Siły zbrojne

Estonia wzmacnia obronę przeciwlotniczą. Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną

Fot. pildid.mil.ee
Fot. pildid.mil.ee

Ministerstwo obrony Estonii poinformowało o kolejnym akcie naruszenia przestrzeni powietrznej tego kraju przez rosyjski samolot wojskowy. Doszło do tego w południe 17 grudnia 2015 r. Tego samego dnia do Tallinna dotarł transport najnowszych pocisków przeciwlotniczych Mistral M3.

Rzecznik estońskiego ministerstwa obrony poinformował, że o godzinie 12:10 17 grudnia 2015 r. rosyjski samolot wojskowy Antonow An-72 wleciał bez uzyskania zezwolenia w przestrzeń powietrzną tego kraju. Incydent miał miejsce w pobliżu wyspy Vaindloo, trwał poniżej minuty.

Tallinn informuje, że rosyjska maszyna leciała z włączonym transponderem, znany był także wcześniej jej plan lotu, który jednak miał przebiegać całkowicie w przestrzeni międzynarodowej. Rzecznik ministerstwa stwierdził również, że mimo prób nawiązania łączności radiowej rosyjski samolot nie odpowiedział na wezwania.

Estońskie ministerstwo spraw zagranicznych jeszcze tego samego dnia przekazało notę protestacyjną przedstawicielowi dyplomacji rosyjskiej.

Wczorajszy incydent to trzecie zdarzenie tego rodzaju w tym roku, do poprzednich doszło w drugiej połowie czerwca i na początku lipca, miały one miejsce również w okolicach wyspy Vaindloo.

Estonia dysponuje mocno ograniczonymi możliwościami zwalczania środków napadu powietrznego. Na wyposażeniu jej sił zbrojnych znajdują się zestawy artyleryjskie ZU-23-2 oraz 25 wyrzutni pocisków ziemia-powietrze MBDA Mistral. Dostępne są więc tylko systemy bardzo krótkiego zasięgu, podobnie jak w innych państwach bałtyckich.

W dniu wczorajszym, 17 grudnia 2015 r., Estonia odebrała dostawę kolejnych pocisków typu Mistral - tym razem w najnowocześniejszej wersji. Tallinn będzie pierwszym zagranicznym użytkownikiem pocisków Mistral M3. Charakteryzują się one zwiększonym zasięgiem, skuteczniejszym naprowadzaniem i zwiększoną odpornością na zakłócenia. Pociski są całkowicie kompatybilne z wyrzutniami posiadanymi już przez armię estońską. 

Ogólna wartość kontraktu, na podstawie którego kupiono pociski Mistral M3 (i pociski przeciwpancerne Milan tego samego producenta) wynosi 23,8 mln EUR. Dokładne dane dotyczące liczby kupionych pocisków nie zostały ujawnione, estońskie ministerstwo obrony podało jedynie, że kupiono ich tyle, by "wystarczyło do obrony kraju". Naprowadzane są na podczerwień.

Zainteresowanie nowymi pociskami Mistral wyraziły także Węgry, planujące rozpocząć w przyszłym roku modernizację posiadanych przez siebie wyrzutni tych pocisków. Zakres prac modernizacyjnych, przewidzianych na okres 2016-2018, obejmie, między innymi, wymianę celowników termowizyjnych na nowe MATIS MP3.

Ochronę przestrzeni powietrznej Estonii, podobnie jak innych państw bałtyckich, zapewniają w tej chwili państwa NATO w ramach misji Baltic Air Policing, wzmocnionej w obliczu kryzysu ukraińskiego. W bazie Amari rozlokowane są myśliwce Sojuszu Północnoatlantyckiego (obecnie Eurofightery należące do Luftwaffe), wzmacniające kontyngent stacjonujący na Litwie. Rząd Estonii zamierza zakupić system obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu, brak jest jednak w tej chwili dokładniejszych informacji na ten temat, poza okresem realizacji tego programu, wyznaczonym na lata 2016-2022.

Czytaj też: Estonia wyda na sprzęt wojskowy 155 mln dolarów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.