Reklama

Siły zbrojne

F-35 wspierają Patrioty z IBCS [WIDEO]

Fot. Northrop Grumman/Youtube.
Fot. Northrop Grumman/Youtube.

Koncern Northrop Grumman ujawnił nagrania wideo ze strzelań rakietowych, w trakcie których myśliwce F-35 wspierały kierowanie ogniem zestawów IBCS/Patriot.

Scenariusz testu obejmował wykonanie strzelań rakietowych pociskami Patriot PAC-2 z zestawów zintegrowanych z systemem IBCS, do celów o parametrach niskolecących pocisków manewrujących. Wyrzutnie były obsługiwane przez żołnierzy z US Army.

Do przeprowadzenia sekwencji strzelania pociskami przeciwrakietowymi niezbędne było jednak wypracowanie odpowiednich danych i śledzenie celów, poruszających się na niewielkiej wysokości. Zgodnie ze scenariuszem testu oba pociski manewrujące przez pewien czas leciały blisko siebie, a następnie rodzieliły się, by zaatakować dwa różne obiekty.

W celu śledzenia rakiet cruise wykorzystano sensory wywodzące się z różnych rodzajów sił zbrojnych USA. Były wśród nich stacje Patriot i Sentinel zintegrowane z IBCS, używane przez wojska lądowe USA, naziemna stacja wczesnego ostrzegania AN/TPS-59 należąca do piechoty morskiej i połączona z IBCS za pomocą systemu Link 16 oraz właśnie F-35. Dane były przekazywane za pomocą sieci IFCN, współpracującej z systemem IBCS.

Użycie wszystkich tych elementów (poszczególne z nich śledziły cele w różnych momentach) pozwoliło systemowi IBCS wypracować obraz sytuacji powietrznej, a następnie wskazać cele wyrzutniom Patriot PAC-2, które zniszczyły oba obiekty. Według Northrop Grumman test, przeprowadzony jeszcze w grudniu ubiegłego roku, przebiegł pomyślnie.

Było to pierwsze strzelanie z użyciem pocisków przeciwlotniczych, w którym wykorzystano współpracujące z IBCS myśliwce F-35. Wcześniej prowadzono również próby przekazywania przez te samoloty IBCS danych o jakości wystarczającej do bezpośredniego kierowania pocisków przeciwlotniczych, za pośrednictwem zestawu F-35-IBCS zbudowanego przez Lockheed Martin.

IBCS to nowy system zarządzania obroną powietrzną, wprowadzany do US Army i opracowany przez Northrop Grumman. W założeniu ma on łączyć informacje o celach z różnych źródeł, pozwalając na działanie na zasadzie „każdy sensor, każdy pocisk”. Polska zamówiła w ramach pierwszej fazy programu Wisła dwie baterie IBCS/Patriot. W ramach drugiego etapu systemu obrony powietrznej średniego zasięgu wstępnie przewidziano integrację z IBCS polskich radarów wczesnego ostrzegania: aktywnych P-18PL i pasywnych SPL (PCL-PET). Rozważa się również zastosowanie IBCS w przyszłym systemie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

Reklama

Komentarze (21)

 1. Gnom

  Moderacja jak zwykle cię chroni. Ale krótko. Fakt że 6 (nie 4) celów (poddźwiękowych) dla F-14 musiało być w stożku 10 stopni, a MiG-31 miał praktycznie całą przednią półsferę nie ma dla ciebie znaczenia. No cóż MiG-31 i Zasłon (podobnie jak Szczel na MiG-29) był powodem gwałtownego przyśpieszenia podobnych rozwiązań w USA. Widać dla nich robiło to różnicę, choć dla ciebie żadnej.

 2. Davien

  Panie Gnom i co z tego? F-14 mógł zwalczać 4 cele tak samo jak MiG-31, do tego znacznie lepszymi pociskami a róznica była taka że dla F-14 musiały one byc blisko siebie a MiG-31 mógł tez zwalczać 4 ale 2 mogły lecieć z przewyższeniem do 10km a dwa niżej o 10km, ot cała róznica. Do tego F-14 nie był wielka nieruchawa krową jak MiG:)

 3. Ryszard53

  niestety u nas jak zawsze nie wszystko tak jak być powinno gdyż nie ma tego czego byśmy oczekiwali a nasi sojusznicy nie widzą tego, że najprawdopodobniej to my przyjmiemy uderzenie . Może im nie zależy abyśmy po tym uderzeniu jeszcze cokolwiek sobą reprezentowali pod względem militarnym ?????

 4. gnago

  Od razu d'Virgusiu skonstruowane aby parą samolotów dozorować Syberię. owszem ograniczone do współpracy tych dwóch samolotów. Jeden od drugiego leciał w odległości 200-300 kilosów i ogarniali swoimi radarami kawał terenu. A na dole nie mieli nic z czym mogliby się kontaktować czy wymieniać dane. Tu dla nauki zapoznaj się z terminem izba - taki znaczek na mapach . Na terenach bezludnych i północnych. Za oceanem tez jest

 5. Tiger

  zero pojęcia macie na temat broni i panstw które to maja Rosja ma problemy nawet z czołgami bo elektronika ich czołgów jest technologicznie przestarzala do tego problem z lufam8 maja nie wspomnę o innych sprzętach bez technologi Europejskiej to gowno rosja ma rope będą spijać bo bankrutoja ich firmy

  1. gnago

   Ac o z tą Rosją, ciągle tu mowa o jankeskich systemach w pewnych parametrach znacznie gorszych od naszych. Na przykład mobilności . W naszych namiotu cyrkowego rozstawiać nie musimy

 6. Gnom

  Zapoznaj się z różnicą sektora w jakim mogły te pociski naprowadzać. I nie jest to na korzyść F-14, młodszego raptem o 6-7 lat.

 7. vivoret

  i pomyslec ze bedziemy mieli taki komplet :)

  1. -CB-

   Najpierw byśmy musieli kupić integrację IBCS na patriotach, bo ta miała być dopiero w drugiej fazie Wisły, a w tej sprawie zapadła dziwna cisza... Zostaniemy z dwiema niezintegrowanymi bateriami.

  2. JarekPL

   Nasze F-35 są jeszcze nie wyprodukowane - więc integrację będą miały a nad systemem IBCS trwają próby i to właśnie IBCS mają zintegrować z F-35 a nie odwrotnie!!!!

  3. -CB-

   Tyle, że my jak na razie kupiliśmy dwie baterie patriotów, które IBCS będą i owszem miały, ale tylko na potrzeby tych baterii. Ewentualną integrację z innymi naszymi systemami mieliśmy kupić dodatkowo w drugiej fazie. Bardzo wątpię, żeby ktoś nam to tak za friko podarował. A Patrioty i F-35 nawet jeśli będą już odgórnie w ramach IBCS zintegrowane, to za samą możliwość korzystania z tego faktu trzeba zapłacić. Jakby wykupić poszerzoną licencję.

 8. ZZZZ

  Patrioty jak wiadomo kupiliśmy i już rozstawiliśmy po całej Polsce. Teraz dostawimy do nich samoloty.

 9. Davien

  MiG-31 to lata 80-te F-14 nieco wczesniejsze gnagus jak sie zdaje:))

 10. Wasz kochany JÓZEK

  Propagandową wydmuszka F-35 widzi jak mu pokażą z radarów pod warunkiem że cel leci max 257,5km/h a Patrioty z efektorami Pac2 pokazały skuteczność w konflikcie Arabii Saudyjskiej z Jemenem gdzie rura kanalizacyjna zwana Scud będąca szczytem techniki przełomu lat 50/60 przełamywała systemy obronne Saudów wyposażone w Patrioty i efektory zakupione w ostatniej dekadzie .. zawsze że efektem qq dla Saudów ..dopiero ostatnim czasie systemy Patriot Saudów uzupełnione personelem z USA ma efekty gdzie do jednej rury kanalizacyjnej SCUD wystrzelonej przez biednych Jemenczyków wystrzeliwuje się 6pocisków PAC2 nawet w momencie bezsilności i PAC3 i wtedy jest 60%szansa że Scud kosztujący w full wypasie 30tyś dolarów zostanie trafiony przez nowoczesną rakietę PAC2 za 5milionów dolarów lub PAC3 za 7,5milionów ddolarów a leci tego aż 5-6 sztuk na SCUDA a F-35 w tym czasie robi namiar i strzela fotkę i tyle jest jego zadania bo na dzień dzisiejszy nadal Toto niema efektorów do skutecznej walki .. ot prawda w pigułce

  1. wert

   I dlatego my to kupujemy a wy w takim razie bać się nie musicie

  2. Smutne i żałosne

   Kolejny wpis bez cienia sensu. Czy naprawdę trollownia nie może choć trochę się wysilić? Nie potrafi? To żałosne. Nawet nie warto komentować tych bredni.

  3. Wania

   O koszty się nie martw. Rosyjskie rakiety kosztujące o wiele mniej i trafiające bociany o wartości o wiele większej od tych ptaków wychodzi lepiej w rozliczeniu. No i stara rosyjska rakieta trafiająca Stary rosyjski samolot walki elektronicznej nad swoim lotniskiem z kilkunastoma specjalistami na pokładzie wychodzi doskonale w rozliczeniu. A już trafienie jedną rakietą pasażerskiego samolotu lecącego nad Donbasem przez Rosjan jest majstersztykiem koszt-efekt.

 11. Pentagram

  Prawdziwe cuda pokaże zdalny wahadłowiec i jego dalsze 2-budowane sztuki, bo ten BĘDZIE platformą IBCS

 12. Tiger

  Widze ze nie rozumiecie czegoś ten samolot ma jeden z wielu ukrytych przeznaczeni o który wy nic nie wiecie jeśli nie macie pojęcia proszę się nie wypowiadać a ten samolot ma ogromnie możliwości.

  1. Meteor

   Zgadza się

  2. Gnom

   Jak je znasz to się podziel!. A wykorzystanie możliwości elementu sieci zależy od dostępu do sieci. Ciekawe czy twój smartfon bez karty sim powoli ci na korzystanie z interentu? A zakup F-35 przez Polskę to taki zakup smartfona bez karty sim i do kraju w którym jeszcze nie ma sieci komórkowej. Baaaaaaardzo mądre działanie.

  3. Strzelec

   F35 będzie za kilka lat akurat tyle wystarczy żeby ta sieć zrobić nie bój zaby

 13. ku apokalipsie

  idea ok tylko efektorów brak. czołgi Niemce szykują z francami na nas. okręty Niemce Szykuje się podział na Rosje, Międzymorze z USA, Zachodnia Europę niemiecko-francuską. USA chyba mocno militarnie się tu zaangażuje i plan Marschalla powinien być i wzmocnienie militarne. Będzie się działo. Szykujmy siły wywiadu w RFN i ludzi. Z kraju będzie trzeba szybko na ich teren przenieść front. Będzie dobrze. Trzeba przecwiczyc ewakuacje duże na Śląsku i w Zagłębiu i zapasy dla ludności w kraju na miesiące 3 zrobić.

  1. są inne planety

   No właśnie F-35 jest produkowany przy użyciu ultradokładnych urządzeń pomiarowych firmy Zeiss.

 14. Taki tam

  Czyli kupujemy wsparcie Patriotów za drobiazg . Genialna myśl i rozwiązanie , tylko czy aby na pewno stać na to nasze państwo bo społeczeństwo na pewno nie stać

  1. Xzibit

   Bardzo dużo będziemy mieć tych Patriotów,całe dwie baterie,do ochrono Warszawy starczy

 15. spokojno druzja zza okeanu

  Zaraz grupa trubadurów będzie tutaj opowiadała jake to cudo. Ale jest jedno proste pytanie - do czego słuzy samochód wyścigowy - do wyścigów, do czego ciężarówka? do transportu ładunków - a do czego ma służyć myśliwiec - a do walk powietrznych z innymi myśliwcami czy samolotami, do ochrony nieba przed innymi samolotami? wiec jak się ma do tego F35 który nie może latać szybko i wysoko a ma gorszą manewrowość od F16 i przenosi mikroskopojne ilości uzbrojenia? /4 pociski/ - z kim chce walczyć taki samolot? z PZL11 Iskra, czy może z Su-22 /i to nie jest pewne czy go dogoni/ no zostaje im jeszcze An-2. Przecież pocisk pow-pow na kursie gdy cel ucieka ma zasięg 3-4 x mniejszy od tego na kursie spotkaniowym a do tego jeszcze ten co strzela musi lecieć szybko bo inaczej pocisk nie dogoni uciekającego - wiec co zrobi F35? Wiec to jest myśliwiec czy mini-AWACS - bo ani jedno ani drugie.

  1. bender

   Primo do czego służą WSB? Secundo skąd wiesz, że F-35 ma gorszą manewrowość niż F-16? Tertio z jakiej odległości milimetrowy radar pocisku plot jest wstanie złapać cel zoptymalizowany do oszukiwania przede wszystkim takich radarów? Pułap 15 km nie jest wystarczający? Błędne założenia prowadzą do błędnych wniosków. Z jednym masz za to rację: wciąż doskonalona taktyka użycia samolotów stealth 5. generacji jest inna niż taktyka użycia samolotów z WW2 czy nawet generacji 4.

  2. Rocco Siffredi

   Co to za stek bzdur? F-35 to nie jest myśliwiec. Rakieta pow-pow ma 3-4 razy zasięg większy na kursie spotkaniowym? Ludzie, skąd wy bierzecie te wszystkie brednie?

  3. Z nauki fizyki i wiedzy a nie z większość z vikipedii

 16. Ghncdujbv

  I co na to krytycy F35. Coś cicho.

  1. 0pp0pp

   Dopuki Amerykanie niezablokujom chipa w F35 bo botem bezurzyteczny

  2. Tatekx

   Su57 rozwala to wszystko w kilka minut potem robi pętlę i wraca do bazy wypuszczając flary w kolorze rosyjskiej flagi

  3. Gnom

   System w którym to przeprowadzono to system USA, a czy i kiedy będzie w Polsce zobaczymy. Na pewno nie będzie też Polski, a tylko przydatkiem do systemu USA, który jankesi jak zechcą to wyłączą. Nasz zakup F-35 to realizacja hasła: "czepiło się gówno okrętu i krzyczy płyniemy". Zawsze możemy odpaść lub zostać odczepieni, a wtedy co, szybka nauka rosyjskiego?

 17. Xzibit

  No i fajnie tylko należy dodać że my z tymi raptem dwoma bateriami Patriot i 32 samolotami F-35 za wiele nie zwojujemy.Takie ilości to są dobre na paradę i są minimalnym wzmocnieniem naszego wojska.Nie krytykuje zakupów tylko śmieszne ilości uzbrojenia jakie kupujemy.No ale na paradę starczy,będą się ładnie prezentować obok raptem 20 wyrzutni Himars z zapasem 30 rakiet ATACMS :)

  1. ech ech

   a jednak JEST FAJNIE BO przed Rosją NIE BĘDZIEMY BRONIĆ SIĘ SAMI!... i ten potencjał plus JASSM-ER na F35 (1500+900km) pozwoli wykonać uderzenia ODWETOWE na cele strategiczne jak rosyjskie elektrownie jądrowe, zapory wodne, centra nuklearne, dowodzenia, główne radary i lotniska... Obrona to NIE TYLKO OBRONA jak w 1939 roku!... wtedy winniśmy całym potencjałem bombowym )Łosie i Karasie) uderzać na lotniska w Prusach Wschodnich ( nie było tam Bf109E! a Bf109D - samoloty które były tylko troszkę szybsze od P-11C (silnik Jumo 210D) a dużo mniej zwrotne. Polskie załogi bombowców BYŁY trenowane do lotów W NOCY i mogły wykonywać ataki na lotniska tuż przez świtem co wykluczało przeciwdziałanie OPL.

  2. Arkos

   Co wy ludzie z tymi paradami macie opsesje przypomnij sobie kolego ile to kosztuje budżet niestety ma ograniczenia czytam komentarze od dłuższego czasu i powiem wam koledzy że mądrować się każdy może ciekawe jak wyglądało by to jak byście rządzili np w mon i mieli robić zakupy

  3. Xzibit

   Zanim całe NATO się zbierze i wyśle konkretne siły to będziemy bronić się sami :) I to było nie raz mówione przez specjalistów że tydzień do dwóch będziemy bronić się sami tylko czym?? Czym obronisz lotniska,jednostki wojskowe,elktrownie itp.tymi dwoma bateriami Patriot? Czym będziesz zestrzeliwał ruskie rakiety? procą?? Właśnie ech i ech dziecko otwórz oczy! W dobranocce to mówili że całe NATO zjawi się w POLSCE w pierwszej godzinie wojny :)

 18. FR technologiczne imperium

  A su57 wspiera klimat bo nie lata a co za tym idzie nie zostawia śladu cieplarnianego. Dlatego zastanówcie się nim zaczniecie oskarżać Rosję o brak troski o klimat.

  1. Sankju

   F-35 lata do prędkości 757 km/h, potem musi zwolnić, bo mu plastikowe zawiasy w komorach uzbrojenia puszczają i AIM-120 dejwidka z 1973 zaczynają z niego wypadać. A tak na poważnie, co to za szjsowne systemy, żeby strzelać potrzebują samolotu. A jak pogoda na Ukrainie?

  2. Fanklub Daviena

   A w Rosji takie datalinki były od dziesiątek lat i może dla USA to jest nowość, że myśliwiec może wskazywać cele naziemnej opl lub naziemna opl myśliwcom lub myśliwce sobie na wzajem, ale Rosjanie mieli to już dziesiątki lat temu.

  3. menel z Łodzi

   Czyli to jednak prawda, że generalicja zakazała bezterminowo lotów naddźwiękowych na F-35 ? Umożliwi to zmniejszenie śladu cieplnego i zwiększy zasięg. Musimy renegocjować kontrakt o połowę.

 19. Sidematic

  Ktoś wie ile trzeba wabików żeby przeciążyć tego IBCS-a?

  1. IBCS to nie sensor żeby go przeciążać.

 20. :))

  Fajnie :)

  1. Madrala

   Rozważa się? No jeśli ibcs to przecież komunikacja że wszystkimi systemami rakietowymi i samolotami

  2. Fanklub Daviena

   Chałowate: te F-35 mogą sobie te manewrujące nisko lecące cele wykrywać, mogą je do Patriot wskazywać, ale PAC-2 (które nie są fire&forget) wymagają podświetlenia celu przez radar Patriot (radar F-35 pracuje na innym paśmie i nie może tego zrobić), który nie jest nawet na maszcie, więc wątpię by Patriot mogły trafić w Kalibra lecącego dalej niż 15, w porywach 20 km, o ile w ogóle (Patriot kiepsko sobie radzą z celami na niskim pułapie). Ponieważ radar Patriot świeci na setki km, to ktoś musiałby być głupkiem by trasę pocisku wyznaczać obok radaru Patriot. Tym bardziej, że jak Polska kupi 2 baterie, to nie będzie to trudne.

  3. chateaux

   W innym tescie nie o którym DF24 nie wspomniał, pojedynczy F35 za pomocą własnych sensorów, wykrył, śledził i namierzył pocisk balistyczny SRBM, i z pominięciem radaru systemu Patriot przekazał wypracowane dane do strzelania bezpośrednio do ECS systemu Patriot PAC-3, który następnie za pomocą pocisków MSE przechwycił i zniszczył SRBM.

 21. fefer

  nice

Reklama