Reklama

Siły zbrojne

Jest Reaper w polskich barwach. Wkrótce rozpocznie służbę [AKTUALIZACJA]

Polski MQ-9A
Fot. General Atomics
Fot. MON

Polska podpisała umowę na usługę rozpoznawania za pomocą bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A Reaper. Ma to być rozwiązanie pomostowe do czasu pozyskania docelowego systemu rozpoznawczego – poinformował szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak na swoim Twitterze.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Umowa ma wartość 70,6 mln USD i została podpisana z producentem systemu firmą General Atomics. Usługa ma być świadczona do czasu zakupienia docelowego bezzałogowego systemu rozpoznawczo-uderzeniowego MQ-9B Reaper.

„Kolejna inwestycja w bezpieczeństwo Polski. Podpisaliśmy umowę na leasing dla Wojska Polskiego bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A REAPER. To rozwiązanie pomostowe. Będziemy z niego korzystać do czasu pozyskania własnego bezzałogowego systemu rozpoznawczego" – napisał minister Błaszczak.

Reklama

Reapery to ciężkie bezzałogowce klasy MALE zdolne do przenoszenia ponad 1,7 tony uzbrojenia w tym precyzyjnego. W polskich warunkach ich największym atutem będzie jednak raczej zdolność do prowadzenia rozpoznania i długotrwałego dozoru za pomocą przenoszonych sensorów. Reapery będą w czasie pokoju operować prawdopodobnie z bazy w Mirosławcu.

Informacje o planach zakupu systemów MQ-9A Reaper pojawiły się w Polsce kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie, pod koniec 2022 roku O sprawie jako pierwszy poinformował portal Defence24.pl. Później informacje na ten temat nie pojawiały się, aż do dziś. Usługa prowadzenia rozpoznawania została zakupiona od samego producenta systemu firmy General Atomics. To rozwiązanie „pomostowe", które ma funkcjonować do czasu pojawienia się zakupionych przez Polskę systemów MQ-9B Reaper. $$

Czytaj też

W informacji ministra pojawiła się też fotografia Reapera z polskimi szachownicami i cywilnym numerem burtowym N508HK wykonane w hangarze. Nie jest jasne czy wyleasingowany system posiada tylko ten jeden statek powietrzny, czy jest ich więcej. Zwykle pojedynczy system maszyn tej klasy posiada 2-3 aparaty latające. Wydaje się, że w ostatnim półroczu mogło też nastąpić szkolenie polskich operatorów na tym systemie. Oznaczałoby to, że nowe zdolności rozpoznawcze Siły Zbrojne RP osiągnęły już teraz.

Komentarze (17)

 1. Bingo

  Amerykanie mają ponad 200 MQ-1C Gray Eagle w rezerwie i pewnie z połowę oddali by za darmo gdyby odpowiednio to przedstawić. Błaszczak ma wzmożenie zakupowe które da efekty za 5 lat a tymczasem taki ruch może nam dać dużą ilość dronów w ciągu kilku miesięcy.

  1. wert

   jankesi mają też sporo Abramsów. Ile zdecydowali się przesłać skoro była mowa o pełnym rolerze?

 2. Pucin:)

  No i cacy!!!!!! - jeszcze do tego Panie MB leasing albo zakup, dwóch samolotów Boeing 737 AEW&C lub Casa C-295 wersja AEW&C wspartych systemem ośmiu aerostarów rozpoznawczych rozmieszczonych wzdłuż wybrzeża i wschodniej flanki.

 3. ANDY

  taki pośpiech nie zwiastuje nic dobrego dla nas ... za doc. J. B . można chyba powtórzyć a moderator dbający o brak krytyki dla MON i AU może to puści ... że zapadają decyzje o kontynuacji wojny na wyniszczenie i osłabienie wschodniego mocarstwa po ukraińcach naszymi siłami i naszym kosztem i niedługo to my będziemy kinetycznie w konflikcie ....

  1. szczebelek

   Czytasz te komentarze pełne tekstów o tym, że MON i minister spali przez 7 lat, nie znają się, wybierają to co nie trzeba, kiedyś za mało teraz to megalomonia....Ja wiem, że wyborcy opozycji wszędzie wskazują, że jesteśmy państwem totalitarnym tylko dlaczego ekipa Tuska, TVN, Wyborcza i Onet funkcjonują w życiu publicznym skoro prokuratora i sądy są partyjne.

 4. Bob22

  Przy PKB Polski na poziomie 595 mld.dolaròw , to nie problem pieniędzy ale wiedzy i woli , choć z tą ostatnią mamy problem od 30 lat.

 5. Wojciech65

  Taaak ... Ślązaka (miał być Gawron) to nawet zwodowali . To nic,że był to niemal sam kadłub . A ile lat to trwało ??? Gwarancje przeróżne wygasły jeszcze przed końcem ich kadencji (do rozruchu było jeszcze daaaleko ) . I tak wyglądały ich "osiągnięcia".

 6. Starszy pan

  Elektorat pisu ? o 15 a wszyscy przy komputerach..no tak tacy się nie przejmują skąd weźmiemy pieniądze bo uczciwa pracą się nię zhańbili. Niech zgadnę emeryci mundurowi 45- czy 13, 14 a może 15 emerytura?

  1. Rupert

   Wszyscy się przejmują, ale też wszyscy widzą że nie ma wyboru. Lekkie zadłużenie to pikuś w porównaniu z tym co się dzieje na Ukrainie,

  2. Otas

   Większość produkcji pracuje 6-14 :)

  3. Echoes222

   "lekkie"? My nawet nie wiemy ile placimy Korei za wszystkie nowe zabawki. To nie sa "lekkie pieniadz". PiS zostawi Polske z gigantycznymi dlugami....

 7. Chyżwar

  Kolejna dobra wiadomość. Niestety jako rzekł kolega o nicku "Prezes Polski" jest ponadpartyjny konsensus związany z zakupami broni. Zapomniał tylko dodać, że ów konsensus dotyczy partii opozycyjnych. Koledzy na swoim spotkaniu byli nieostrożni i dali się nagrać. Dzięki temu teść konsensusu wyciekła do sieci. Sprowadza, się on mniej więcej do tego, że ustawę o obronie ojczyzny podpisali, bo inaczej na 100% przegraliby wybory. Dalsza jego część, to mowa o powrocie do dawnej polityki nic nie robienia. Na koniec jeden z kolegów tam zgromadzonych, ten sam, który po sukcesach ukraińskiej ofensywy doradzał Zełeńskiemu negocjacje z Putinem powiedział, że nie należy o tym mówić ludziom tylko po wygranych wyborach zrobić swoje.

  1. Rupert

   Porównując zakupy PO+PSL a wcześniej SLD, to te partie więcej zrobiły niż PiS. Oni dopiero teraz zaczęli coś robić. Więc o czym mówimy? Ustawa o obronie ojczyzny to nie jes święta księga. Może opozycja miała inne pomysły, ale w końcu i tak to podpisali.

  2. tomek czytelnik

   Pan chyba przespał ostatnie 7 lat. poprzednie rządy tylko hamowały kraba. system który można robić około 7 lat robili 20 a pierwsze sztuki zamówił pis w 2016 roku takich przypadków jest niestety więcej. a za pisu: patriot, narew abramsy k2 k9 f35 pilia+ niszczyciele czołgów mieczniki k239 chunmoo himarsy bayraktary tb2 gladius aw 149 dzisiaj mq9 reaper i dużo więcej tak więc niech pan nie gada głupot po rządy po psl to było zwijanie armii

  3. Dzejro

   @Rupert: Warto przestac sie kompromitowac. "Kazdej partii zalezy na bezpieczenstwie Polski", no jak zalezy na tym bezpieczenstwie rzadom lat 2008-2015 to w tym okresie pokazali jak im "zalezy". A twierdzenia ze "wiecej zrobily niz PiS" jest zyciem w krainie fantazji. Naprawde nie warto sie osmieszac

 8. wert

  Im szybciej się uzbroimy po zęby tym większa pewność że kacap siądzie na zadzie. Kacap boi się tylko siły, kompromisów nie uznaje bo w ich mentalności jest porażką. Mamy społeczną zgodę na dozbrojenie, z różnicą frakcji POkoju z sowietami i sojuszu z gebelsami- ci boją się postawić na projekcję siły. To niestety targowiczanie którzy nie widzą rozczarowania Litwy mającej być pod parasolem niemca (stacjonowanie wojska w niemczech i 10 dni na dojechanie w strefę konfliktu). Nie widzą sprzedania UKR, widzą za to jurgieltowe ojro i wziątki od węglowych bosów. Ich motto: " szef wszystkich szefów" i "przyjaciele do statniej złotówki".

  1. Rupert

   Już przestańcie z tymi wrzutkami POlitycznymi. Każdej parti zależy na bezpieczeństwie Polski, ale różnią się w poglądach. Rozumiem że idą wybory. Polska będzie graniczyć z Niemcami, czy tego chcemy czy nie. Trzeba to jakoś obgadać, bo inaczej UE się rozpadnie. A tego głównie chciałaby Rosja.

  2. kowalsky

   Obecna władza przez ten krótki czas rządzenia całkowicie zrewolucjonizowała i dozbroiła naszą Armię. To fakt powszechnie znany dla wyznawców "winy Tuska". Wart Pac pałaca ...

  3. Dzejro

   @wert: Doskonale podsumowane

 9. Ma_XX

  Wreszcie!!!

 10. Ralf_S

  No i w końcu motywacja do sklejenia modelu Żniwiarza - polskie barwy dają +100 do motywacji :]

 11. Zenek2

  70 mln$ czyli ok 0,25 mld pln za leasing jednego systemu? Naprawdę?

  1. Hobby

   Leasing ( części zamienne, szkolenie, ewentualne aktualizacje itd) czytałeś artykuł? jeden system to 2-3 aparaty większość krajów ma 4 jako jeden system, na obszar naszego kraju 4 maszyny to spokojnie wystarczy do prowadzenia nadzoru nad Bałtykiem i wschodnią ścianą. Nie znamy, żadnych danych odnoście tego kontraktu to nie ma co na razie się specjalnie wymieniać kwotami nie wiedząc co w skład wchodzi.

  2. GEN65

   Kolega nie widzi różnicy 2, 3 a może 4 aparaty.... Gratuluję rozrzutności, miliard tu, miliard tam, a pieniądze są z bankomatu...

  3. Jeremiasz

   No i ... Nic nie stoi na przeszkodzie w skonstruowaniu podobnego systemu i wojsko chętnie wyleasinguje za połowę

 12. szczebelek

  W 2015 roku USAF za 279 mln USD nabył 24 sztuki wtedy dolar amerykański nie przekraczał 3,50 zł czyli 960 mln złotych (40 mln złotych sztuka) teraz dolar jest dużo droższy na poziomie 5 złotych i jest to leasing, a nie kupno. Dajemy 70 mln USD, więc 350 mln złotych. Tutaj mówią o zestawie systemu. Z resztą pod twittem jest pytanie " Czy system to jedna sztuka?" i płk Płatek odpowiada "Nie". Ilość waha się między 4, a 8.

 13. Prezes Polski

  A ja się nieodmiennie zastanawiam, jakie przesłanki stały za wyborem Mirosławca za bazę polskich dronów. Bo od potencjalnych obszarów działania jest jednak dość daleko.

 14. Rudy 102-

  Super bomba fajnie co się dzieje

 15. Bodek

  Skąd D24 wie, że chodzi "pojedynczego" Reapera? W komunikacie brak informacji o liczbie.

  1. ziolo

   "pojedynczego bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A Reaper" i dalej..... "Nie jest jasne czy wyleasingowany system posiada tylko ten jeden statek powietrzny, czy jest ich więcej"

  2. Bodek

   @ziolo. OK. Płk Płatek już potwiuerdził na Twitterze, że nie chodzi o jeden statek powietrzny.

 16. Valdi

  Przypomnijmy 132 mln USD za 4: drony mq9 block 5 plus 4 stacje kontroli 🌟👍👍 Czyli 33 mln USD komplet wydało USA w 2019 roku. Stacja kontroli wygląda kosmiczne 🌠🌠🌠🌠 3 panele, po prawej geo pozycja C U D, ,środek to obraz powierzchni z kamery drona, po lewej to parametry techniczne lotu itd

 17. Bodek

  Wczoraj na Twitterze w sprawie kontraktu na Chunmoo - STANISŁAW do płk Płatka:"Może Pan Pułkownik poda z wyprzedzeniem na kiedy mamy znowu szykować popcorn i piwo aby świętować kolejne dobre wieści" W odpowiedzi Pan płk PŁATEK:"Proszę nie odchodzić od stołu.".

  1. Golf

   Miło usłyszeć, że w MON są inteligentni ludzie ! Brawo panie pułkowniku ! No i dobre wiadomosci dla Polski !