Rozpoczęto formowanie batalionu czołgów, jaki ma wejść w skład nowo tworzonej 19 Brygady Zmechanizowanej. Pierwsze wozy, przeznaczone do tej jednostki, pojawiły się już w Lublinie.
18 Dywizja Zmechanizowana poinformowała o dostarczeniu do Lublina pierwszych czołgów, jakie mają wejść w skład nowo formowanego batalionu, podlegającego 19 Brygadzie Zmechanizowanej. Wyposażenie jednostki będą stanowić czołgi T-72 po modyfikacji, przywracane do służby.
Konsekwentnie realizujemy harmonogram formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej. Rozpoczęliśmy formowanie batalionu czołgów na potrzeby 19 Brygady Zmechanizowanej. Pierwsze czołgi są już w Lublinie! #RośniemywSiłę pic.twitter.com/EQZhJWN4p0
— 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja) August 17, 2020
Właśnie takie wozy pojawiły się w Lublinie, co potwierdza zamieszczone nagranie. Od standardowych T-72 z zewnątrz odróżnia je m.in. brak reflektora podczerwieni. Nie jest już potrzebny do obserwacji nocnej, bo czołgi otrzymały termowizyjne oraz noktowizyjne przyrządy do obserwacji. Ich wyposażenie stanowi też nowoczesny system łączności wewnętrznej i zewnętrznej, oparty na rozwiązaniach Grupy WB. Jednocześnie jednak modyfikacja nie objęła np. wymiany armaty czy jej stabilizacji, przez co nie wyeliminowano dużej części wad tych czołgów, związanych choćby z celnością prowadzenia ognia w ruchu.
Czytaj też: Pomostowe T-72: Gorzki kompromis możliwości i potrzeb. Będzie dalsza modernizacja? [OPINIA]
Docelowo w strukturze 19 Brygady Zmechanizowanej będą dwa bataliony czołgów, bo podporządkowanie zmienić ma jednostka z Żurawicy, obecnie wchodząca w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, również na czołgach T-72. W skład 21 BSP wejdzie natomiast nowo formowany batalion strzelców podhalańskich w Wojnarowej na Nowosądecczyźnie.
Wracając do 19 Brygady, jednostki czołgów uzupełnią dwa bataliony zmechanizowane (z Zamościa i Chełma), które są obecnie podporządkowane tej brygadzie, a wcześniej wchodziły w skład 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Tak o tych zmianach mówił w niedawnym wywiadzie dowódca 18 Dywizji, gen. Jarosław Gromadziński.
Formowanie trzeciego batalionu strzelców podhalańskich w Wojnarowej na Nowosądecczyźnie rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa do 2026 r. Dopiero kiedy nowy batalion strzelców podhalańskich w Wojnarowej osiągnie pełną gotowość operacyjną, zostanie dokonana zmiana w podporządkowaniu batalionów w ramach Żelaznej Dywizji. Batalion czołgów z Żurawicy zostanie wyłączony z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i zmieni podporządkowanie pod 19 Lubelską Brygadę Zmechanizowaną. W ten sposób 19 Brygada będzie miała strukturę czterobatalionową, z dwoma batalionami czołgów i dwoma batalionami zmechanizowanymi, a 21 Brygada pozostanie w strukturze trzech batalionów strzelców podhalańskich i jednego batalionu piechoty górskiej.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie