Reklama

Siły zbrojne

Dron Reaper już w Polsce

Autor. Minister Oborny Narodowej, oficjalne konto Twitter

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na koncie twitterowym, że „do Polski dostarczone zostały drony MQ-9A Reaper klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance), wyleasingowane od USA w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Będą one służyć w Siłach Powietrznych, prowadząc rozpoznanie m. in. na naszej wschodniej granicy”.

Reklama

W komunikacie Agencja Uzbrojenia podała, że w niedzielę 12 lutego Reapery "osiągnęły gotowość do realizacji zadań w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.". Dodano, że te bezzałogowce "umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego (IMINT) poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych oraz w zakresie rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT)". Choć szczegółowa specyfikacja jest niejawna, to drony będą więc mogły prowadzić również rozpoznanie źródeł emisji elektromagnetycznych (np. radarów, środków łączności).

Reklama

Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku Polska podpisała umowę na usługę rozpoznawania za pomocą jednego bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A Reaper (w skład którego wchodzi kilka maszyn latających i sprzęt naziemny). Umowa ma wartość 70,6 mln USD i została podpisana z producentem systemu firmą General Atomics. Usługa ma być świadczona do czasu zakupienia docelowego bezzałogowego systemu rozpoznawczo-uderzeniowego, na który namaszczono - także w tym roku - amerykańskie MQ-9B Reaper.

Redaktor Maciej Szopa zauważył, opisując wskazaną sprawę na łamach Defence24, że Reapery to ciężkie bezzałogowce klasy MALE zdolne do przenoszenia ponad 1,7 tony uzbrojenia w tym precyzyjnego. W polskich warunkach ich największym atutem będzie jednak raczej zdolność do prowadzenia rozpoznania i długotrwałego dozoru za pomocą przenoszonych sensorów. Reapery będą w czasie pokoju operować prawdopodobnie z bazy w Mirosławcu.

Reklama

Czytaj też

Informacje o planach zakupu systemów MQ-9A Reaper pojawiły się w Polsce kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie, pod koniec 2022 roku O sprawie jako pierwszy poinformował portal Defence24.pl. Później informacje na ten temat nie pojawiały się, aż do dziś. Usługa prowadzenia rozpoznawania została zakupiona od samego producenta systemu firmy General Atomics. To rozwiązanie „pomostowe", które ma funkcjonować do czasu pojawienia się zakupionych przez Polskę systemów MQ-9B Reaper.

JR

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (12)

  1. easyrider

    Jeden dać WB Electronics żeby go obejrzały dokładnie i próbować zrobić własne.

    1. Wuc Naczelny

      Jasne, kupić ferrari robotnikom z HSW to skopiujom i bedzie nasze.

  2. Monkey

    Sprzęt tej klasy, tak samo jak drony HALE powinniśmy mieć od lat. Ale tak to jest, jak się uwala przetarg za przetargiem i potem kupa. Trzeba brać w kosztowny leasing.

    1. hermanaryk

      Drony ostatnimi laty tak szybko się starzeją, że leasing może być znacznie ekonomiczniejszy niż zakup na własność. Poza tym to w dalszym ciągu sprzęt amerykański, a z USA kacapy nie mają ochoty zadzierać.

    2. Monkey

      @hermanaryk: Nie mogę się zgodzić z twoją opinią. A co, jeśli do władzy dojdzie Trump? Z większością republikańską łatwo może zdecydować o zabraniu zabawek i porozumieniu z Putinem. I co nam wtedy po leasingu? Musimy posiadać własne i tyle. Tu nie chodzi tylko o koszta finansowe.

    3. Wuc Naczelny

      "Poza tym to w dalszym ciągu sprzęt amerykański, a z USA kacapy nie mają ochoty zadzierać." Czylki co, ruskie Himarsów i Abramsów też boją się niszczyć?

  3. Był czas_3 dekady

    Trochę z innej beczki ale dotyczącej nieba. Jest nieciekawie dla naszego lotnictwa. Prezydent Duda w UK wypowiadał się na temat przekazania F16 Ukrainie. Zaznaczył, że na razie nie ma takich wspólnych decyzji, a to oznacza, że wcześniej czy później takie decyzje zapadną i część naszych samolotów oddamy za friko. Zrobi się nieciekawie.

    1. Chyżwar

      Ano się robi. Wygląda na to, że w tym kraju nie ma już żadnej partii, na którą warto głosować.

    2. Monkey

      @Był czas_3 dekady: Jest nawet gorzej niż myślisz. Prezydent Duda udzielił wywiadu dla BBC, ale w Warszawie. Do UK to on dopiero poleci, w tym czy w przyszłym tygodniu. A Sunak, premier UK niby odmówił samolotów, ale jak to Brytyjczyk, nie do końca. Przecież powiedział, że wszystkie opcje dalej są na stole. Obawiam się, że ze względu na sojusz USA-UK-RP, jakikolwiek by on nie był może spróbować przekabacić w jakiś sposób prezydenta RP. Na zasadzie: „pomożemy Ukrainie polskimi samolotami”. W zamian za jakieś mgliste obietnice czegoś tam, jak to niejednokrotnie w historii UK już było.

    3. Pucin:)

      @Monkey - dla szybkiego to powinniśmy mieć co najmniej trzy samoloty AWCS - najlepiej cztery (np.: CASA C295 AEW w wersji AWACS) oraz co najmniej 12 balonów (najlepiej 16) dozoru powietrznego.

  4. DDR

    Natychmiast wysłać na Ukraine

    1. Rusmongol

      Dobra myśl. Trzeba tępić dzicz z moskowi z całych sił.

    2. Chyżwar

      Na szczęście one są amerykańskie więc guzik se wyślesz.

    3. Monkey

      @Chyżwar: myślę, iż DDR napisał to prowokacyjnie. Nie jestem już taki pewny co do Rusmongol;-)))

  5. Tchibo76

    "Dostarczony został" (ten jeden wyleasingowany) czy "dostarczone zostały" (mniejsza już o to ile) ?

    1. X

      Chyba "mówiło się o 2 sztukach.

  6. rwd

    Sami powinniśmy takie robić, tylko gdzie, skoro najważniejsze zakłady zostały sprzedane.

  7. Extern.

    No ok, dobrze że będą, Jednak pamiętajmy że drony te utrzymują łączność przez satelitę, a wiadomo że satelitów łącznościowych własnych nie mamy. Czyli w dalszym ciągu pogłębiamy zależność w zwiadzie i świadomości sytuacyjnej od woli USA. Nie przeszkadza to na razie,. jednak pamiętajmy że USA to inny od nas kraj, na innym kontynencie. Mają inne od nas interesy i cele polityczne, inne zdolności militarne i inne zobowiązania, własny parlament i prezydenta których priorytetem jest dbanie o USA a nie Polskę. Nikt nam nie zagwarantuje że interesy USA i Polski może nawet niedługo się nie rozjadą, co już się przecież zdarzało. Chcę być dobrze zrozumiany. Jestem za sojuszem Polski z USA jak długo się tylko da, ale na litość boską zadbajmy o własne niezależne źródła informacji wywiadowczej abyśmy mogli mieć własny osąd sytuacji..

  8. DoPrzodu

    No i w końcu super wiadomości cieszę się ze poszliśmy w ta technologie a te drony to jednak najwyższa pulka. Do tego Apache których zamówienie mam nadzieje dojdzie jeszcze w tym roku i oby jak najszybciej ogarnąć sferę zakupu uzbrojenia w raz z możliwością miejmy nadzieje wsparcia naszej gospodarki i możliwego rozwoju. Super wiadomości. P.S Ktoś może wie ile mamy w leasingu tych dronów? I ile docelowo mamy mieć takich egzemplarzy?

  9. DRB

    No wreszcie jakaś dobra informacja. Przyda się bardzo, choć jak słucha się prezydenta, który ani mądry, ani dalekowzroczny, to można się obawiać, że zaraz sie tego też pozbędą - bo on aż przebiera nogami, żeby oddać Ukr nasze f16 - no ala zaraz wtedy ktoś bygo poklepał po pleckach alb załeński albo Biden (ten chyba nie, bo przecież się na niego obraził, że wygrał z trampkiem). Drony już dawno powinny być standardem, ale u nas wszystko musi mieć opóźnienie.

  10. łokule

    Z opublikowanego zdjęcia widać, że dron stoi w hangarze w Mińsku Mazowieckim. Było tam organizowanych już wiele różnych imprez, więc łatwo rozpoznać ten obiekt.

  11. Ein

    Miejmy nadzieję, że nie zapomną o MW i parę sztuk będzie w standardzie SeaGuardian. Nie trzeba by było wtedy uskuteczniać krp. Rybitwa tylko takie coś - długi patrol, wyposażenie pod morze, do tego solidne efektory w razie potrzeby z możliwościami zarówno ASuW, jak i ASW. Takie maszyny mogłyby przydać się w czasach nowej zimnej wojny z kloaką do ciągłego nadzorowania naszej infrastruktury krytycznej - gazoporty, BaliticPipe, elektrownie wiatrowe na Bałtyku i pierwsza siłowania jądrowa. A to tak z brzegu, bo liczba ważnych instalacji jest dużo większa. Po co trzymać w powietrzu krócej załogową maszynę, jak taki SG zrobi to taniej i lepiej.

  12. Markus

    Super sprawa :)

Reklama