Ministerstwo obrony Estonii poinformowało o utworzeniu Estońskiego Centrum Inwestycji w Obronność (ECDI), które będzie w sposób skonsolidowany zarządzało zakupami i inwestycjami, prowadzonymi na rzecz sił zbrojnych.
W komunikacie resortu obrony podkreśla się, że utworzenie Estonian Centre for Defence Investments pozwoli na „skonsolidowanie” pod wspólnym zarządem zakupów realizowanych przez ministerstwo obrony i podległe jednostki, a także prowadzonych projektów infrastrukturalnych.
Czytaj więcej: Finlandia proponuje Estonii wspólny zakup artylerii
Minister obrony Estonii Margus Tsahkna podkreślił, że stworzenie nowej instytucji „uwolni” siły zbrojne od konieczności przeprowadzania „niemilitarnych zadań”, a „wiedza i doświadczenie” dotyczące zakupów obronnych oraz infrastruktury znajdą się w jednym, wspólnie zarządzanym ośrodku. Zwrócił uwagę, że poprzednia organizacja systemu zakupów stała się przestarzała, między innymi z uwagi na znaczne zwiększenie zakresu inwestycji w obronność w ostatnich latach.
Wcześniej bowiem resort obrony, podległe mu jednostki i siły zbrojne organizowały zakupy oddzielnie, podobnie rzecz się miała z projektami infrastrukturalnymi. Estończycy podkreślają, że stworzenie Centrum pozwoli na harmonizację i zwiększenie transparentności procesu zakupów dla armii.
W 2017 roku zaplanowano wydatki obronne, realizowane za pośrednictwem Centrum, na kwotę 159 mln euro. Warto przypomnieć, że Estonia stopniowo zwiększa udział nakładów na obronę w PKB powyżej wymaganego przez NATO poziomu 2%. Tegoroczne wydatki obronne mają wynieść 477 mln euro, czyli około 2,17% PKB. To pokazuje skalę odpowiedzialności nowej jednostki.
Na początku w EDIC ma być zatrudnionych ponad 120 osób, przy czym większość z nich ma doświadczenie w komórkach ministerstwa obrony bądź sił zbrojnych Estonii. W komunikacie resortu obrony podkreśla się, że podobne instytucje istnieją w krajach nordyckich i w Danii, natomiast estońskie Centrum będzie odpowiedzialne zarówno za koordynację i prowadzenie zakupów, jak i projektów infrastrukturalnych.
Minister obrony stwierdził też, że o ile w 2010 roku wartość inwestycji i zakupów sprzętu specjalnego na rzecz obronności wynosiła 57,3 mln euro, to do 2020 roku osiągnie wartość bliską 200 mln euro. Pokazuje to skalę zaangażowania Estonii w modernizację sił zbrojnych. W ostatnich latach pozyskano między innymi bojowe wozy piechoty CV-9035 NL (pierwsze w historii pojazdy tej klasy w armii) czy systemy przeciwpancerne Javelin. Pod uwagę brany jest też zakup haubic samobieżnych, który być może będzie realizowany wspólnie z Finlandią. Estonia posiada jednocześnie rozbudowywany system obrony terytorialnej.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie