W drugiej połowie roku pod polskim dowództwem znajdą się niszczyciele min: belgijski BNS „Narcis”, estoński ENS „Admiral Cowan”, holenderski HNLMS „Makkum”, niemiecki FGS „Dillingen”, norweski HNOMS „Rauma”. Zespół odwiedzi porty Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji i w Szwecji.
Więcej: Gotowy do misji
Głównym zadaniem okrętów SNMCMG-1 jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. W ten sposób okręty Zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem „Tarczy Przeciwminowej” dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia, reagowania w sytuacjach kryzysowych i ewakuacji ludności cywilnej z zagrożonych rejonów. Poprzez swoją stałą obecność na akwenach europejskich demonstrują także determinację państw NATO do utrzymania pokoju i bezpieczeństwa żeglugi.
Więcej: Manewry NATO Joint Warrior 2013 – morska faza ćwiczeń rozpoczęta
Polska Marynarka Wojenna objęła dowodzenie nad Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO – SNMCMG-1 w styczniu tego roku. Okrętem dowodzenia został ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Na jego pokładzie zaokrętowany jest międzynarodowy sztab składający się głównie z polskich oficerów Marynarki Wojennej. Dowódcą Zespołu został komandor porucznik Piotr Sikora. To już druga misja polskiego okrętu na czele SNMCMG1. Od 17 stycznia okręty Zespołu odwiedził 15 portów w 9 państwach. Przez ponad pięć miesięcy misji Zespół dowodzony przez oficera polskiej Marynarki Wojennej odbył m.in. szkolenie w niemieckim Morskim Centrum Walki o Żywotność Okrętu, w belgijskim ośrodku egzaminacyjnym MOST (MCM Operational Sea Test). W ramach dwutygodniowej operacji bojowej pod kryptonimem „Beneficial Cooperation” na Morzu Północnym, odnalazł, zidentyfikował i zneutralizował 1 minę morską i 7 bomb lotniczych zawierających łącznie ponad dwie tony ładunku wybuchowego.
Marynarka Wojenna