Reklama

Siły zbrojne

Dwie generacje pancernych nowości Rosji w służbie Ukrainy

Pierwszym czołgiem który ma otrzymać system aktywnej ochrony pojazdów Arena-M ma być T-90M. Fot. mil.ru
Pierwszym czołgiem który ma otrzymać system aktywnej ochrony pojazdów Arena-M ma być T-90M. Fot. mil.ru

W piątek 16 grudnia, 30. Samodzielna Brygada Zmechanizowana im. Kniazia Konstantego Ostrogskiego zaprezentowała dwa nowoczesne czołgi podstawowe zdobyte na siłach rosyjskich.

Reklama

Pierwszym zaprezentowanym czołgiem jest T-80U Model 1992 z systemem aktywnej noktowizji 45M, który zastępuje wcześniejszy system Ł-4A Łuna z reflektorem podczerwieni. Zamiast niego zainstalowano emiter lasera PŁ-1, emitujący wiązkę lasera o odpowiedniej częstotliwości, która wspomaga celownik noktowizyjny TPN-4 Buran-PA/M. Ponadto wóz ten to standardowy T-80U z systemem kierowania ogniem 1A45 Irtysz, z głównym celownikiem dziennym 1G46 oraz celownikiem nocnym TPN-4. Dowódca dysponuje system obserwacyjno-celowniczym PNK-4 z dzienno-nocnym przyrządem celowniczym TKN-4S.

Reklama
Czołg T-80U Model 1992, warto zauważyć emiter lasera PŁ-1 znajdujący się na lewo od armaty w miejscu reflektora podczerwieni Ł-4A Łuna.
Czołg T-80U Model 1992, warto zauważyć emiter lasera PŁ-1 znajdujący się na lewo od armaty w miejscu reflektora podczerwieni Ł-4A Łuna.
Autor. Facebook/30 окрема механізована бригада ім. князя Костянтина Острозького
Reklama

Za osłonę pancerną wozu odpowiada umieszczony w komorach z przodu wieży oraz kadłuba, pancerz kompozytowy, dodatkowo wóz posiada zainstalowane na zewnątrz moduły wybuchowego pancerza reaktywnego Kontakt-5 z elementami reaktywnymi 4S22.

Czytaj też

Uzbrojenie główne stanowi 125 mm armata gładkolufowa 2A46M-4 ładowana automatycznie przez mechanizm ładowania 6EC43, w którego magazynie mieści się 28 naboi rozdzielnego ładowania. Z armatą sprzężony jest karabin maszynowy kaliber 7.62 mm PKT lub PKTM, z zapasem 1250 naboi 7.62x54R mm. Na wieży można także zamontować jeden lub więcej, karabinów maszynowych NSWT kaliber 12.7 mm z zapasem około 300 naboi 12.7x108 mm.

Wóz napędzany jest turbiną gazową GTD-1250 o mocy 1250 KM, która rozpędza ten ważący około 46 ton czołg na drodze utwardzonej do 70 km/h, zaś zasięg operacyjny wynosi około 450 km. T-80U może także brodzić do głębokości około 4-5 m z wykorzystaniem zestawu do głębokiego brodzenia Brod-M.

Drugą zaprezentowaną maszyną jest T-90M, który charakteryzuje się nowoczesnymi rozwiązaniami porównywalnymi z konstrukcjami zachodnimi. Czołg ten wyposażony jest systemem kierowania Kalina, działonowy natomiast posiada celownik główny Sosna-U z kanałem dziennym oraz kanałem termowizyjnym, dodatkowo posiada dzienny celownik pomocniczy Dubel. Dowódca zaś dysponuje panoramicznym przyrządem obserwacyjno-celowniczym PKP Sokole Oko zintegrowanym ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia, który może być uzbrojony w karabin maszynowy kaliber 7.62 mm lub 12.7 mm.

Czołg T-90M, warto zauważyć w multispektralne okrycie maskujące Nagidka, które między innymi, redukuje widoczne w termowizji, widmo termiczne pojazdu.
Czołg T-90M, warto zauważyć w multispektralne okrycie maskujące Nagidka, które między innymi, redukuje widoczne w termowizji, widmo termiczne pojazdu.
Autor. Facebook/30 окрема механізована бригада ім. князя Костянтина Острозького

Wóz podobnie jak i inne czołgi radzieckie i rosyjskie, chroniony jest pancerzem kompozytowym, umieszczonym z przodu wieży oraz kadłuba. Dodatkową osłonę zapewniają moduły wybuchowego pancerza reaktywnego Relikt z elementami reaktywnymi 4S23 oraz zmodyfikowany system aktywnej obrony Sztora, który wyposażony jest jedynie w detektory wykrywające oświetlanie czołgu wiązką lasera, oznaczone jako TSzU-1-1 i TSzU-1-11.

Uzbrojenie główne stanowi 125 mm armata gładkolufowa 2A46M-5 zasilaną przez zautomatyzowany mechanizm ładowania AZ-185 z zapasem 22 naboi rozdzielnego ładowania w magazynie amunicji systemu ładowania. Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z nią karabin maszynowy 7.62 mm PKTM, z zapasem 1250 naboi 7.62x54R mm oraz 12.7 mm karabin maszynowy NSWT lub Kord w zdalnie sterowanym stanowisku z zapasem 300 naboi 12.7x108 mm.

T-90M napędzany jest tłokowym silnikiem wysokoprężnym W-92S2F o mocy 1130 KM, zdolnym do rozpędzenia tego ważącego około 48 ton wozu, na drogach utwardzonych do 70 km/h, zaś jego zasięg operacyjny wynosi 550 km. Czołg wyposażony w zestaw do głębokiego brodzenia OPWT jest zdolny do pokonywania przeszkód wodnych o głębokości 4-5 m.

Czytaj też

Łącznie wyprodukowano ponad 10000 czołgów T-80 różnych wersji, natomiast czołgów T-90M wyprodukowano około 100.

Reklama

Komentarze (3)

  1. orca

    Ukraińcy teraz przez następne 10 lat będą robić 'reverse engineering' wszystkich typów uzbrojenia które zostały im przekazane... lub przynajmniej tych najbardziej przydatnych. Będzie ciekawe jakie ukraińskie cuda będą się pojawiać po wojnie.

    1. Chyżwar

      Z rodziną T-72 raczej za wiele nie zrobią. Żeby używać je przez dłuższy czas musieliby tam wstawić swoje silniki bo oryginalnych nie mają skąd brać. A to już całkiem ładna przebudowa czołgu. Nawiasem mówiąc nas dotyczył ten sam problem, ponieważ fabryka czołgowych silników na Woli dzięki pewnym "geniuszom" poszła się paść.

    2. Powiślak

      Ukraińcy pokazali że często mają głowę na karku, poza tym są w potrzebie. Na pewno zatem. wykorzystają to co podpatrza u ruskich. Co prawda nie dorówna to czołgom zachodnim ale taki T90M może już coś zdziałać, w dodatku sądząc jak pieczołowicie go obłożono dodatkowym pancerzem nie będzie podatny na żadne proste środki ppanc.

    3. skition

      Do Chyżywar ..Wszyscy używają MB873Ka501 EuroPowerPack..czyli Leopard 2 , Leclerc tropicalise, Challenger 2 E,Mercava Mk 4, Arjun, K2 Black Panther ( w pierwszej serii ,którą było sto czołgów). W nowszych seriach miał być już Doosan DV27K4 ale prawdopodobnie z powodu opóźnień pierwszym czołgiem z "narodowym" koreańskim power-packiem będzie turecki Altay. ..a ty byś chciał czołgi napędzać jakimś starym rupieciem z Woli?..Owszem ukraiński KMMBD 6 TD-2 napędza pakistański czołg Chalid ale prawdopodobnie jeszcze mają tam jakieś T-72 czy PT 91 Twardy by je przerobić na te silniki..( o jakiś trofiejnych ale zepsputych zagrabionych siłom Federacji Rosyjskiej ) nawet nie wspominając.

  2. Prezes Polski

    Nawet t90m ma się nijak do czołgów zachodnich. Może z najstarszymi dałby radę. Oczywiście czysto papierowe porównanie, bo liczy się wyszkolenie, taktyka i działanie broni połączonych. Chodzi o to, że ruska armia na t90 vs. np Brytyjczycy na chellengerach, czy Niemcy na leo2a4 dostałaby mocno nawet przy przewadze liczebnej i korzystnej sytuacji taktycznej. Gdyby spotkali się z abramsami US Army nie byłoby co zbierać.

    1. Chyżwar

      Z naszymi Leo2A4 jest nieciekawe ponieważ pochodzą z pierwszej serii produkcyjnej. W niej kadłubowe wkłady pancerne pozostawiają sporo do życzenia. Jeśli ten czołg oberwie od T-90M, to jest kaplica. Poza tym żaden A4 bez modernizacji oporopowrotnika nie może używać skutecznej amunicji przeciwpancernej. Dlatego wcale nie jest tak dobrze jak pozornie by się mogło wydawać.

    2. Prezes Polski

      Chyżwar mam proste, męskie pytanie. Gdyby ci przyszło pojechać na wojnę, to który czołg byś wybrał: leo2a4 czy t90m? Jeśli o mnie chodzi nie wahałbym się ani chwili. Wystarczy zapoznać się z miejscem pracy załogi w t72/t90. To nie jest eyeliner dla ludzi, tylko dla masochistów. Oporopowrotnik to się chyba da jakoś ogarnąć?

    3. skition

      Który czołg byś wybrał ? Naiwne pytanie..Oczywiście M109 SPH Paladin..Efektywny zasięg ognia 18,1 kilometra... W sytuacji gdy czołg pełni rolę ubogiej wersji haubicy a tak jest z czołgami T-90M Proryw we współdziałaniu a kwadrokopterami, to wiadomo ,że haubica wygra, bo ma większy zasięg którego nie ma żaden czołg. M109 ma podwozie tożsame co M2 Bradley..Tak przynajmniej wynika z filmu Bachmut, gdy to Paladiny 72 brygady zwyczajnie rozstrzelały T-80 batalionu czołgów 155 brygady piechoty morskiej Federacji Rosyjskiej.

  3. Filemon 21

    Podsumowując uzbrojenie czołgów ruskiej cywilizacji Wszystko co cenne sprzedane Gdzie? Do Indii za $$ prawdziwe Przykład grupa bojowa Rostów centrum atakująca Bachmut z 11 BTG i 3 Wagner BTG Żaden z 16 zdobytych czołgów NIC nie miał Noktowizor był na a rysunku w kiblu

    1. AchAch

      Nic nie rozumiem. Jaki rysunek? Wkibu? Coraz dziwnejsze teksty tu

    2. Powiślak

      #Achach. A czego nie rozumiesz w prostym, znanym każdemu polskiemu dziecku sformułowania "rysunek w kiblu"? Nie rozumiesz co oznacza rysunek ZAMIAST faktycznie zainstalowanego sprzętu? Coraz dziwniejsze osoby tu piszą, wyraźnie nie rozumiejące nawet najprostszych polskich tekstów!

Reklama