Reklama

Siły zbrojne

Czechy odbierają kolejne śmigłowce z USA

Czeski UH-1Y Venom
Czeski UH-1Y Venom
Autor. Ministerstvo obrany/X

Czeskie ministerstwo obrony poinformowało, że do kraju przybyły kolejne śmigłowce AH-1Z Viper i UH-1Y Venom.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Czeskie ministerstwo obrony poinformowało na platformie X (dawniej Twitter), że na pokładach amerykańskich samolotów transportowych C-17 Globemaster III do kraju przybyły kolejne śmigłowce AH-1Z Viper i UH-1Y Venom. Jak dotąd tamtejsze siły zbrojne otrzymały trzy egzemplarze bojowych wiropłatów Bella: 2 AH-1Z Viper i 1 UH-1Y Venom.

Czeskie ministerstwo pochwaliło się także w mediach społecznościowych pierwszymi lotami Viperów i zwiedzaniem wyposażonego w symulatory ośrodka szkolenia pilotów. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: przewodniczący senatu, ambasador USA w Czechach, minister obrony Czech i inni oficjele.

Reklama

Czytaj też

Na początku kwietnia informowaliśmy, że wiceminister obrony Czech František Šulc i dowódca Sił Powietrznych Armii Republiki Czeskiej gen. bryg. Petr Čepelka odebrali śmigłowiec w zakładach Bell Textron w Amarillo. Śmigłowce uderzeniowe AH-1Z Viper i wielozadaniowe UH-1Y Venom zastąpią Mi-35 stacjonujące w 22. Bazie Lotnictwa Śmigłowcowego w Náměště nad Oslavou. W 2019 r. Czechy zamówiły osiem maszyn wielozadaniowych i cztery uderzeniowe wraz z symulatorami, uzbrojeniem i systemem obsługi oraz szkolenia, który obecnie jest instalowany w 22. Bazie Śmigłowcowej. Kolejne sześć Viperów i dwa Venomy pochodzące z zapasów U.S. Marine Corps zostaną przekazane Czechom przez administrację USA w zamian za pomoc sprzętową dostarczoną Ukrainie. Objęła ona m. in. dostawy czeskich Mi-24/35 i Mi-17. Dzięki porozumieniu między minister obrony Janą Černochovą a sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem łączna liczba śmigłowców wzrośnie więc do 10 UH-1Y i 10 AH-1Z.

Czytaj też

Ponieważ około 85% komponentów w obu maszynach jest wspólnych, znacznie ułatwia to obsługę i obniża jej koszty. Dotyczy to tak kluczowych podzespołów jak silniki, wirnik, elektronika i awionika. Unifikacja obejmuje również szkolenie, gdyż awionika obu śmigłowców jest w zasadzie identyczna. "Piloci mogą przesiadać się między oboma typami" – mówił gen. Čepelka. Co równie ciekawe, w AH-1Z obaj członkowie załogi mogą zamiennie realizować swoje zadania, gdyż nie ma różnicy pomiędzy układem kabiny przedniej i tylnej. Uzbrojenie tego śmigłowca również jest wszechstronne - obejmuje rakiety kierowane i niekierowane oraz pociski przeciwpancerne Hellfire i przeciwlotnicze Sidewinder.

Bell UH-1Y Venom to śmigłowiec wielozadaniowy używany przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, a teraz także siły zbrojne Czech. Venom jest w służbie od 2009 r. Jest wykorzystywany nie tylko do transportu, ale też do wsparcia.

Czytaj też

AH-1Z Viper to śmigłowiec szturmowy zdolny do przenoszenia uzbrojenia na 6 zewnętrznych węzłach. Może być wyposażony między innymi w pociski Hellfire, APKWS i Sidewinder. Dysponuje systemem celowniczym pozwalającym na namierzanie i identyfikację wielu celów jednocześnie. Ponadto jego wyposażenie stanowi umiejscowione pod dziobem trzylufowe działko kalibru 20 mm.

Reklama

Komentarze (2)

  1. tagore

    Możliwość działania przy warunkach polowych bazowania przy potencjalnie zniszczonych duzych lotniskach to cenna rzecz.Mozliwość urzycia rakiet powietrze powietrze również.

  2. kaczkodan

    No i tutaj widać jak bardzo Czesi są mądrzejsi od nas. Na pewno kupili sobie lepszy zestaw śmigłowców, a do tego Kobra jest znacznie odporniejsza od Apacza na warunki polowe i ma mniejsze wymagania obsługowe. Przy znacznie mniejszej cenie.

    1. Davien3

      Ma tez sporo mniejsze mozliwosci od Apache a cena nie jest jakos za bardzo mniejsza.

Reklama