Reklama

Siły zbrojne

Czołgiści szkolą się na nowej wersji Leopardów

Dowódcy załóg batalionów czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz instruktorzy  z Ośrodka Szkolenia Leopard wzięli udział w szkoleniu dotyczącym czołgów Leopard 2A5, czyli najnowszej wersji Leopardów, znajdującej się na uzbrojeniu Wojska Polskiego.

Kurs rozpoczął się 16 czerwca bieżącego roku. W czasie 3-tygodniowego szkolenia, które odbyło się w Szkole Wojsk Pancernych w Munster (Niemcy), jego uczestnicy zapoznawali się z budową i zasadami użytkowania nowych czołgów. W pierwszym tygodniu polscy czołgiści poznawali różnice w budowie czołgów Leopard 2A4 i Leopard 2A5. Wykłady oraz zajęcia praktyczne prowadzili doświadczeni niemieccy instruktorzy.

Nowością był system nawigacji GPS, który jak się okazało później, w czasie zajęć praktycznych, jest bardzo przydatnym urządzeniem podczas jazdy czołgiem w nieznanym terenie. Po szkoleniu w salach wykładowych oraz w parku sprzętu technicznego przyszedł czas na zajęcia na poligonie. Ćwiczono m.in. wykorzystanie nawigacji czołgu Leopard 2A5 i strzelanie z granatów dymnych.

Fot. sierż. Wojciech Kusiakiewicz, SFw Andreas Hoffmann via 10 BKPanc.

Przy okazji świętoszowscy pancerniacy mieli okazję przetestować nowy celownik PERI R17 A2, który szybko potwierdził swą przydatność dla dowódcy. Każdy szkolony w czasie zajęć występował kolejno w roli dowódcy, działonowego i ładowniczego. Kierowcami czołgów byli żołnierze niemieccy. Ćwiczono także na symulatorach. Szkoleni doskonalili swoje umiejętności jako dowódcy i działonowi na symulatorze ASPT. Tydzień na sprzęcie zakończył się przygotowaniem czołgów do nadchodzących strzelań. Instruktorzy OSL oraz dowódcy załóg z batalionów czołgów 10BKPanc samodzielnie dokonali justowania czołgów.

Ostatni dni szkolenia to strzelania dzienno-nocne z czołgów. W związku z tym, że czołgi Leopard 2A5 zostały przekazane przez szkołę 34BKPanc, strzelania odbywały się na czołgach Leopard 2A6. W czasie wykonywania zadań ogniowych załogi, za wyjątkiem kierowców, stanowili żołnierze polscy. Każdy uczestnik kursu strzelał zarówno jako działonowy, jak i jako dowódca. Zaliczenie każdego ze strzelań, było dla naszych żołnierzy zwieńczeniem trzytygodniowego szkolenia.

mjr Krzysztof Kacperek/11 LDKPanc

Reklama

Komentarze (6)

 1. skalator

  Mam pytanie po co dowódcy załóg z 10 pojechali szkolić się na A5 gdy tego typu dostała 34 czy to tylko błędzie. A5 to zupełnie inny wóz niż A4 chyba że owi dowódcy zostaną przeniesieni do 34. I gdzie trenażery do A5 czyżby ośrodek je otrzymał czy ktoś znowu zapomniał że System uzbrojenia jest diametralnie różny i to bardzo mocno.

  1. vega

   Rozchodzi sie o późniejszych szkoleniowców krajowej armi a mniej o dowódców załóg. Dokładniej na stronie Bundu : http://www.deutschesheer.de/portal/a/heer/!ut/p/c4/NYzBCsIwEET_aDet9qA3S1EETyJova1pMFvTpCxbvfjxJgdnYBh4w-AdsyO9-UnKKVLAG_aWt48PeOcE6KWLCwEiWS9svboII3mpTbWGcQlcCl7Ly-DApui0ZJ4p53wKaRKYk2goZBHJBHjA3lRdaxrzV_XdnC7d_lA3q-7YnnGept0P6wU-uw!!/

 2. jang

  czy niektórzy komentujący zdecydowani patrioci uważają,że szkolenie naszych kierowców do jazdy np.Mercem,BMW,VW czy Oplem tez nosi znamiona antypolskie? O kupnie takich pojazdów nie mówiąc....

 3. walerianda

  Zaczyna gościć tu nie tylko bufonada ale i prostackie lizusostwo przy kompletnym braku zrozumienia ironii.

 4. bvngfhhnfg

  Do czego to doszło że Niemcy szkolą Polaków....szok

  1. sec

   przespałeś ostatnie 25 lat ?

  2. Robert

   no myślę kolego,że co jak co ale panzerkampfwagen to jednak domena niemiecka od 1939.....

  3. koyot70

   A co wolisz zeby naszych szkolil kacap na t-90 , niemcy sa w NATO a wrogiem jest ROSJA PUTINA!!!

 5. dodaj komentarz

  dlaczego dalej jest znak bunderschwery?

  1. Marianek

   Naucz się czytac ze zrozumieniem :]

 6. cena czyni cuda !

  A ja głupi sądziłem, że najnowsza wersja Leoparda to 2a7 ! Oby się chłopaki nie "przetrenowali" tym strzelaniem z granatów dymnych ! ;)

  1. Norbert

   Po prostu nie rozumiesz składni języka polskiego. Wersja A7 nie znajduje się na wyposażeniu WP. Przed modernizacją Leonów, najnowsza jest wersja A5. Czytaj wolniej, komentuj wolniej. Będzie lepiej.

Reklama