Reklama

Siły zbrojne

Czechy: 4,5 mld USD na modernizację armii

Fot. www.mocr.army.cz
Fot. www.mocr.army.cz

Serwis Defense News informuje o całościowych planach modernizacji armii czeskiej, przedstawionych niedawno przez gen. Alesa Opatę, szefa sztabu czeskich sił zbrojnych.

Zdaniem generała Opata program o ogólnej wartości ponad 4,5 mld USD jest największym przedsięwzięciem modernizacyjnym w historii czeskiej armii.

Czesi zamierzają do 2027 r. nabyć 210 bojowych wozów piechoty (w programie tym przedstawiono cztery propozycje, mające zastąpić wozy BVP-2), 50 haubic samobieżnych (zrezygnowano niedawno z programu modernizacji 33 i kupna 17 nowych haubic Dana, decydując się na kupno nowego sprzętu produkowanego w kraju należącym do Sojuszu), 12 śmigłowców wielozadaniowych (również i w tym przypadku anulowano poprzedni program kupna śmigłowców wielozadaniowych), dwa samoloty transportowe, system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, bezzałogowce bojowe i inny sprzęt wojskowy. Pozwoli to na wymianę większości sprzętu konstrukcji radzieckiej, z którego nadal korzysta armia Republiki Czeskiej.

Eksperci przypominają też, że Praga zamierza kupić nowe radary 3D, wskazując jednocześnie, że umowa na kupno ośmiu radarów ELM-2084 produkcji izraelskiej firmy Elta Systems jest w tej chwili przedmiotem śledztwa żandarmerii wojskowej, badającej informacje o braku zdolności do współpracy tego sprzętu z urządzeniami wykorzystywanymi przez NATO. O wszczęcie śledztwa w tej sprawie wnioskowała minister obrony Karla Šlechtová.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Bardzo Jasnowłosa

  oni za 4,5mld USD się zmodernizują, my za 3,3mld USD budżetu MON każdego roku utrzymujemy nasz potencjał bezbronny na stałym poziomie, mniej więcej (czyli w jakimś rodzaju wojsk trochę lepiej, w innym znacznie gorzej...)

 2. Rumcajs

  Grupa Wyszehradzka powinna się dogadywać zwłaszcza w temacie wydawania publicznych pieniędzy na obronność. Mamy szanse na ciekawe bartery i wspólne zakupy.

  1. pepikolog

   Nie da się dogadać. Czesi to mądry naród i będą wybierać to co najlepsze cena/jakości czyli np. Gripeny a Polska będzie wybierać to co amerykańskie, nawet jak musi za to zapłacić 7x więcej niż USA czy Turcja bo tak \"negocjuje\". Gdzie przy takich podejściach widzisz pole do dogadania się?

 3. Nesher

  Myśliciel Myślę, że polscy producenci radarów nie mają szans. Radar dla systemów VSHORAD (RBS 70) mamy własny (ReviSor), radar dla przyszłego SHORAD będzie częścią całego systemu, a systemy MADR (najbardziej aktualny problem) są jasne, Izraelska Elta, nasze Ministerstwo obrony tylko rozwiązuje integrację z systemy NATO z przedstawicielami NATO. Oprócz jakości radarów Elta, drugim powodem jest polityka, Isreal jest dla nas ważniejszym partnerem (z wielu powodów) niż Polska. Mówiąc ogólnie, nasza armia preferuje systemy produkcji lokalnej lub systemy zagraniczne, które zostały zatwierdzone w służbie. Szczerze mówiąc, obecny polski przemysł militarny nie oferuje systemów (może z wyjątkiem RAK), które mogą być interesujące dla armii czeskiej.

 4. pepikolog

  I nic z tego nie wydadzą w USA, bo Czesi to mądry naród i nie zamierzają 6-7x przepłacać jak Polacy a potem jeszcze być łupionym na serwisowaniu. Stracili 2 mld$ na \"współpracy\" z Boeingiem przy prywatyzacji przemysłu lotniczego i nie chcą widzieć Amerykanów.

 5. Morgul

  o i kolejna okazja przechodzi nam obok nosa ... a można się było dogadać z Czechami i jakieś CV90 MkIV składać i częściowo produkować razem oni potrzebują 200 szt a my jakieś 600 ( wiem że nie pływa ) ale do tego pozostawić w służbie 250 pływających BWP po głębokiej modernizacji ( żeby było coś co pływa skoro już musi )

 6. Myśliciel

  Czyli jest szansa sprzedać im nasze radary Sajna lub Bystra. W zależności od wymagań

 7. zdziwiony

  Czyli tyle, ile my wydamy na 2 baterie Patriotów.

 8. About

  Bardzo sensowny program dostosowany do wielkości kraju i liczebności wojska.

 9. Krecik

  Czeska Armada to doskonały przykład tego jak za niewielkie pieniądze można mieć nowoczesną armię. I nie chodzi tutaj o sprzęt.

 10. Nesher

  Jeśli ktoś chciał wiedzieć więcej, oto lista 19 najważniejszych programów modernizacyjnych: 12 śmigłowców wielozadaniowych; osiem radarowych MADR; 210 BWP; 52 haubice samobieżne kalibru 155 mm; 80 pojazdów poszukiwawczych chemicznych, biologicznych i radarowych; modernizacja pojazdów piechoty Pandur II; 62 samojezdnych moździerzy; modernizacja myśliwców Gripen; SHORAD systemy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu; modernizacja czołgów T-72M4CZ; wspieranie mostów na podwoziu 8 × 8; zestawy mostów pontonowych na podwoziu 8 × 8; Modernizacje samolotu C-295M i zakup dwóch C-295W (poprawiona aerodynamika, silniki, itp.); dwa mobilne systemy pasywne VERA NG; 39 Dowództwo Pojazdy (w tym MINIMI Machine Gun); 61 pojazdów sprzęgających (w tym powłoka karabinów maszynowych MINIMI); przynajmniej dziesięć dronów Scan Eagle; taktyczne drony o masie od 150 do 600 kg z możliwością użycia broni ziemia-powietrze; radary lotniskowe Szczegóły można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej.

Reklama