Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

32 Black Hawki z Mielca dla Filipin. Dostawy od przyszłego roku

S-70i Black Hawk sił powietrznych Filipin
Autor. MInisterstwo Obrony Filipin

„Na polecenie Prezydenta zamawiamy dodatkowe 32 nowe śmigłowce S-70i Black Hawk. W dniu 28 grudnia 2021 r. PZL Mielec Polska otrzymała komunikat o przyznaniu zamówienia, który obejmuje wstępny pakiet wsparcia logistycznego oraz szkolenia dla pilotów i obsługi technicznej o wartości 32 miliardów peso \[około 630 mln dolarów — przyp. red.\]” - oświadczył minister obrony Filipin Delfin Lorenzana. Umowa ma zostać zawarta w styczniu, aby umożliwić dostawy maszyn od roku 2023.

Jak poinformował filipiński minister, impulsem do szybkiego zakupu kolejnych śmigłowców w PZL Mielec były tragiczne doświadczenia związane z tajfunem Rai, który nawiedził kraj w grudniu ubiegłego roku powodując ponad 100 ofiar śmiertelnych. Uwypuklił on również niedostateczną liczbę śmigłowców, które są kluczowe dla szybkiego udzielenia pomocy w tego typu sytuacjach kryzysowych. Podkreślił, że 12 nowych Black Hawków wykonało większość zadań związanych z udzielaniem pomocy po wystąpieniu tajfunu Rai, a śmigłowce Huey są nie tylko bardzo wyeksploatowane, ale też nad wyraz kosztowne w eksploatacji, szczególnie w warunkach intensywnego użytkowania. Dlatego podjęto decyzję de facto o potrojeniu obecnej floty śmigłowców S-70i Black Hawk.

Czytaj też

W latach 2020-2021 Manila odebrała 16 maszyn dostarczonych przez PZL Mielec na mocy umowy z 2019 roku. W grudniu 2021 roku minister Lorenzana poinformował, że na zakup 32 kolejncyh maszyn rząd Filipin zatwierdził fundusze wysokości do 630 mln dolarów. 17 stycznia 2022 roku w mediach społecznościowych napisał, że informacja o udzieleniu zamówienia została przekazana do PZL Mielec i trwają prace nad szczegółami umowy. Znany jest już planowany harmonogram dostaw.

Dostawy śmigłowców S-70i Black Hawk mają rozpocząć się w 2023 roku transferem 5 maszyn. Druga partia w ilości 10 egzemplarzy ma trafić do Manili w 2024 roku a kolejna, tej samej wielkości rok później. Ostatnie 7 śmigłowców ma zostać dostarczonych w 2026 roku. Zakładane są więc dość szybkie i duże dostawy. Wraz z maszynami dostarczony ma zostać sprzęt, części zamienne oraz usługi związane ze szkoleniem.

Reklama

Komentarze (8)

 1. rafka

  No proszę jak Amerykanie trzepią kasę polskimi rękami

 2. KrzysiekS

  Nie bardzo rozumiem dlaczego nie możemy zawrzeć kontraktu na 5 lat po 6 szt. dało by to nam 30 nowych S-70M w wersji „Battlehawk” Dla Izraela nawet zintegrowali go z Spike-ER. Dało by to już jakiś potencjał i część heli była by nowa.

  1. Valdore

   Krzysiek, nei ma wersji Battlehawk nawet dla S-70i, a co dopiero dla cywilnego S-70M. Izrael nie ma ani jednego S-70i/M

  2. Gnom

   A ileż to Battelhawk lata na świecie poza prototypem w Izraelu? Wskażesz kraj lub innego użytkownika? Bo z tego co wiem, na dziś nie ma już nawet owego prototypu bo został przebudowany. A ponieważ BattelHawk to był jedynie zestaw do zabudowy na dowolnym BH zatem zapewne dałoby przebudować do tego standardu i S-70i, i S-70M, gdyż o usunięciu węzłów siłowych dla podwieszeń zewnętrznych na S-70M nic nie było słychać. Inna sprawa, że S-70M stworzono w tym samym celu co i L-100 więc po co go uzbrajać?.

  3. Valdore

   Battlehawk Gnomie jest zestawem do montażu na smigłowcach UH-60, nei ma wersji dla S-70i/M, tu Polacy opracowali własną, silnie okrojoną wersję juz pokazywana w Mielcu. Tak wiec nie będzie nigdy S-70i/M w wersji battlehawk.

 3. POLAK

  Dlaczego nasi nie kupią wystarczy po 6-8 rocznie a noe 4 dla specialsow trochę mało

 4. Anty 50 C-cali

  CZYLI NIE ROZBICIE JEDNEGO S70I i STRACILI 2 KOLEJNE HELI , INNE TYPY - W TAMTYM JEDNYM M-CU) A KOSZTY !!! EKSPOLATACJI TO ARGUMENT.----- WY "umacniacze" polskiego ZACOFANIA! NA FORUM. I DLATEGO JESTEM ANTY 50 C-CALI, DLA NAS.! BO PRZESKOCZENIE 100 000 GODZIN LOTU " nabili" CARACALAMI.... piloci .W MALEZJI. . FRANCJA ELEGANCJA NA PACYFIK KIERUJE------"CYWILNE" Pumy w leasing. PO WRZUTCE RAFALE

  1. Esteban

   gratulacje dla firmy i załogi.

 5. Monkey

  Gratulacje dla PZL Mielec i dla Filipin.

 6. JAGODA

  Czy to oznacza, że jakbyśmy chcieli kupić kilkadziesiąt dla naszego WP to dostawy dopiero po 2026 roku ? No nic tylko pogratulować naszym politycznym wałom refleksu i spostrzegawczości !

 7. Michallo

  Brawo!

 8. RifRaf

  Gratulacje.

Reklama