawet 90. A jak chcesz się kłócić, kłóć się z MON, a nie ze mną.

 2. Filemon19

  Podsumowując 178$tys za komplet wyrzutni javelin i pocisku, a 78$tys za każdy następny. Pocisk Nlaw to 50$tys Ale Medko łupi 3 razy więcej za pocisk spike

 3. Kalrin

  A kiedy my kupimy NLAW? W Polsce nie prowadzono prac nad niczym podobnym więc nie weszło bo to w drogę Polskiemu przemysłowi. A sam system okazał się nadzwyczaj skuteczny na Ukrainie.

  1. wert

   skuteczny w pierwszej fazie. Myślisz że wjadą bez ubezpieczeń do Polski jak na Kijów? Chyba fantasta jesteś nie mający pojęcia o różnicach przestrzeni Polski i UKR Każdy ruch każdą emisję najpierw przeorzą ogniem

  2. Powiślak

   My? Masz na myśli tzw "MON"? Ludzi, którzy bez zahamowań, zwłoki i opóźnień wycofują co mogą, i dopiero gdy czegoś już brakuje, to uruchamiają analizy?? Normalna, ale NIE obowiązującą w MON procedura, najpierw zabezpiecza wprowadzenie następcy czy zamiennika, a dopiero POTEM pozwala wycofać stare graty. W MON najpierw następuje SPRAWNE wycofanie, a potem zaczyna bezskuteczna nieudolna udawana i przeciagana w nieskończoność FIKCJA poszukiwania następcy. Tak było w przypadku Komara, rakiet ppanc na Mi24, rakiet plot, okrętów podwodnych i kto wie czego jeszcze! NLAW? U nas? Aby utrzymać jak najniższe, nasze zdolności ppanc kupujemy najsłabsze z dostępnych granatnikow czyli M72. I gdy my mieliśmy ponad 100 000 Komarów to MON kupuje w obliczu wojny u sąsiada aż "naście" tysięcy.

  3. VIS

   @Powiślak M72 w tej wersji nie były najsłabsze z oferowanych granatników w przetargu.

 4. X

  Małpują od Błaszczaka ;)))

 5. KPS1

  Nlaw i RBS 70 by się u nas przydały, jak widać możliwe są szybkie dostawy.

 6. Bingo

  NLAWy powinny być produkowane masowo w Polsce i to niezwłocznie. SAAB bez problemu da licencję tak jak już dał BAE na produkcję w UK.

 7. farfozel

  I słusznie .

Reklama