Siły zbrojne
Filipiny z nietypowym wozem dowodzenia
Filipiny odebrały niedawno dużą partię pojazdów gąsienicowych opartych o platformę ASCOD 2, wśród których były czołgi Sabra oraz jeden wóz dowodzenia na tym samym podwoziu. Otrzymał on jednak nietypowe uzbrojenie, zrównujące go siłą ognia z bojowymi wozami piechoty.
Pojazd ten był widoczny w trakcie wyładunku czołgów Sabra, początkowo jednak nie było wiadome, z jakiego typu pojazdem mamy do czynienia. Było wiadome, że armia filipińska oprócz czołgów lekkich pozyska po jednym wozie zabezpieczenia technicznego oraz dowodzenia, jednak pojazd na nagraniach wyglądał na bojowy wóz piechoty. Wzbudziło to spekulacje dotyczące wysłania na testy takiego wozu opartego o platformę ASCOD 2 (zatem podobnego do propozycji dla armii czeskiej i słowackiej). Zważywszy na posiadaną przez ten kraj flotę bojowych wozów piechoty i transporterów opancerzonych taki krok wydawałby się zrozumiały. Po dość krótkim czasie okazało się jednak, że to zapowiadany wóz dowodzenia dla jednostki wykorzystującej czołgi lekkie Sabra.
Closer look to the 🇵🇭's Sabrah ASCOD II tanks' command & control vehicle, equipped with an unmanned turret system, @ElbitSystemsLtd UT-25/UT-30 turret. This Sabrah Light Tank command vehicle of the @yourphilarmy above a heavy transporter was spotted somewhere in Manila. 🇵🇭🤝🇮🇱 https://t.co/9AH0x0DsNi pic.twitter.com/v9NJOEQItF
— eyorio 🇵🇭🇮🇱🇺🇲🇹🇷🇰🇷🇮🇳🇯🇵🇸🇪 (@oyasumichunmoo) November 1, 2023
Co jednak specyficznego w tym pojeździe? Otóż nie otrzymał on typowego wyposażenia do obrony, jakim jest karabin maszynowy/granatnik automatyczny umieszczony w zdalnie sterowanym module bojowym, a pełnoprawny system wieżowy. Jest to wieża UT-25/30 izraelskiej produkcji zbliżona do tej, jakiej używają filipińskie FMC M113 ( na transporterze M113). Tym samym pojazd ten pod względem siły ognia i ochrony odpowiada pełnoprawnemu bojowemu wozowi piechoty, co jest dość ciekawą praktyką. Daje to załodze wozu dowodzenia więcej możliwości pod kątem samoobrony, ponieważ ma na wyposażeniu armatę łańcuchową kal. 25 mm, a nie jedynie kaem.
user_1050711
ZASTOSOWALI JEDYNE LOGICZNE ROZWIĄZANIE ! - Ponieważ wóz dowodzenia nie ma prawa różnić się od "zwykłych" bwp czy transporterów opancerzonych. By nie zostać natychmiastowo zniszczonym, jako cel nr 1 wszelkich dronów kamikaze czy dronów obserwacji artyleryjskiej. Czy wkrótce także obserwacji satelitarnej - zwiadu artylerysjkiego. Na wojnie nowocześnie wyposażonej. Ależ pisałem o tym już wiele razy (DIM) !