Reklama

Siły zbrojne

Filipiny inwestują w marynarkę wojenną. Odpowiedź na groźby Chin

Filipiny przeznaczą 1,8 mld dolarów na modernizację sił zbrojnych. Decyzja ta ma związek ze wzmożoną aktywnością Chin na spornych terytoriach Morza Południowochińskiego.Spór między Chinami a Filipinami o znajdujące się na Morzu Południowochińskim wyspy Spartly przybiera na sile. Według ostatnich doniesień ok. 200 km od filipińskiej wyspy Palawan, w okolicach rafy Second Thomas pojawiły się chińskie statki, w tym okręt wojenny. Rzecznik ministra spraw zagranicznych Raul Hernandez poinformował media, że ich obecność narusza normy prawa międzynarodowego w związku z czym złożył skargę na ręce ambasadora Chin w Manili. Rząd Filipin boi się powtórki sytuacji z lat 90, gdy utracił kontrolę nad częścią wysp na rzecz Chin.

Więcej: Filipiny zamówiły śmigłowce AgustaWestland

Plan prezydenta Benigno Aquino obejmuje głównie modernizację marynarki Filipin, która jest jedną z najsłabszych w południowo-wschodniej Azji . Do roku 2017 rząd ma nabyć dwie nowe fregaty, dwa helikoptery zdolne do zwalczania okrętów podwodnych, trzy szybkie statki dla służb przybrzeżnych oraz 8 opancerzonych wozów desantowych ( AVV-7 ). Środki zostaną także przeznaczone na unowocześnienie systemu komunikacji, wywiadu i inwigilacji.

Sprawa wysp Spartly jest bardzo skomplikowana, gdyż za swoje terytorium uważają je także Wietnam, Malezja, Brunei oraz Tajwan. Przyczyną sporu są złoża ropy i gazu na dnie Morza Południowochińskiego. Przebiegają tędy także ważne szlaki żeglugowe. Filipiny swoje roszczenia do wysp uzasadniają zapisami Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 roku.

Mimo wzrostu wydatków na obronę, budżet Filipin w wysokości 3 mld dolarów jest niewielki w porównaniu do chińskiego. Państwo Środka ogłosiło w marcu, że ich budżet na obronę w 2013 rok wyniesie 115 mld dolarów (choć według USA już w 2012 roku wyniósł on między 125 a 215 mld dolarów).

Więcej: Filipiny chcą kolejnych UH-1 Huey

W razie chińskiego ataku jedyną nadzieję Filipińczyków jest wsparcie wojsk amerykańskich, które nadal obowiązuje dwustronny traktat z 1951 roku o wzajemnej obronie. W mediach amerykańskich pojawiły się także informacje o planach rozszerzenia współpracy wojskowej między Waszyngtonem a Manilą, co niewątpliwie związane jest ze zwiększeniem aktywności USA w rejonie Azji i Pacyfiku.

(MR)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama