Reklama

Siły zbrojne

"Aktywny pancerz" dla izraelskich Merkaw i Namerów

Fot. IDF/flickr.
Fot. IDF/flickr.

Izraelskie władze zdecydowały się na zakup „kilkuset” zestawów systemu aktywnej ochrony Trophy, przeznaczonych zarówno dla czołgów Merkawa Mk 4, jak i ciężkich transporterów opancerzonych Namer.

Zakup systemów Trophy ma umożliwić wyposażenie w nie każdego nowo produkowanego czołgu Merkawa Mk 4 jak i ciężkiego transportera opancerzonego Namer. Według informacji ujawnionych przez Rafael dotyczy "kilkuset" systemów. Izraelczycy podkreślają przy tym, że niedawno zakończono testy transportera Namer z systemem aktywnej ochrony, co otwiera drogę do seryjnych zakupów.

Czytaj więcej: Zwycięstwo w walce pocisku z pancerzem? Aktywne Systemy Obrony Pojazdów [RAPORT]

 

System Trophy, instalowany na czołgach Merkawa Mk 4 był już używany bojowo podczas operacji Protective Edge w Strefie Gazy. Według dostępnych informacji wykazał się zdolnością pomyślnego przechwytywania nie tylko pocisków ręcznych granatników przeciwpancernych, ale też PPK - w tym nowoczesnych rakiet typu Kornet. 

Czytaj więcej: Izraelski transporter Namer. Pancerz "lepszy, niż w czołgach"

 

Zastosowanie systemu tej klasy w znaczący sposób zwiększa odporność pojazdu, szczególnie na ostrzał z granatników i pocisków kierowanych. Jednym z założeń użycia przez Izraelczyków aktywnej ochrony jest zapewnienie w ten sposób osłony również w słabiej chronionych pasywnym pancerzem miejscach (np. burty pojazdu). Prace nad aktywnymi systemami ochrony prowadzone są również w innych krajach, APS (ASOP) mają stanowić m.in. wyposażenie rosyjskich czołgów T-14 Armata.

Reklama

Komentarze (4)

 1. spided

  Pytanie: czy jak ostrzelam czołg z pancerzem aktywnym z ckm lub działka 22mm lub 35 mm pozbędę się tego pancerza? Czy on tez wtedy wybucha? Jesli tak to wystarczy potem poprawic z 120 mm i po czołgu? Na pokazach w pruszczu gd. Stał t91 z pancerzem aktywnym. Dzieci skakały itp jak po zabawce. Pytanie czy taki łafunek może wybuchnąć ot tak?

  1. pasożyt społeczny

   Pan mówi o pancerzach reaktywnych, a w tekście jest o pancerzach aktywnych, czyli niszczących pocisk zanim uderzy w pojazd.

  2. Podbipięta

   Pancerz reaktywny ( taki jak np. w pt 91) to materiał wybuchowy o różnych cechach i strukturze umieszczony w stalowych kasetach odpornych na ogień broni małokalibrowej( średnio do 30 mm ale to nie constans)Natomiast sensory i efektory systemów aktywnych APU (hard kill) można oczywiście zniszczyć z km czy z działka szczególnie amunicją programowalną.

 2. gosc

  Dostali podwyzke dotacji z USA - dzieki odchodzacemu Obamie - to maja co wydawac.

 3. greg

  Do "rper"! ILE ty masz lat że takie głupie pytania zadajesz!?? a jak się wsiada do BWP-1 lub Rośka!?A tak w ogóle to masz jakieś pojęcie lub chociaż wyobraźnię!!!

 4. Kamil

  Izraelczycy wiedzą, że życie żołnierza jest ważne dlatego każdego dolara wydają bardzo skrupulatnie. Wiedzą tez, ze życie żołnierzy na polu bitwy to rzecz pierwszorzędna. Może i nie produkują własnych śmigłowców i myśliwców ale za to bardzo dobre systemy przeciwlotnicze, ppk, czołgi i transportery. Wiedzą też jak wykorzystać stary sprzęt do zabudowy nowych, u nas najnormalniej na świecie tnie się na żyletki. Zastanawiam się czy przerobienie PT91 i T72 na BWP w dłuższej perspektywie czasu nie miałoby sensu? Izraelczycy potrafią. Poza Namerem mają jeszcze jeden typ przerobionego czołgu na transporter ale nazwa wyleciała z głowy.

  1. rper

   Przerobienie Twardego czy T72 na BWP ? Żołnierze desantu jak do takiego "wynalazku" mieliby wsiadać/wysiadać ? Takie rzeczy tylko z Merkawą i jej komorą silnika :)

  2. hvr

   Achzarit, zrobiony z T-54 i T-55

  3. szwej

   Zaraz znajdą się tacy co ci wytłumaczą że u nas to się nie da. Achzarit ze zdobycznych T-55 oraz kilka pojazdów na bazie Centurionów(także sąsiednia Jordania).Pierwsi byli Kandyjczycy w latach IIWŚ z pojazdem Kangaroo na bazie haubic M7 i czołgów RAM. PT-91 IMHO warto modernizować dla T-72B3 to może być ciągle przeciwnik. Ale czołg osłania piechotę a piechota czołgi szczególnie w PL z urozmaiconym krajobrazem najlepszy czołg bez piechoty w dobrych bwp/to nic nie znaczy - żeby wykorzystać np potencjał LEO2A4PL i LEO2A5 na dziś trzeba im bwp/TO i najważniejsze żeby oba pojazdy miały kodowana łączność i BMS. Dwa bataliony jak pilna potrzeba operacyjna - potem można spokojniej pracować nad nowym BWP Przebudowa T-72 pozyskanie i modernizacja MArderów pozyskanie i moderka Bradleyów Rosomaki które później przekazano by brygadą kołowym(tak wiem pewne ograniczenia trakcji-ale to może i występowac przy trakcji gąsienicowej jak własnie Achzarit nie nadązał w 2006 w Libanie za MErkavami IV stąd pózniejsza wymiana jednostki napedowej na mocniejszą) z kronikarskiego obowiązku modernizacja bwp-1 A priori ciężko powiedzieć to musi być przemyślane przez grupę specjalistów, przetestowane na poligonie itp ale tak jak dzisiaj byc nie powinno - wysiłek włozony w pozyskanie i moderke Leonów będzie bez znaczenia póki nie dostana one dobrej piechoty zmech w niezdeklasowanych bwp/to

Reklama