Reklama

Siły zbrojne

F-35 znajduje nowych nabywców

Wszystko wskazuje na to, że poza Norwegią samoloty F-35 zostaną również kupione przez Singapur – fot. US Navy
Wszystko wskazuje na to, że poza Norwegią samoloty F-35 zostaną również kupione przez Singapur – fot. US Navy

Rząd Norwegii poinformował w Oslo 26 kwietnia br. że norweskie siły powietrzne planują odbiór pierwszych sześciu samolotów Joint Strike Fighters w 2017 r. Proces ten ma być powtarzany aż do 2024 roku, czyli do momentu, gdy Norwegia otrzyma zamówione 52 maszyny.Rząd Norwegii zgłosił się o akceptację tego planu do własnego parlamentu, przy czym zgoda ma dotyczyć tylko 2017 roku. Każda następna transza samolotów będzie również musiała być aprobowana, ponieważ jest to największy kontrakt zbrojeniowy w historii tego kraju.

Więcej: Izrael zbuduje skrzydła dla samolotów F-35

Pierwszy wniosek do parlamentu norweskiego dotyczy 12,9 miliarda koron norweskich (2,18 miliarda USD), ale obejmuje on również szkolenie, zakup symulatorów i innych niezbędnych systemów. Cały program ma kosztować 62,6 miliarda koron.

Ale to nie koniec szczęśliwych wiadomości dla programu F-35. Właśnie powiadomiono podkomitet senacki USA, że prawdopodobnie latem tego roku również Singapur zdecyduje się na kupno tych samolotów.

Więcej: Mniej holenderskich F-35 Lightning II

Natomiast Południowa Korea planuje wykorzystać radary pokładowe opracowane dla F-35 w programie budowy swojego myśliwca przyszłości i decyzja o tym ma zostać podjęta już w czerwcu br.

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama