Siły zbrojne

Czechy otrzymają drony Scan Eagle

BSL typu Scan Eagle podczas startu - fot. US Navy
BSL typu Scan Eagle podczas startu - fot. US Navy

Czeskie siły zbrojne otrzymają niebawem 10 amerykańskich bezzałogowych maszyn latających typu Scan Eagle. Trwa już szkolenie personelu. Nowy system posłuży wsparciu działania w Afganistanie w ramach misji NATO.

Zestaw złożony z 10 bezzałogowców Boeing Scan Eagle, systemu sterowania i obsługi zostanie przekazany przez USA w ramach programu Foreign Military Funding. Jak informuje czeski dziennik „Lidové Nowiny”, drony mają wspierać działania w rejonie amerykańskiej bazy Bagram w Afganistanie, gdzie zostaną rozlokowane wiosną bieżącego roku.

Maszyny trafią do czeskiego 102. Batalionu Rozpoznawczego z Prostějova w Południowych Morawach, który jest specjalną jednostką wykorzystującą systemy bezzałogowe. Na wyposażeniu jednostka posiada już dwa amerykańskie systemy Raven i dwa izraelskie Skylark II, jednak Scan Eagle znacznie zwiększy możliwości operacyjne.

Raven może operować przez 90 minut i posiada zasięg sterowania około 10 km, podczas gdy Scan Eagle zdolny jest do lotu przez 28 godzin w odległości do 130 km od stanowiska sterującego. Gotowość operacyjną nowe maszyny mają osiągnąć wiosną. Obecnie trwa szkolenie w Stanach Zjednoczonych 16 czeskich operatorów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.