Reklama

Siły zbrojne

Filipiny: bitwa o Marawi. Amerykanie dostarczają wsparcie techniczne

Fot. Phillippine Information Agency/wikipedia.com/Domena Publiczna
Fot. Phillippine Information Agency/wikipedia.com/Domena Publiczna

Amerykańskie siły specjalne włączyły się poprzez techniczne wsparcie do walk na południu Filipin z dżihadystami z ugrupowania Maute, powiązanego z islamistyczną organizacją zbrojną Abu Sajjafa - poinformowały w sobotę filipińskie źródła wojskowe. 

"Amerykanie nie walczą, a dostarczają techniczne wsparcie" - powiedział rzecznik filipińskiej armii płk Jo-Ar Herrera na konferencji prasowej w Marawi. Ambasada USA potwierdziła wsparcie dla oddziałów filipińskich, lecz nie podała szczegółów.

Media podały w piątek, że samolot rozpoznawczy P3 Orion krążył nad miastem Marawi.

Płk Herrera poinformował również, że w walkach z islamistami, którzy częściowo kontrolują miasto, zginęło w piątek 13 filipińskich żołnierzy. Od rozpoczęcia 23 maja walk o Marawi zginęło łącznie 58 żołnierzy, 138 dżihadystów i 20 cywilów.

Czytaj też: Filipińskie FA-50 bombardują terrorystów

Dodał, że w zajętej przez dżihadystów części miasta przebywa 500-1000 cywilów. Część z nich jest traktowana jak "żywe tarcze". Inni, ukryci w domach, pozbawieni są bieżącej wody, prądu i jedzenia.

Rebelianci z Marawi należą do grupy Maute, która zdaniem rządu jest powiązana z islamistami z ugrupowania Abu Sajiafa. Złożyło ono przysięgę wierności Państwu Islamskiemu, znane jest z brutalnych działań, szczególnie wobec cudzoziemców, m.in. z zamachów bombowych, wymuszeń i porwań dla okupu. Od lat 70. XX wieku chce przekształcić południe Filipin w kalifat.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. B-1

    Teraz mam pewność że pod wodzą amerykanów problem zniknie jak w Afganistanie czy Iraku .

    1. Nietzshe

      Nie wiem czy to sarkazm ale wierzę, że tak.

Reklama