Reklama

Siły zbrojne

Dania: Wymiana ministra obrony w atmosferze skandalu

Duński minister obrony Peter Christensen. Fot. www.fmn.dk
Duński minister obrony Peter Christensen. Fot. www.fmn.dk

Duński premier Lars Loekke Rasmussen wyznaczył na nowego ministra obrony Petera Christensena. Christensen zastąpił na tym stanowisku Carla Holsta, który 29 września musiał złożyć dymisję z powodu podejrzenia o popełnienie przestępstw finansowych.

Jest to pierwsza „afera” w gabinecie rząd liberalnego premiera Rasmussena i to już trzy miesiące po jego powołaniu. Carl Host jest podejrzany o niezgodne z prawem wykorzystywanie publicznych pieniędzy, gdy przewodniczył władzom regionalnym w Danii Południowej. Dodatkowo okazało się, że już będąc ministrem nadal pobierał wynagrodzenie z poprzedniego miejsca pracy.

Peter Christensen to - podobnie jak Host - prominentny polityk z Partii Liberalnej, który od 2001 r. był członkiem duńskiego parlamentu. W czasie czerwcowych wyborów w 2015 r. nie został jednak wybrany. Christensen nigdy wcześniej nie był pracownikiem resortu obrony, ale za to w 2011 r. był ministrem do spraw podatkowych.

Było on wtedy odpowiedzialny m.in. za rozmowy w sprawie zakupu dla Danii 30 samolotów wielozadaniowych. Kupno następców dla samolotów F-16 ma w sumie kosztować duńskiego podatnika ponad 30 miliardów koron (4,5 miliarda dolarów).

Przypomnijmy, że pierwszy minister obrony w historii Danii również nosił nazwisko Christensen (Jens Christian). Został on wyznaczony na szefa resortu obrony dokładnie 100 lat temu 14 stycznia 1905 i był nim do 12 października 1908 r. Znany jest między innymi z tego, że doprowadził do wprowadzenia prawa wyborczego dla kobiet.

Reklama

Komentarze

    Reklama