Reklama

Siły zbrojne

Dwa indyjskie samoloty wojskowe rozbiły się w Indiach

Lądowanie zmodernizowanego indyjskiego Mirage 2000 w bazie sił powietrznych Gwalior. Fot. indyjskie ministerstwo obrony.
Lądowanie zmodernizowanego indyjskiego Mirage 2000 w bazie sił powietrznych Gwalior. Fot. indyjskie ministerstwo obrony.

Dwa samoloty Indyjskich Sił Powietrznych rozbiły się w pobliżu Gwalior w stanie Madhya Pradesh, zabijając jednego pilota Mirage 2000, dwaj pozostali piloci Su-30 MKI odnieśli niewielkie obrażenia – poinformowały Indyjskie Siły Powietrzne.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

28 stycznia doszło do katastrofy dwóch samolotów Indyjskich Sił Powietrznych Mirage 2000 oraz Su-30 MKI. Samolot Su-30 MKI rozbił się w pobliżu miasta Gwalior w stanie Madhya Pradesh, zaś Mirage 2000 spadł w pewnej odległości Bharatpur w stanie Radżastan. Oba samoloty wystartowały w sobotę rano z bazy lotniczej w Gwalior, około 50 km na wschód od miejsca, w którym spadły. W wyniku katastrofy zginął pilot samolotu Mirage 2000, a dwaj piloci Su-30 zdążyli się katapultować i odnieśli niewielkie obrażenia. Jak podały Indyjskie Siły Powietrzne, piloci należeli do mieszczącego się w Gwalior, Tactics and Air Combat Development Establishment (TACDE), i wykonywali misję w ramach kursu fighter combat leader, w ramach którego piloci przechodzą rygorystyczne i złożone szkolenie w zakresie walki powietrznej.

Filmy z miejsca zdarzenia, nakręcone przez miejscowych w Morenie, pokazały szczątki samolotu na ziemi.

Reklama

Według oświadczenia Indyjskich Sił Powietrznych samoloty były w trakcie rutynowej misji szkoleniowej. Zarządzono śledztwo w celu ustalenia przyczyny wypadku. Według przypuszczeń Indian Express, istnieje możliwość, iż doszło do kolizji w powietrzu między Mirage 2000 a Sukhoi 30, biorąc pod uwagę, że oba samoloty rozbiły się w tym samym czasie, w miejscach nieodległych od siebie, ale nie ma na to oficjalnego potwierdzenia.

Czytaj też

Sobotni wypadek jest pierwszy w 2023 roku z serii wypadków lotniczych z udziałem floty powietrznej Indii. W sierpniu ubiegłego roku doszło do katastrofy samolotu MiG-21, który rozbił się podczas lotu szkoleniowego w Rajasthan's Barmer. Pięciu żołnierzy zginęło w październiku ubiegłego roku, gdy ich śmigłowiec rozbił się w stanie Arunachal Pradesh, w pobliżu spornej granicy z Chinami. W tym samym miesiącu rozbił się także Indyjski MiG-29K u wybrzeży Goa.

Czytaj też

Indie posiadają flotę 50 Mirage 2000, które zostały zakupione w różnych partiach do misji strategicznych, począwszy od 1985 roku, i mają dobry bilans bezpieczeństwa. Eskadry Mirage 2000 bazują w Gwalior. Według dostępnych danych, samolot brał udział w pięciu katastrofach od 2010 roku, z których najnowsza miała miejsce w dystrykcie Madhya Pradesh's Bhind w październiku 2021 roku. W 2019 roku dwóch pilotów zginęło po tym, jak zmodernizowany samolot Mirage 2000 rozbił się w Bengaluru wkrótce po starcie.

Su-30 MKI to dwumiejscowy wielozadaniowy myśliwiec, zbudowany na licencji przez indyjską firmę Hindustan Aeronautics Limited. Indie posiadają 262 myśliwców tego typu. Rozwój tego wariantu rozpoczął się po podpisaniu przez Indie w 2000 roku umowy z Rosją na produkcję 140 myśliwców Su-30. Pierwszy rosyjski wariant Su-30MKI został przyjęty do Sił Powietrznych Indii w 2002 roku, natomiast pierwszy Su-30MKI zmontowany w Indiach wszedł do służby w IAF w 2004 roku.

Obecnie Indyjskie Siły Powietrzne posiadają: 36 myśliwców Rafale, około 262 Su-30MKI, około 60-70 MiG-29 z których wszystkie zostały niedawno zmodernizowane do standardu MiG-29UPG, i około 50 Mirage 2000H/TH, z których wszystkie są obecnie modernizowane do standardu Mirage 2000-5 MK2 z modyfikacjami specyficznymi dla Indii, a także 100 Jaguarów. W lutym 2021 roku, Indyjskie Siły Powietrzne zamówiły dodatkowe myśliwce 83 Tejas, w w tym, 73 jednomiejscowe Mark 1A i 10 dwumiejscowych samolotów Mark 1.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. rED

    Przesadają z realistycznością tych ćwiczeń.

    1. Sorien

      Tylko twarde ćwiczenia stworzą asów lotnictwa słabszy ginie lepszy jeszcze mocniejszy hahaha