Reklama

Siły zbrojne

Dowódca Operacyjny w Afganistanie

  • fot. defense.gov
    fot. defense.gov

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki odbył wizytę w Afganistanie, w czasie której wizytował polskich żołnierzy biorących udział misji Resolute Support, a także spotkał się z dowódcami wojsk koalicyjnych i miejscowymi przedstawicielami władz.

Delegacja spotkała się z polskimi żołnierzami oraz koalicyjnymi i afgańskimi dowódcami, realizującymi zadania na terenie Afganistanu we współpracy z polskim wojskiem.

Głównym celem wizyt generała Tomaszyckiego w bazach Bagram, Kabul, Kandahar, Gamberi oraz Fenty było zapoznanie się z przebiegiem i efektami misji Resolute Support (RSM). Szczególny nacisk położono na zdefiniowanie możliwych problemów oraz analizę optymalnych rozwiązań dotyczących struktur i możliwości Polskiego Kontyngentu Wojskowego wobec potrzeb misji RSM. Dowódca Operacyjny RSZ w licznych  bezpośrednich  spotkaniach  z dowódcami amerykańskimi oraz  przedstawicielami armii i policji afgańskiej mógł zapoznać się z ich opinią na temat przydatności  polskich żołnierzy na współczesnym teatrze działań.

Spotkania środowiskowe z polskimi żołnierzami stacjonującymi w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego były okazją do podziękowań i rozmów na najbardziej nurtujące tematy dotyczące służby wojskowej. Mówiono o wyposażeniu i uzbrojeniu polskich żołnierzy oraz o przyszłości misji zagranicznych Wojska Polskiego. Dyskutowano również o przyszłych zmianach dotyczących struktur i systemu dowodzenia polskiej armii. W trakcie wizyty generał Tomaszycki wyróżnił najbardziej zasłużonych żołnierzy IV zmiany PKW Afganistan RSM oraz sił sojuszniczych  pamiątkowymi monetami i ryngrafami.

W składzie delegacji znalazło się dwóch lekarzy z Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii  Wojskowego Instytutu Medycznego, których zadaniem była ocena zagrożeń dotyczących Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD)  oraz problemów mentalnych mogących wystąpić podczas misji.  

Resolute Support to misja szkoleniowo – doradcza. W jej trakcie wojska sojuszu nie biorą udziału w operacjach bojowych. Zadaniem sił sojuszniczych NATO jest wsparcie lokalnych sił bezpieczeństwa i pomoc w rozwijaniu zdolności bojowych armii afgańskiej.

Czytaj także: Polscy logistycy jadą do Afganistanu

Reklama

Komentarze

    Reklama