Reklama

Siły zbrojne

F-22 przyleciały do Łasku. „To sygnał dla Rosji”

Fot. Master Sgt. Kevin J. Gruenwald/USAF.
Fot. Master Sgt. Kevin J. Gruenwald/USAF.

Myśliwce F-22 należące do amerykańskich sił powietrznych wylądowały w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Ich przerzut do Europy Środkowo-Wschodniej jest odczytywany jako sygnał dla Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie i potencjalnym zagrożeniem dla państw NATO.

Raptory zostały przebazowane do Polski bezpośrednio z bazy Spangdahlem, gdzie na co dzień stacjonują amerykańskie myśliwce F-16. Wcześniej cztery raptory, wydzielone przez 95. Eskadrę Myśliwską stacjonującą na stałe w bazie Tyndall, przerzucono do Niemiec wraz z samolotem transportowym C-17 Globemaster III.

Myśliwce F-22 przemieszczono na ćwiczenia do Europy po raz pierwszy – i po raz pierwszy trafiły do Europy Środkowo-Wschodniej, a więc do obszaru gdzie obecność Paktu Północnoatlantyckiego, choć wzmocniona w związku z kryzysem na Ukrainie, jest nadal ograniczona brakiem stałych baz dużych jednostek wojskowych.

Rozmieszczenie raptorów w Europie jest więc sygnałem dla Federacji Rosyjskiej. Oznacza to, że Stany Zjednoczone pomimo zaangażowania w innych obszarach (Bliski Wschód, region Azji i Pacyfiku) nadal będą utrzymywać obecność na Starym Kontynencie i są gotowe do wspierania sojuszników, również w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej.

Przerzut F-22 wskazuje przy tym, że USA są zdolne do zadysponowania na Starym Kontynencie szerokim wachlarzem środków – w tym również właśnie myśliwcami V generacji, które do teraz nie prowadziły szkoleń w Europie. Wcześniej maszyny tego typu uczestniczyły natomiast w ćwiczeniach w Japonii, Korei Południowej oraz w działaniach bojowych na Bliskim Wschodzie.

Rozmieszczenie w Europie raptorów stanowi więc przełamanie pewnej „bariery” w zakresie obecności sił USA na kontynencie. Jednocześnie pozwoli na przeprowadzenie szeregu ćwiczeń sił sojuszniczych we współdziałaniu z myśliwcami F-22.

Jest to o tyle istotne, że Amerykanie dysponują zaledwie 183 myśliwcami tego typu (produkcja została już zakończona, m.in. z uwagi na ograniczenia budżetowe). Ich liczba jest przez część komentatorów uznawana za niewystarczającą, szczególnie w sytuacji szerokiego spektrum zagrożeń. Tym większego znaczenia nabiera współdziałanie z sojusznikami.

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych opracowały koncepcję „Rapid Raptor”, która zakłada rozmieszczenie czterech myśliwców F-22 wraz z samolotem transportowym C-17 Globemaster III (przenoszącym wyposażenie i personel pomocniczy) w krótkim czasie, nawet w ciągu 24 godzin. Jak zauważa Defense News, taka koncepcja pozwala na szybkie przemieszczenie myśliwców V generacji.

Raptory to jedyne na świecie samoloty bojowe V generacji w pełni zdolne do działań operacyjnych. Dysponują między innymi zaawansowanym radarem AESA i środkami walki elektronicznej. Jednocześnie charakteryzują się bardzo dobrymi zdolnościami manewrowymi i możliwością osiągania naddźwiękowej prędkości przelotowej. Z uwagi na zastosowanie „cichego” łącza danych istnieją natomiast trudności z przekazywaniem informacji bezpośrednio do innych jednostek.

W obecnej rotacji jednostki Aviation Detachment, która ma być obecna w Łasku do końca września, wezmą udział F-16 właśnie ze Spangdahlem – a więc z bazy, w której pierwotnie rozmieszczono myśliwce F-22. Jak podaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w Łasku będą również rozmieszczone F-16 z 115. Skrzydła Myśliwskiego lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Wisconsin.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.