Reklama

Siły zbrojne

Pomostowa Narew we wrześniu w służbie

Autor. MBDA

Dziś ma nastąpić podpisanie umowy na dwie baterie systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu, które wpisują się częściowo w przygotowywany obecnie system obrony powietrznej o kryptonimie Narew.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Narew ma objąć docelowo 23 baterie, jednak rozpoczęcie jego programu trwa i pierwsze baterie wejdą do służby najszybciej za kilka lat. Stąd w obecnej sytuacji, rosyjskiej wojny na Ukrainie, zapadła decyzja o pozyskaniu pierwszych systemów przypominających te docelowe, jeśli chodzi o główne założenie w tym zastosowany brytyjski pocisk CAMM i stacje radiolokacyjne Soła.

Dzisiejsza umowa zostanie podpisana z jednej strony przez Agencję Uzbrojenia reprezentującą Skarb Państwa oraz konsorcjum PGZ-Narew.

Reklama

Czytaj też

W wyniku realizacji umowy pozyskane zostaną dwie jednostki ogniowe systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, z których pierwsza zostanie dostarczona do Sił Zbrojnych RP już we wrześniu br. Druga jednostka ogniowa zostanie przekazana na przełomie 2022 i 2023 roku. Wraz z systemami obrony przeciwlotniczej umowa przewiduje pozyskanie pakietu szkoleniowego, logistycznego oraz wsparcie wykonawcy w eksploatacji sprzętu wojskowego.

Zdefiniowana w umowie konfiguracja sprzętowa jednostki ogniowej oparta zostanie na elementach obejmujących: zdolną do przerzutu stację radiolokacyjną Soła, urządzenia kierowania uzbrojeniem polskiej produkcji, pojazdy transportowo-załadowcze, trzy wyrzutnie iLauncher oraz pociski CAMM, zapewniającą wymagane przez Siły Zbrojne RP zdolności operacyjne.

Czytaj też

Powyższe ukompletowanie, choć nie stanowi docelowej konfiguracji jednostki ogniowej systemu Narew, pozwoli jednak w szybkim czasie dokonać rewolucyjnej zmiany w zakresie obrony polskiej przestrzeni powietrznej poprzez wykorzystanie wielokanałowych systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu, z których każdy posiada kilkanaście kanałów celowania, co umożliwi zwalczanie wielu celów jednocześnie.

Reklama

Komentarze (8)

  1. Xzibit

    Jak w przypadku Patriota,dwie baterie na defiladę i starczy :)

    1. sebaa

      Jak w przypadku innych komentarzy umiejętność czytania ze zrozumieniem się kłania :) to nie boli .... chyba :P

    2. gregoz68

      Xzibit Wy macie jakieś obsesje defiladowe. Podobnie z ruskim węglem. Co słychać u pana Klicha?

    3. Autor Widmo

      Ruski węgiel = Kradziony Ukraińcom w Donbasie lub dofinansowywany przez Moskwę z Syberii. Przy normalnych kosztach transportu i wydobycia ruski węgiel byłby droższy niż nasz śląski. Pomijam fakt, że ruskie firmy nie płacą w swoim kraju podatków, bo finalnie Suek Polska, kupuje go od firm zarejestrowanych w rajach podatkowych. Taki to oto ruski mir dla obywateli Wielkiej Rosji.

  2. Tom97

    A jednak. Myślałem że nie dożyję

    1. Małopolska

      Ja daję ci "oskara" za najlepszy komentarz

    2. Piotr Skarga

      Przyłączam się z gratulacjami!

    3. DIM1

      @Tom97. Spoko, spoko ! Masz jeszcze na to 15 do 17 lat... Na razie nic się przecież jeszcze nie zmienia. Coś tam zakupują by się temu przyjrzeć, podopasowywać itp. Umowy na NAREW, 23 baterie... - tej jeszcze nie ma.

  3. Bunio

    Ostatnio bardzo popularne określenie "pomostowe". HIMARS-y pomostowe, "Wisła" pomostowa, Abramsy pomostowe. Ale to tak tradycja. W Warszawie też był most Syreny "pomostowy" przez 15 lat.

  4. ggg

    Na naszych oczach MON udowadnia, że ostatnie 2 dekady to czas stracony dla tematu modernizacji. Tyle było czasu na analizy i dialogi techniczne, tyle narad, a na końcu okazuje się że w najważniejszym z tematów modernizacji technicznej WP trzeba podpisać umowę na rozwiązanie pomostowe na ... dwie baterie. Gdyby nie wojna to pewnie by ta sama umowa była w 2023r. A teraz to znaczy, że biurokracja jednak nie wymaga zgromadzenia dodatkowej dokumentacji o którą przez 2 dekady tak bardzo walczyliście? Panowie, najpierw Abramsy, a teraz pomostowa Narew. Zróbcie coś żebym na Wasze planowanie patrzył inaczej niż na losowy błąd trafienia z T-72, bo bardzo się na niego zapatrzyliście.

    1. Piotr Skarga

      Ale się "nie da" inaczej. MON ma TYLKO dwie fazy działania: pierwsza to "czekamy, analizujemy,zmieniany warunki , dalej patrz pkt 1" oraz "budzimy się powoli, zaczynamy się spieszyć, kupujemy jak leci na warunkach dostawcy, ogłaszamy sukces"!!

  5. MI6

    Czyli jednak da się szybko.

    1. Qba

      To zakup z półki

    2. Valdore

      @Mi6, dlatego szybko że zrezygnowali z wymogu p[olonizacji wszystkiego , nawet najmniejszej srubki i zwyczajnie kupili z półki 2 baterie.

    3. Gnom

      Valdore, z niczego nie zrezygnowana, po prostu pierwsze będa troche inne niz nastepne. Poczytaj artykuł, szczególnie: "Powyższe ukompletowanie, choć nie stanowi docelowej konfiguracji jednostki ogniowej systemu Narew"

  6. Qba

    Warto zwrócić uwagę ze zrezygnowano z produkcji rakiet CAMM w Polsce

    1. Małopolska

      Gdzie jest o tym? To po pierwsze, po drugie, rozwiązanie jest "pomostowe". Jak chcesz mieć to na wrzesień, to wdrażanie produkcji musisz odłożyć na później.

    2. sebaa

      Warto zwrócić uwagę ze to zakup z półki :) i ze z niczego nie zrezygnowano noo chyba ze coś ci się przyśniło :P

    3. Chyżwar

      Nie zrezygnowano, tylko bierzemy rozwiązanie pomostowe. I dobrze robimy, bo zanim będziemy mogli produkować CAMMy upłynie trochę czasu a czekać nie ma co. Poza tym rakiet trzeba będzie do cholery i jeszcze trochę, więc ich produkcja w Polsce jak najbardziej będzie.

  7. POLAK

    ZALUP 3 bateri w tym roku było by pięknie 2 do obrony 1 do szkolenia i rozbudowa i zakup CAMMER Z MOŻLIWOŚCIĄ ZWIĘKSZENIA DO 60 KIL ZASIĘGU

  8. prawnik

    Ale że już ? ze w trybie nał i we wrześniu br ? A gdzie badanie podstawowego interesu , przetargi i protesty ?

    1. Qba

      Przecież to zakup z wolnej ręki w ramach pilnej potrzeby operacyjnej

Reklama