Reklama

Siły zbrojne

Eurosatory 2016: Systemy kierowania dla amunicji artyleryjskiej

 • Fot. 	Carlos Teixidor Cadenas/Wikimedia Commons, CC BY 4.0
  Fot. Carlos Teixidor Cadenas/Wikimedia Commons, CC BY 4.0
 • Fot. Pixabay
  Fot. Pixabay

Orbital ATK pokazuje na targach Eurosatory 2016 zestawy do konwersji „klasycznych” pocisków artyleryjskich na amunicję precyzyjną typu Precision Guidance Kit.

W trakcie Eurosatory demonstrowano systemy Precision Guidance Kit m.in. przeznaczone dla haubic 155 mm i 105 mm oraz moździerzy 120 mm. Są to zestawy z układem naprowadzania GPS oraz czterema powierzchniami sterowymi, montowanymi w miejscu klasycznego zapalnika. Dzięki temu można stosować je na konwencjonalnej amunicji artyleryjskiej, jak np. amerykańskie pociski M549A1 i M795.

Zastosowanie Precision Guidance Kit przyczynia się do zwiększenia precyzji rażenia w stosunku do wykorzystania niekierowanych pocisków artyleryjskich. To z kolei pozwala zarówno na podwyższenie skuteczności ognia, jak i ograniczenie strat ubocznych czy wreszcie liczby pocisków potrzebnych do wykonania danego zadania ogniowego.

PGK
Fot. Defence24.pl.

Systemy Precision Guidance Kit dla haubic kalibru 155 mm zostały rozmieszczone w Afganistanie i były używane w warunkach operacyjnych. Amerykanie wykorzystują je na haubicach samobieżnych M109A6 Paladin, jak i ciągnionych M777A2. Zostały również zakupione dla Kanady i Australii. W Afganistanie wykorzystywano także zestawy dla pocisków 120 mm.

Precision Guidance Kit zostały opracowane m.in. z myślą o zwiększeniu dokładności rażenia, przy jednostkowym koszcie znacznie niższym niż w wypadku amunicji budowanej od podstaw jako broń kierowana. Obok systemów dla haubic 155 mm i moździerzy 120 mm, oferowane są także zestawy dla dział 105 mm, prezentowane na Eurosatory 2016.

Reklama

Komentarze (4)

 1. rózia

  nawet nie pytać ile kosztuje licencja, dziś zakupić, jutro zacząć produkcję. zapasów trochę chyba mamy; a "nakładki" dają tani, skuteczny pocisk , zwłaszcza ,że mamy Kraby i Raki.

 2. Gość

  Ten system by się nam przydał.

 3. Morgul

  to jest coś dla naszych inżynierów - do opracowania oczywiście :)

 4. Scifer

  Pytanie jaki jest koszt jednostkowy takiego konwertery. Na pewno pewna liczba byłaby potrzebna dla Kraba / Kryła i Raka aby podnieść ich precyzję strzału

Reklama