Reklama

Siły zbrojne

F-16 z trzech krajów ćwiczą w Bułgarii

Amerykańskie F-16C z bazy Aviano. Fot. US Air Force
Amerykańskie F-16C z bazy Aviano. Fot. US Air Force

Bułgaria w oczekiwaniu na własne myśliwce F-16, gości w ramach ćwiczeń Thracian Viper 2020 maszyny tego typu z USA, Rumunii i Grecji. Trenują one wspólnie z bułgarskimi myśliwcami MiG-29 oraz samolotami szkolno-bojowymi L-39 Albatros, ale również z kanadyjskimi CF-188 Hornet i rumuńskimi MiGami-21 Lancer-R. Działania te realizowane są w ramach zwiększania interoperacyjności na wschodniej flance NATO i potrwają do 25 września 2020 roku.

Ćwiczenie Thracian Viper rozpoczęło się oficjalnie 14 września, jednak jego aktywna faza rozwinie się w najbliższych dniach. Do bazy Graf Ignatievo przybyły w piątek amerykańskie F-16C/D z włoskiej bazy Aviano, należące do 555. Eskadry Myśliwskiej. Kanadyjskie myśliwce CF-188 Hornet będą operować z bazy w Rumunii.  Z macierzystych baz operować będą rumuńskie F-16AM i MiG-21 Lancer-R oraz greckie F-16C, trenując wspólnie z sojusznikami na bułgarskich poligonach. Będą z nimi współpracować bułgarskie samoloty MiG-29 i L-39 Albatros z bazy Graf Ignatievo oraz śmigłowce Mi-24 i AS-532 Cougar z Bazy Lotniczej Krumovo.

image
Bułgarski MiG-29 i L-39 Albatros widziane z pokładu greckiego F-16. Fot. Greece Air Force

Ćwiczenia będą obejmować zarówno wspólne walki powietrzne i szkolenia w realizacji wspólnych operacji powietrznych jak też fazę misji powietrze-ziemia, w którą zaangażowane będą również jednostki przeciwlotnicze bułgarskiej armii i lotnictwa, symulując jednostki przeciwnika chroniące cele naziemne.

Celem ćwiczeń jest zasygnalizowanie i wzmocnienie współpracy NATO w regionie. Jest to sygnał zarówno wobec Rosji, jak też Turcji. Dla bułgarskich pilotów z bazy lotnictwa myśliwskiego Graf Ignatievo jest to również okazja do kontaktu z maszynami F-16, które już za trzy lata mają zacząć zastępować sukcesywnie eksploatowane obecnie MiGi-29. Bułgaria w  czerwcu 2019 r. zawarła umowę dotyczącą zakupu 8 (połowy eskadry)  samolotów wielozadaniowych F-16 Block 70.

Wraz z pakietem towarzyszącym Sofia zapłaci za nie 1,26 mld USD. Oprócz samolotów cena ta obejmuje uzbrojenie, części zamienne, podwieszane zasobniki rozpoznawcze, zaplecze szkoleniowe i kursy dla pilotów personelu naziemnego, wsparcie rządu USA itp. Dostawy mają rozpocząć się w 2023 roku i zakończyć się trzy lata później. Krótki termin dostawy był jednym z warunków zawarcia umowy, gdyż obecnie Bułgaria dysponuje realnie 2-4 sprawnymi myśliwcami.

Reklama

Komentarze

    Reklama