Siły zbrojne
Czy jutro zostanie ogłoszona Orka? [NEWS DEFENCE24]
Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, jakie otrzymała redakcja Defence24.pl, jutro ma zostać ogłoszone rozpoczęcie formalnego postępowania przetargowego na pozyskanie nowych okrętów podwodnych Orka. Postępowanie ma odbyć się w trybie konkurencyjnym.
Jutro 28 listopada 2024 roku w Gdyni przy Nabrzeżu Pomorskim odbędzie się po raz pierwszy uroczystość związana ze Świętem Marynarki Wojennej. Do tej pory obchodzone było one w ostatnią niedzielę czerwca. Udział w uroczystościach zapowiedział Prezydenta RP, Andrzeja Dudy oraz wicepremier, Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Będą to centralne uroczystości upamiętniające utworzenie sił morskich naszego państwa po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.
Zakup nowych okrętów podwodnych planowany jest u nas od 1997 roku. Wtedy OPNT czyli Okręt Podwodny Nowego Typu znalazł się w planach modernizacji Sił Zbrojnych RP na lata 1998-2012. Kolejne plany tego typu również cały czas zakładały pozyskanie nowych okrętów podwodnych. Brak ich realizacji spowodował pozyskanie na początku XXI wieku czterech używanych norweskich okrętów podwodnych typu Kobben. W założeniu wcielenie ich do służby w MW RP miało na celu utrzymanie potencjału ludzkiego i technicznego, a przede wszystkim miało dać czas na zamówienie i dostawę nowych jednostek. Kobbeny wcielono do służby w latach 2002-2004, a wycofano je w latach 2017-2021. Ten stosunkowo długi okres niestety nic nie zmienił w procedowaniu pozyskania OPNT czyli okrętów podwodnych kryptonim Orka.
Czytaj też
Temat Orki powracał regularnie w publicznych dyskusjach i publikacjach. Często na jego temat wypowiadali się również politycy, ale nie szły za tym żadne ich konkretne czyny. Po wycofaniu Kobbenów program Orka stał się jednym z priorytetów Planu Modernizacji Technicznej na lata 2013-2022. Postępowanie było uruchamiane i zatrzymywane w sposób „nieoficjalny”. Kilka lat temu pojawiały się informacje o bliskim zakupie nowych okrętów z Francji lub Szwecji. Gdy nic z tego nie wyszło w latach 2019-2021 planowano kolejne rozwiązanie pomostowe w postaci zakupu dwóch zmodernizowanych okrętów szwedzkich. Ale jak się okazało ich cena ich zakupu łącznie z modernizacją oscylowała w granicach ceny zakupu jednego całkowicie nowego okrętu. Z oczywistych względów propozycja ta została odrzucona przez stronę polską.
Czytaj też
W czerwcu 2023 roku w czasie trwania Defence24 Day w Warszawie ówczesny minister obrony narodowej ogłosił ponowne rozpoczęcie programu pozyskania OPNT Orka. Następnie 14 lipca 2023 roku Agencja Uzbrojenia zaczęła od początku kolejny cykl działań czyli od zaproszenia do Wstępnych Konsultacji Rynkowych w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia dla OPNT pod kryptonimem Orka.
Jutro można mieć nadzieję, iż oficjalnie zostanie ogłoszone uruchomienie postępowania przetargowego i za kilka miesięcy zostanie podpisana umowa ze zwycięzcą przetargu. Można ocenić, iż sam cykl budowy i prób okrętu podwodnego trwa około 6 lat. Do tego dochodzi jeszcze okres potrzebny na dostosowanie istniejącej dokumentacji do polskich wymagać. W zależności od nich może to trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Reasumując jeśli umowa zostanie podpisana w 2025 roku to około 2032 roku Polska może posiadać pierwszy okręt nowego typu.
Czytaj też
Zakup nowych okrętów podwodnych uzbrojonych w rakiety manewrujące przeciwko celom lądowym, rakiety przeciwokrętowe, torpedy i miny oraz przystosowanych do przenoszenia autonomicznych lub sterowanych pojazdów podwodnych i grup specjalnych nurków jest niezbędny dla zachowania bezpieczeństwa Polski na morzu.
kopacz033
Najlepszym wyborem bylby a26 saab idealny wrecz dla Polski jeden z najlepszych okretow podwodnych . W cwiczeniach zblizyl sie na odleglosc 5 metrow od virginii i nie zdolal wykryc wrecz a26 i to samo bylo z okretami wloch i wielkiej brytani. Amerykanie byli w szoku gdy dowiedzieli sie ze okret szwecji byl przez dlugi czas kolo ich okretow zrobil swoje cwiczenia i odplynal. W trakcie odplywania po kilku kilometrach szwedzi potwierdzili iz wykonali misje i amerykanie byli w szoku . Powtorzyli to by potwierdzić i sie potwierdzilo. Najlepiej okupic a26
Remov
Przecież budowa A26 notuje 10 lat opóźnienia i jeszcze nie powstał żaden okręt tego typu.
kopacz033
Powstaly
LOUT
kopacz033 - Gdzie i kiedy powstał?? Oczywiście, że nikt nie zdołał wykryć tego A26, ponieważ pierwszy budowany A26 w Szwecji jest jak na razie kawałkiem grubej rury i ma opóźnienie 10 lat plus eksplozję kosztów!! A26 nie nadaje się dla Polski, bo nie istnieje i bardzo watpliwym jest czy szybko będzie istniał! jedyna słuszna opcja dla Polski to tkMS i U212CD i to pod każdym względem.
radziomb
macie słabych informatorów
RAF
Trzy okrety to zamalo. Oznacza to ze jeden jest w rejsie, drugi wlasnie wrocil, a trzeci w remoncie. Jestesmy uzaleznieni od transportu morskiego surowcow i towarow. Powinno byc minimum 6.
Janekk
Co tam sześć. Minimum 18 albo nawet 180
RAF
To za pozno. W miedzyczasie, po podpisaniu umowy na nowe okrety, trzeba koniecznie pozyskac okrety przejsciowe. Jak najszybciej.
WisniaPL
Realia są takie,.że nie ma na to kasy.
lekko zaawansowany
3 sztuki HDS 2300 robione u siebie plus/opcjonalnie 1 KSS III bat2 10sztrakiet też z Korei (bez rakiet to raczej odpada za droga zabawka) taka 1GŚ do punktowego przesaturowania celu lądowego :)) ekonomicznie u siebie z opcją 1GŚ z Korei jak będzie kasa i rakietki oczywiście. ekonomicznie wyglądają 3szt HDS2300 u siebie i nie ma jak przypilnować roboty u siebie oraz remonty, modyfikację może jakby model wyszedł udany koszt/efekt to i eksport możliwy.
Remov
Skoro dostawa ma być w 7 lat to nie ma mowy o budowie w Polsce,
Nico44
ten KSS III to nic innego jak type 214 , koreańskie okręty bazują na niemieckich
Nico44
@Remov otóż nie , pierwszy op ma być budowany 7 lat , Hiszpania 1 okręt podwodny budowała od 2005 do 2023 ( 18 lat) , napisz mi proszę które Europejskie państwo buduje 3 okręty w 7 lat ? żadne , Francja budowała swój 1 okręt podwodny klasy Suffren od 2007 do 2020 ( 13 lat )
ciężkie_czasy
Jeśli okręt podwodny to z silosami dla pocisków balistycznych. Iran udowodnił ile znaczą takie pociski, czy to dziś kupione z Korei czy w kolejnych latach opracowane z rodzimymi inżynierami o wydłużonym zasięgu.
Chyżwar
Bardzom ciekaw co takiego udowodnił Iran? Bo coś mi się widzi, że ostatnio pokazał tylko swoją bezradność.
ciężkie_czasy
Udowodnił jak trudnymi do neutralizacji pociskami są pociski balistyczne, tym bardziej, że amerykanie posiadali zapewne wiedzę o planowanym odwecie ze strony Iranu
Nico44
Polski nie stać na op z pociskami balistycznymi , będą za to op z AIP i pociskami woda ziemia , torpedami i minami
StrateG
Brałbym to, co byłoby najszybciej (przy istotnej różnicy) - nie mamy czasu.
user_1050711
Dodajmy: Postępowanie, w czasie zaledwie jakichś 20 lat, starannie poprzedzano fazowo analizazami koncepcyjnymi. Co rodzi nadzieję,że postępowanie przeprowadzone zostanie równie sprawnie, może nawet już za 10 lat wyłaniając zwycięzcę, a ten, w ciągu kolejnych raptem 10 latu wybuduje Polakom Orkę. Gdy dno płytkiego Morza Bałtyckiego będzie już latwo obserwowalne np. lidarem (jak twierdzą Chińczycy, nie ja).
Remov
Zwycięzca już jest znany, bo tylko jeden producent deklarował dostawę w ciągu 7 lat.
MAXPL
Korea
Qvax
4 Barakudy jak Holandia
Remov
Barracudy dla Holandii mają być za 10 lat, co je wyklucza z programu Orka.
michmu
ech... pompowanie balonika i pogoń za kliknięciami... będzie ogłoszenie to wtedy mozna pisac. po co te ciuciubabki i nieoficjalne źródła...
szczebelek
Przecież to początek procedury jeśli zainteresowane podmioty zgłoszą cenę, która nas nie zadowoli to po prostu znowu nie zakupimy okrętów podwodnych...
Granat
Jak wojna wybuchnie to panowie marynarze się spakują i odpłyną do Anglii ze złotem, przecież już to przerabialiśmy raz w 1939r.
Chyżwar
Tylko, że tym razem nie będziemy walczyć przeciwko Niemcom. Natomiast obecnie sytuacja przedstawia się tak, że to ruscy będą mieli poważne problemy na Bałtyku. Co zresztą także było już przerabiane podczas ostatniej wojny. Bo wtedy ruscy zamiast grasować po Bałtyckim Morzu raczej nie wyściubiali nosa z Kronsztadu.
GB
Mój typ to niemiecki 212. Idealny na Bałtyk i M. Północne, które są obszarem operacyjnym PMW.
wsw13
Jak zawsze zgadzam się z Tobą, dodam tylko jeszcze leasing na dwa okręty..
ciężkie_czasy
Mój typ to KSS-III, ale tylko z silosami balistycznymi.
Chyżwar
Tankowany wodorem? No sorry. Wystarczy jednostka dywersyjna dysponująca dronami FPV żeby trafiając w zbiornik z tym gazem zrobić piekło w porcie. A wyprodukować taki dron w dobie drukarek 3D to żaden problem. Więc nawet niczego na teren RP nie trzeba przemycać za bardzo.
Pablix
Na 100% to my możemy być pewni tego niebieskiego urządzenia po prawo na dole zdjęcia
slykov
Pablix - haha tez sie z tym zgadzam! niebieski przedmiot jest bardzo pewny! :]]] hahaha
Remov
Skoro dostawa ma być w ciągu 7 lat to faworytem jest KSS-III
Zam Bruder
Jak się już bawić w te podwodne siły odstraszania, to z głową tak jak z Miecznikiem od razu na trzy jednostki ; jeden operacyjny, drugi się szkoli a trzeci w cyklu remontowym. Tylko jak się ma tu dłuuugi czas pozyskania tych okrętów do tych wszystkich prognoz wojennych którymi co rusz jesteśmy bombardowani? Bo skoro nie mamy już tego czasu, to logicznie rzecz biorąc na klatę - wydawanie pieniędzy na powojenną marynarkę nie ma chyba większego sensu?
LOUT
ORKA - The Neverending Story! Błogosławieni, którzy uwierzyli.... ja też nie mogę doczekać jutra :)