Reklama

Siły zbrojne

Filipiny kupiły mosty czołgowe z Izraela

Most czołgowy AVLB armii Filipin
Most czołgowy AVLB armii Filipin
Autor. Philippine Army

Priam Nepomuceno z filipińskiej agencji prasowej poinformował o przeprowadzeniu kontroli technicznej dwóch egzemplarzy czołgów mostowych AVLB, które wcześniej zostały wysłane do portu w Batangas.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„AVLBs zostaną sprawdzone przez Komitet Kontroli Technicznej i Odbioru Służby Zamówień Departamentu Obrony Narodowej przed przyjęciem i wysłaniem do batalionów wojsk inżynieryjnych" – powiedział rzecznik armii filipińskiej, pułkownik Kserkses Trinidad, cytowany przez Priama Nepomuceno.

AVLB to czołg mostowy, zaprojektowany do pomocy żołnierzom w szybkim przemieszczaniu czołgów i innych pojazdów opancerzonych nad rzekami lub innymi przeszkodami terenowymi. AVLB zostały nabyte w ramach filipińsko-izraelskiej umowy międzyrządowej.

Reklama

Czytaj też

Omawiana konstrukcja będąca samobieżnym mostem wykorzystuje podwozie czołgu Merkawa Mk. IV jako nośnik. Systemem mostowym jest Joint Assault Bridge opracowanym przez Leonardo DRS i Israel Military Industries (IMI - obecnie częścią Elbit Systems). Różnica między wersją używaną przez np. USA a Filipiny polega na tym, że w wersji dla armii filipińskiej przęsło mostu jest większe i wykorzystuje inną platformę bazową, w tym przypadku Merkawa Mk. IV zamiast M1A2 Abrams.

Co warte podkreślenia, jest to pierwszy raz, kiedy izraelski czołg podstawowy został sprzedany poza granice swojego kraju producenta. Dodatkowo pogłębia to współpracę filipińsko-izraelską, którą widzimy także np. w przypadku artylerii, gdzie Filipiny kupiły izraelski system ATMOS 2000. Innym przykładem na współpracę tych krajów są wojska pancerne, dla których Filipiny zakupiły czołg lekki/wóz wsparcia ogniowego Sabrah, będący owocem współpracy izraelsko-hiszpańskiej.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama