Siły zbrojne

F-35 zastąpi trzy typy maszyn w amerykańskim korpusie marines

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Amerykański korpus piechoty morskiej planuje zastąpić samolotami 5. generacji F-35B/C trzy typy obecnie używanych maszyn. Ma to nastąpić do 2031 roku. Pierwsze ze służby mają zostać wycofane EA-6B Prowler. Po nich przyjdzie czas na pionowzloty AV-8B Harrier i wielozadaniowe F/A-18 Hornet. 

Zgodnie z planami Korpusu Piechoty Morskiej do służby trafi 353 pionowzlotów F-35B i 67 samolotów pokładowych F-35C. Jest to liczba mniejsza, niż łączna liczba wykorzystywanych obecnie maszyn EA-6B, AV-8B i F/A-18. Jednak dzięki swoim szerokim możliwościom operacyjnym, F-35 mają zapewnić ten sam zakres wykonywanych zadań.

W pierwszej kolejności z jednostek znikną wiekowe maszyny walki radioelektronicznej EA-6B Prowler, które mają być wycofywane w latach 2016-2019 w tempie jednej eskadry rocznie. Do roku 2026 w służbie mają pozostać samoloty AV-8B Harrier II, które będą systematycznie zastępowane przez F-35B. Pierwsza eskadra wyposażona w te maszyny, Marine Strike Fighter Squadron 121 Green Knights, osiągnęła wstępną zdolność operacyjną 31 lipca bieżącego roku. Najdłużej w linii mają pozostać samoloty F/A-18 Hornet, których wycofywanie z jednostek ma zacząć się dopiero w 2019 roku i potrwać dwanaście lat.

Obecnie wiadomo już, że w przyszłym roku F-35B trafi na wyposażenie Marine Attack Squadron 211 z bazy Yuma, który używa teraz pionowzlotów Harrier II. Jednostka ta, po wyposażeniu w nowe samoloty, ma osiągnąć zdolność bojową w 2018 roku. W dalszej kolejności samoloty bojowe 5. generacji trafią do Marine Fighter Attack Squadron 122 i Marine Fighter Attack Squadron 115, latających obecnie na Hornetach, oraz do Marine Attack Squadron 311, który używa dziś AV-8B.

Będzie to wyzwanie nie tylko ze względu na wprowadzanie całkowicie nowego sprzętu, ale także ze względu na olbrzymią liczbę personelu, który trzeba będzie przeszkolić w obsłudze bardzo nowoczesnych i wymagających maszyn. W obecnej chwili USMC posiada zaledwie 50 wyszkolonych na F-35 pilotów i ok. 500 osób personelu odpowiedzialnego za obsługę i wsparcie eksploatacji. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.