Reklama

Siły zbrojne

F-22 przyleciały do Łasku. „To sygnał dla Rosji”

Fot. Master Sgt. Kevin J. Gruenwald/USAF.
Fot. Master Sgt. Kevin J. Gruenwald/USAF.

Myśliwce F-22 należące do amerykańskich sił powietrznych wylądowały w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Ich przerzut do Europy Środkowo-Wschodniej jest odczytywany jako sygnał dla Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie i potencjalnym zagrożeniem dla państw NATO.

Raptory zostały przebazowane do Polski bezpośrednio z bazy Spangdahlem, gdzie na co dzień stacjonują amerykańskie myśliwce F-16. Wcześniej cztery raptory, wydzielone przez 95. Eskadrę Myśliwską stacjonującą na stałe w bazie Tyndall, przerzucono do Niemiec wraz z samolotem transportowym C-17 Globemaster III.

Myśliwce F-22 przemieszczono na ćwiczenia do Europy po raz pierwszy – i po raz pierwszy trafiły do Europy Środkowo-Wschodniej, a więc do obszaru gdzie obecność Paktu Północnoatlantyckiego, choć wzmocniona w związku z kryzysem na Ukrainie, jest nadal ograniczona brakiem stałych baz dużych jednostek wojskowych.

Rozmieszczenie raptorów w Europie jest więc sygnałem dla Federacji Rosyjskiej. Oznacza to, że Stany Zjednoczone pomimo zaangażowania w innych obszarach (Bliski Wschód, region Azji i Pacyfiku) nadal będą utrzymywać obecność na Starym Kontynencie i są gotowe do wspierania sojuszników, również w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej.

Przerzut F-22 wskazuje przy tym, że USA są zdolne do zadysponowania na Starym Kontynencie szerokim wachlarzem środków – w tym również właśnie myśliwcami V generacji, które do teraz nie prowadziły szkoleń w Europie. Wcześniej maszyny tego typu uczestniczyły natomiast w ćwiczeniach w Japonii, Korei Południowej oraz w działaniach bojowych na Bliskim Wschodzie.

Rozmieszczenie w Europie raptorów stanowi więc przełamanie pewnej „bariery” w zakresie obecności sił USA na kontynencie. Jednocześnie pozwoli na przeprowadzenie szeregu ćwiczeń sił sojuszniczych we współdziałaniu z myśliwcami F-22.

Jest to o tyle istotne, że Amerykanie dysponują zaledwie 183 myśliwcami tego typu (produkcja została już zakończona, m.in. z uwagi na ograniczenia budżetowe). Ich liczba jest przez część komentatorów uznawana za niewystarczającą, szczególnie w sytuacji szerokiego spektrum zagrożeń. Tym większego znaczenia nabiera współdziałanie z sojusznikami.

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych opracowały koncepcję „Rapid Raptor”, która zakłada rozmieszczenie czterech myśliwców F-22 wraz z samolotem transportowym C-17 Globemaster III (przenoszącym wyposażenie i personel pomocniczy) w krótkim czasie, nawet w ciągu 24 godzin. Jak zauważa Defense News, taka koncepcja pozwala na szybkie przemieszczenie myśliwców V generacji.

Raptory to jedyne na świecie samoloty bojowe V generacji w pełni zdolne do działań operacyjnych. Dysponują między innymi zaawansowanym radarem AESA i środkami walki elektronicznej. Jednocześnie charakteryzują się bardzo dobrymi zdolnościami manewrowymi i możliwością osiągania naddźwiękowej prędkości przelotowej. Z uwagi na zastosowanie „cichego” łącza danych istnieją natomiast trudności z przekazywaniem informacji bezpośrednio do innych jednostek.

W obecnej rotacji jednostki Aviation Detachment, która ma być obecna w Łasku do końca września, wezmą udział F-16 właśnie ze Spangdahlem – a więc z bazy, w której pierwotnie rozmieszczono myśliwce F-22. Jak podaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w Łasku będą również rozmieszczone F-16 z 115. Skrzydła Myśliwskiego lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Wisconsin.

Reklama

Komentarze (25)

 1. Afgan

  Kiedy ta wiadomość pojawiła się w serwisach informacyjnych ruskie trolle aż się zagotowały. Nie zależnie od portalu na którym pojawiła się wiadomość o F-22 w Polsce to za każdym razem pod artykułem na ten temat pojawiały się setki szkalujących komentarzy pełnych błędów ortograficznych. To chyba najlepszy dowód na to jak ruscy się wkurzyli i na to jak się boją.

  1. jt6r

   W rosyjskim necie faktycznie się nieco zgotowało, wzbudzając zdziwienie bardziej rozsądnych internautów. Z Raptorami Rosjanie mają do czynienia na codzień na wschodzie swojego kraju. Amerykanie wykonują sytematyczne loty patrolowe z Alaski, stąd ten cały jazgot jest nieco dziwny.

 2. Podpułkownik Wareda

  Do Moderatora! Po nieco dłuższej przerwie, spowodowanej okresem wakacyjnym i pobytem za granicą, zacząłem ponownie pisać komentarze na forum D24. W sierpniu br. napisałem cztery komentarze. Niestety, żaden z nich nie został zamieszczony na forum. Pomimo tego, że nie naruszał jakichkolwiek zasad zamieszczania wpisów na forum publicznym i nikogo nie obrażał. Mogę jedynie domyślać się, że treści moich wpisów nie były tożsame z poglądami D24. Chciałbym poznać - chociaż wiem, że to jest marzenie ściętej głowy - personalia tego mędrca na D24, który podjął decyzję o nie zamieszczaniu moich komentarzy na stronach portalu. Wasza decyzja o nie zamieszczaniu moich komentarzy na D24 jest żałosna i wręcz Was ośmiesza. Nie mam pewności, czy jesteście świadomi i zdajecie sobie z tego sprawę? Dla mnie, jest to o tyle przykre, że między innymi - wypowiedziałem się na tym forum na temat bardzo aktualnej sprawy dot. nielegalnych imigrantów w Europie. I nawet ten komentarz nie został zamieszczony. Natomiast z drugiej strony, bez wahania decydujecie się zamieszczać wpisy o treści chamskiej, wulgarnej, obscenicznej, antysemickiej, rasistowskiej, faszystowskiej i nawołującej do waśni narodowościowych. Zauważyłem to wielokrotnie i wcześniej - kilkakrotnie informowałem Was o tym. Oczywiście, bez jakiejkolwiek reakcji z Waszej strony. Nie było Was stać na odrobinę samokrytycyzmu i odwagi cywilnej. Często te komentarze zawierały pospolite plugastwa i były na poziomie kloaki. Dosłownie! Przez chwilę, zastanawiałem się nad celowością zrobienia D24 bezpłatnej reklamy i szerszego upublicznienia na innych forach - Waszej polityki zamieszczania i nie zamieszczania komentarzy internautów. Być może wskazanym byłoby, aby inni również dowiedzieli się, jakimi dysponujecie komandosami intelektualnymi i jak funkcjonuje na D24 cenzura prewencyjna? Tak czy inaczej, WAM JUŻ PANOWIE DZIĘKUJĘ. Zostawiam Was z Waszą kloaką i polityką zamieszczania komentarzy na forum. Wierzcie w to, że jesteście mędrcami i macie monopol na prawdę. Żegnam.

  1. alibaba

   Odezwał sie główny oficer prowadzący z ramienia Mossadu. Co było się w Izraelu odebrać kolejne wytyczne?..

 3. hawaiian

  kiedy czasami tu przelatuja powietrze wypelnia dudnienie i wibracje, jaby w jakis rezonans wpadaly. dziwne to uczucie i przygniatajace

 4. Jac

  Pomimo wyraźnej przewagi w ćwiczeniach, gdzie namierzenie oznacza "wypadasz z gry", w prawdziwym konflikcie namierzenie i odpalenie rakiety naprowadzanej radarowo (BVR) w kierunku wrogiego myśliwca nie oznacza że ten samolot zostanie zestrzelony. Su 35S na pewno dysponuje zaawansowanymi DRFM. EF2000 mógłby za pomocą swojego AESA zakłócić system naprowadzania rakiety. Amerykanie promują zasadę "one shot one kill". W praktyce to się nie sprawdzi.

 5. Bimbo

  Prezydent Duda w Tallinie apelował o wzmocnienie wschodniej flanki NATO, odpowiedź amerykanów była szybka, mówisz i masz.

  1. niemot

   Powiedział też, że część Polaków go nie lubi i od razu spadło poparcie PiS. Mówisz i masz

  2. Tako

   Pan prezydent jak dotąd bardzo dużo mówi i niekoniecznie mądrze - zobaczymy co pan Duda zrobi przez 5 lat i jak skończy.

 6. rmn

  Oj Panowie, Panowie. Jak masz 9. dan w aikido, a dresiarstwo pod oknem ci brzęczy, to nie wychodzisz i nie walisz ich po gębach, tylko grzecznie wyglądasz przez okno i prosisz aby zamknęli japy. W końcu znają sąsiada i wiedzą czym spotkanie z nim grozi...

 7. Bakcyll

  Amerykanie chcą Rosyjskich złóż. Polska jest im tylko potrzebna do tego aby stała się poligonem wojskowym.

  1. Kosmit

   Taa, mają pod nosem Wenezuelę, która ma największe zasoby ropy na świecie. Pod drugim nosem mają Kanadę, która ma czwarte co do wielkości. Ale nie, chcą Rosyjskich złóż. To pewnie winą ich ignorancji w dziedzinie geografii.

  2. gosc

   Gdzie tam ci powiedzieli takie bzdury? W klamliwych mediach ruskich? Czy wiesz, ze amerykanie i tak juz kupuja ruskie zloza pomimo sankcji? A raczej wchodza w spolke z ruskimi fitmami, bo ruscy nie maja technologii. Dla rosji amerykanska technologia to jedyna mozliwosc na eksploatacje arktycznych zrodel. To bardziej ruscy potrzebuja amerykanow.

  3. ula2

   ojtam, ojtam, każdy czegoś chce - ja na przykład chcę pokoju na świecie, ktoś inny może chcieć złóż. na Ukrainie jest poligon z dużo bardziej realnymi warunkami, nie trzeba im do tego Polski. poza tym w USA chcieliby np naszego poparcia politycznego i wojskowego w swoich wojenkach - widzisz Bakcylu że Twoje kategoryczne stwierdzenia ("tylko potrzebna do tego") są kompletnie bzdurne? świat jest nieco bardziej skomplikowany i ma drugie trzecie czwarte dno...

 8. Wojmił

  Z Krzesin dzisiaj ponad 20 maszyn ćwiczyło... teraz właśnie jeden po drugim wracają... jeden z myśliwców w zeszłym tygodniu i dzisiaj nad Krzesinami ładne akrobacje robił - chyba, się przygotowuje do jakiegoś występu...

 9. Senkju

  Rosyjski ekspert wojskowy płk Musa Chamzatow porównał przerzucenie przez USA myśliwców F-22 do Europy i przygotowanie do ich przyjęcia różnych lotnisk w krajach NATO do postępowania hitlerowskich Niemiec przed atakiem na ZSRR w czerwcu 1941 roku. Hahaha... Ruskim już się styki grzeją.

  1. DBR

   Widać słabo zna historię. Wówczas hitlerowskie Niemcy robiły co ? A no sprzedawały najnowsze uzbrojenie własnie do ZSRR - patrz misja Tewosjana czy historia krążownika Lutzow.

 10. piotr

  Wszyscy sie podniecacie tylko nie wiem czym ,przylecialy i odleca ,chyba nikt z was nie sadzi ze poleca w przestrzen powierzna Rosji ,niech to zrobia to bedzie mniej o te co polecialy ,cos sie popieprzylo w glowach ze one niewidzialne sa ,nie ma czegos takiego ,jesli ktos sadzi inaczej to jest naiwny ,jesli jest cos niewidzialnego to znaczy ze tego niema ,sa trudniejsze do wykrycia ,tak powinno brziec prawidlowo ,a nie zaraz niewidzialne ,myslicie ze Ruscy sraja z tego powodu w gacie ,ha ha ha naiwniacy ,napewno USA nie napadnie na Rosjie i odwrotnie gdyz kazdy myslacy wie czym by to sie skonczylo ,to nie Irak ,czy Afganistan ,ze najechali te kraje ,ale i tak niemoga sobie poradzic z pastuchami medzialny szum i tyle .

 11. Senkju

  Wysłanie F-22 do Polski spowodowane może być nie tylko chęcią ćwiczeń z F-16 jak się oficjalnie podaje.. Nie zapominajmy, że Raptory dysponują możliwościami zwiadu elektronicznego na poziomie samolotu RC-135 Rivet Joint. Obecność Raptorów w Polsce to więc spory kłopot dla Rosjan. Oznacza to nie mniej ni więcej wyłączenie na ten czas wszelkich stacji radarowych rozmieszczonych w pobliżu granicy z Polską, jeżeli nie chcą aby Amerykanie poznali charakterystyki ich pracy....

  1. Senkju przestań kłamać

   "Nie zapominajmy, że Raptory dysponują możliwościami zwiadu elektronicznego na poziomie samolotu RC-135 Rivet Joint." - a ty oczywiście nim latałeś i to wiesz i dlatego wypisujesz takie brednie? Co jeszcze ma F-22? Torpedy fotonowe? Pociski z antymaterią? F-22 ma tylko "precyzyjny" RWR (czyli może namierzać radary) z "imponującą" ale w 1991 r dokładnością 2 stopni, zapewne tylko niektórych pasm biorąc pod uwagę dostępne na anteny miejsce i zapewne nie tych z LPI, biorąc pod uwagę żałosne 2 szt. zabytkowych procesorów na pokładzie F-22, które służą nie tyko do RWR, ale też do radaru i innych zadań. Co prawda, jak głoszą peany na temat F-22 "przewidziano możliwość zwieszenia mocy procesorów o 200% bez zmiany awioniki maszyny" ale od 1991 procesory przyspieszyły "troszkę" więcej niż 200%. Możliwości F-22 mają się nijak do RC-135 Rivet Joint, które są specjalistycznymi maszynami zwiadu elektronicznego (a nie tylko wykrywania radarów). Duży stopień integracji elektroniki (zaprzeczenie modułowości!!!) w F-22 okazał się kotwicą, która uniemożliwia łatwą modernizację jakiegoś elementu awioniki i nie da się jej znacząco modernizować elementami, tylko wymaga całkowitego wymienienia. Ba, nawet trudno poprawić oprogramowanie jednego elementu, by nie oddziaływało to na inne! Na modernizację USA nie ma kasy. HMCS, IRST i itp. F-22 wg planów miał mieć w 2001! Nie ma do dziś i przed 2022 nie będzie miał na pewno!

 12. Dolary

  Te 4 Raptory są droższe, od naszych 48 F-16 ._.

  1. gosc

   Przylecialy tylko 2.

 13. ja

  Przyleciały postoją parę godzin i odlecą do niezawodnego sojusznika Niemiec. Jutro to samo zrobią ale np. w Litwie pojutrze Estonii itd. to całe wsparcie hehehehe

  1. gosc

   I zamiast 4 przylecialy tylko 2. :)

 14. Kubik

  Ktoś wie jak długo będą one stacjonowały w Łasku? Jakieś plotki na temat godzin ćwiczeń itp.?

  1. pln

   Jeżeli wysłali je do nas tzn. że mają już coś lepszego

 15. Kkk

  Nie jestem pewien ale jakieś miesiące temu na defence był art że Chińczycy zdobyli dane za pomoca ataku szpiegowskiego

  1. ula2

   każdy ma swoje wątpliwości, w każdym razie powinien mieć, ale nie zawsze ze swoimi wątpliwościami trzeba się publicznie obnosić, bo taki wątpliwościowy ekshibicjonizm niewiele/nic wnosi. może chociaż wiadomo czego dotyczyły dane? może jakieś wskazówki?

  2. vvv

   No i co z tego jak nie są w stanie tego skopiować bo im na to technologia nie pozwala ?

 16. Lp

  Do kiedy Raptory maja stacjonować w Łasku... Zeby sie nie okazało ze wylądowały , zatankują i tyle je widzieliśmy

  1. ula2

   to mają być myśliwce niewidzialne, im mniej je widzimy tym znaczy że są lepsze :)

 17. zzz

  Będę bił brawo gdy skala pomocy/wsparcia od USA będzie taka jak dla Korei Południowej gdzie we wspólnych manewrach bierze udział kilkadziesiąt tysięcy amerykańskich żołnierzy.

  1. Kosmit

   Korea Południowa może liczyć tylko na USA, jeśli chodzi o realną pomoc wojskową. Jedynym "sojusznikiem" Korei w regionie, mającym zdolności pomocy w razie wojny jest Japonia. Piszę "sojusznikiem", bo z uwagi na historyczne animozje, Koreańczycy traktują Japończyków jako "aliantów naszych aliantów" i zaproszenie japońskiej armii na tereny Korei jest bardzo mało prawdopodobne, z uwagi na pamięć po japońskiej okupacji. Ponadto, specyficzna doktryna obronna Japonii, zapisana m.in. w konstytucji, zabrania użycia sił zbrojnych w celu innym, niż samoobrona (taki "kaganiec", który założyli im po wojnie Amerykanie, żeby zabezpieczyć region przed ponownym wzrostem japońskiego militaryzmu). Pomimo pewnych przemodelowań, jakie premier Shinzo Abe czyni w tym zakresie, wojsko nie jest operacyjnie gotowe do działań poza granicami kraju (nigdy tego nie ćwiczyło), a społeczeństwo nie jest psychicznie gotowe na wojnę ekspedycyjną. W Europie z kolei Polska może (przynajmniej teoretycznie) liczyć na pomoc takich potęg wojskowych, jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania, czy Włochy. Piszę teoretycznie, bo chyba wiadomo, jak ta solidarność wygląda. Ale faktem jest, że jesteśmy z tymi państwami w NATO i w razie "czego" są one zobowiązane nam pomóc. Dlatego Amerykanie nie angażują się tak bardzo w naszym rejonie - nie są tutaj jedyną siłą, która jest zobowiązana pomóc nam w razie wojny i która ma do tego środki.

  2. ula2

   a bij sobie, bij.

 18. Piotrek

  Czy F-22 zdążą wystartować, kiedy Rosjanie wystrzelą Iskandery, albo jakiekolwiek inne samoloty w Łasku?

  1. Taco Bell

   Czy Rosjanie zdążą odpalić rakiety zanim NATO zniszczy wyrzutnie posiadając dane wywiadowcze świadczące o przygotowaniach do ich odpalenia?

  2. Senkju

   Czy Iskandery zdążą wystartować kiedy Amerykanie odpalą w okręg Kaliningradzki rakiety manewrujące ziemia-ziamia z Niemiec lub woda- ziemia z okrętów VI Floty?

  3. ula2

   niemożliwe żeby Rosjanie zdołali wystrzelić jakiekolwiek samoloty w Łasku, po prostu się nie da. zresztą Inskandery to chyba jednak rakiety..

 19. Rafale

  Media masowe już nie mogą opanować - przepraszam za określenie - podniety z powodu kilku samolotów. Wychwalanie pod niebiosa zdolności technicznych, braki informacyjne, ale przede wszystkim puszenie się niczym paw? Ja się pytam, o co tu chodzi? To kwestia kilku maszyn, fajnie, że USA kolejny raz baczniej przygląda się naszemu regionowi. Przyleciały, potrenują i odlecą, proste, w końcu nie będą tu stacjonować, aż do zardzewienia. Szkoda, że nie możemy kupić takich maszyn, ale możliwość konfrontacji naszych F-16, względnie Typhoonów sojuszniczych (jeżeli takie oczywiście będą) da odpowiedzi na wiele pytań, a przede wszystkim wskaże, na co zwracać uwagę, gdy nasi decydenci ostatecznie porwą się na maszyny 5 generacji.

 20. ww

  Fajnie . Jestem za stałym pobytem w Polsce eskadry A-10 .

  1. ZB

   Ja i owszem tak, jestem za zakupem i pobytem w Polsce Thunderbolt A-10. A amerykańska prowokacja zaczyna drażnić bardziej Polaków niż Rosjan ...

  2. mm

   Ja jestem za stałym pobytem w Polsce eskadry latawców... Rosyjska opl będzie je tak samo szybko strącać a przynajmniej kilku amerykanów pożyje dłużej...

 21. Krzysztof

  Daleko mi do znajomości tematu, ale czy będziemy w stanie zapewnić im bezpieczeństwo informacyjne? Tak aby nie wyciekły informacje na temat tego samolotu?

  1. mw

   O to zadbają sami Amerykanie. Gdyby nie mieli do nas zaufania to nie przysłaliby tych samolotów do Polski. Dla nas to niepowtarzalna okazja, aby sprawdzić krajowej produkcji radary, które w nadchodzącej dekadzie muszą być zdolne do wykrywania rosyjskich PAK FA.

 22. alibaba

  Jakaś zbiorowa paranoja!!! Jaki sygnał daje obecność 2 ( słownie dwóch ) Raptorów - Ruskim??? Leczyć to już nie warto...

  1. jacky

   Jaka paranoja .W ogolnych wiadomosciach ten news jest traktowany jako drugo rzedny albo trzeciorzedny. Pozatem to jest ruch polityczny majacy cos pokazac. Na tym etapie liczy sie ruch a nie ilosc. Czysta polityka .

  2. miki

   Ehh, stary poczytaj sobie raz jeszcze.........Ćwiczenia w szybkim dotarciu do baz w Polsce, we wspólnych akcjach z naszymi F-16, tu nie chodzi o ilość.........jak wszystko będzie działać jak w zegarku to można będzie szybko przerzucić więcej maszyn

  3. Bucefal76

   To oznacza neutralizacje tuzina sowieckich samolotów 4++ generacji czyli prawie wszystkich, którymi Rosjanie dysponują na dzisiaj.

 23. Jac

  Inaczej zobaczyć na własne oczy, a nie tylko w TV, czy w necie :).

 24. Jurekpl2

  Dwa Raptory na chwilę i 14 f-16 do końca roku... Zawsze coś ale to nie o to nam chodzi ale za Obamy tego co chcemy się nie doczekamy...

 25. jacky

  Jestem pod wrazeniem !

Reklama