Od 16 stycznia do 1 lutego mają odbyć się duże ćwiczenia lotnictwa taktycznego Rosji i Białorusi, w których planowane jest wykorzystanie wszystkich lotnisk i poligonów Sił Powietrznych i Sił Obrony Powietrznej Białorusi. Oficjalnym celem jest poprawienie współpracy w ramach Regionalnego Zgrupowania Wojsk w ramach współpracy wojskowej Związku Białorusi i Rosji (ZBiR).
6 stycznia Aleksander Łukaszenko został oficjalnie poinformowany o zakończeniu formowania wspólnego z Federacją Rosyjską Regionalnego Zgrupowania Wojsk. Stanowi ono istotny element integracji sił zbrojnych obu krajów w ramach państwa związkowego. Jednoczenie prowadzone są intensywne ćwiczenia wojsk Białorusi w kooperacji z komponentami rosyjskimi. Obecnie do działań wojsk lądowych dojdą również ćwiczenia sił powietrznych. Mowa jest o lotnictwie taktycznym, a więc bojowym komponencie Sił Powietrznych Białorusi oraz Sił Powietrzno-kosmicznych Rosji. W ćwiczeniu mają zostać wykorzystane wszystkie bazy lotnicze oraz poligony na terenie Białorusi.
Czytaj też
Działania te zbiegają się częściowo w czasie z intensywnymi, trwającymi obecnie ćwiczeniami armii białoruskiej i z pewnością stanowią element wywierania presji na północną granicę Ukrainy. Koncentracja lotnictwa rosyjskiego w białoruskich bazach pod pretekstem udziały w ćwiczeniach rozpoczęła się 8 stycznia. Co ciekawe, dotąd nie pojawiły się materiały propagandowe dotyczące przerzucanego na Białoruś sprzętu i personelu, co było dotąd typowym działaniem związanym z tego typu działaniami rosyjskimi.
Czytaj też
Wzbudza to zrozumiałe zaniepokojenie Kijowa, tym bardziej, że niejednokrotnie samoloty operujące nad Białorusią oraz tamtejsze bazy były wykorzystywane do ataków powietrznych na cele znajdujące się na terytorium Ukrainy. Równocześnie jednak zarówno wojskowe źródła ukraińskie jak i amerykańskie są zgodne, że z jednej strony wymaga to zabezpieczenia północnej granicy, ale z drugiej nie spodziewają się aby w najbliższym czasie Białoruś przystąpiła do wojny.
GB
W runecie pojawiło się zbiorcze zestawienie dostaw samolotów bojowych i szkolne bojowych dla lotnictwa rosyjskiego (bez transportowych, pomocniczych itp.)w roku 2022. I tak dostarczono: 4 Su-30 SM2, 10 Su-34M, 7 Su-35S, 6Su-57 i 2 Jak-130, razem 29 samolotów w 2020 było to 20 samolotów,
Lukas
podoba mi się ten skrót, pasuje do nich jak ulał
Sorien
No na Miejscu NATO to bym już leciał po jakieś leki na uspokojenie widząc te manewry.... Po tym do pokazali na Ukrainie lotnictwem to z lęku przed ich siła po nocach nie śpię hahahaha