Reklama

Siły zbrojne

"Czernicki" na czele tarczy przeciwminowej

ORP Czernicki wkrótce zostanie okrętem flagowym zespołu przeciwminowego NATO - fot. Marynarka Wojenna RP
ORP Czernicki wkrótce zostanie okrętem flagowym zespołu przeciwminowego NATO - fot. Marynarka Wojenna RP

W poniedziałek, z portu wojennego w Gdyni wyjdą dwa okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO: okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” oraz estoński niszczyciel min ENS „Admiral Cowan”. W najbliższych miesiącach Zespół będzie prowadził operacje przeciwminowe i weźmie udział w wielonarodowych ćwiczeniach na Bałtyku. Do Zespołu dołączą jeszcze 4 niszczyciele min z Belgii, Holandii, Niemiec i Norwegii.W drugiej połowie roku pod polskim dowództwem znajdą się niszczyciele min: belgijski BNS „Narcis”, estoński ENS „Admiral Cowan”, holenderski HNLMS „Makkum”, niemiecki FGS „Dillingen”, norweski HNOMS „Rauma”. Zespół odwiedzi porty Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji i w Szwecji.

Więcej: Gotowy do misji

Głównym zadaniem okrętów SNMCMG-1 jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. W ten sposób okręty Zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem „Tarczy Przeciwminowej” dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia, reagowania w sytuacjach kryzysowych i ewakuacji ludności cywilnej z zagrożonych rejonów. Poprzez swoją stałą obecność na akwenach europejskich demonstrują także determinację państw NATO do utrzymania pokoju i bezpieczeństwa żeglugi.

Więcej: Manewry NATO Joint Warrior 2013 – morska faza ćwiczeń rozpoczęta

Polska Marynarka Wojenna objęła dowodzenie nad Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO – SNMCMG-1 w styczniu tego roku. Okrętem dowodzenia został ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Na jego pokładzie zaokrętowany jest międzynarodowy sztab składający się głównie z polskich oficerów Marynarki Wojennej. Dowódcą Zespołu został komandor porucznik Piotr Sikora. To już druga misja polskiego okrętu na czele SNMCMG1. Od 17 stycznia okręty Zespołu odwiedził 15 portów w 9 państwach. Przez ponad pięć miesięcy misji Zespół dowodzony przez oficera polskiej Marynarki Wojennej odbył m.in. szkolenie w niemieckim Morskim Centrum Walki o Żywotność Okrętu, w belgijskim ośrodku egzaminacyjnym MOST (MCM Operational Sea Test). W ramach dwutygodniowej operacji bojowej pod kryptonimem „Beneficial Cooperation” na Morzu Północnym, odnalazł, zidentyfikował i zneutralizował 1 minę morską i 7 bomb lotniczych zawierających łącznie ponad dwie tony ładunku wybuchowego.

Marynarka Wojenna 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.