Reklama

Siły zbrojne

Cyfrowe węzły łączności dla wojska

Fot. Archiwum Wojska Polskiego
Fot. Archiwum Wojska Polskiego

Inspektorat Uzbrojenia zakończył negocjacje w sprawie pozyskania dziewięciu Ruchomych Węzłów Łączności Cyfrowej RWŁC-10/T.  Wartość kontraktu wynosi 31,2 mln zł. Dostawcą jest konsorcjum w składzie: Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 i spółka Transbit. 

Negocjacje prowadzone były od października 2014 roku. Zrezygnowano z przetargu, powołując się na potrzebę zachowania jednolitego wyposażenia, posiadającego takie same parametry techniczne jak sprzęt dotychczas eksploatowany. Pojazdy RWŁC-10/T zostały opracowane zgodnie z wymaganiami Wojska Polskiego i są przez nie eksploatowane, zarówno w kraju jak i na misjach zagranicznych. Stąd wybór dotychczasowego wykonawcy tego typu elementów systemu dowodzenia i łączności, jakim jest konsorcjum spółek Transbit i Wojskowych Zakładów Łączności nr 1.

Ruchomy Węzeł Łączności Cyfrowej RWŁC-10/T stanowi mobilne centrum telekomunikacyjne, wyposażone w wariancie standardowym w trzy radiolinie o zasięgu 50 km i przepustowości 34 Mb/s. Interfejsy burtowe umożliwiają też połączenie RWŁC-10/T z sieciami łączności przewodowej przez trakty cyfrowe lub łącza pakietowe. W zamówionych obecnie 9 wozach zmieniono nośnik, w ramach unifikacji pojazdów ciężarowych w siłach zbrojnych. Zamiast ciężarówki STAR do zabudowy wykorzystane zostaną pojazdy Jelcz 422.32 z kabiną czteroosobową.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Jan

    Czemu wojsko nie kupuje kompleksowych systemów dowodzenia tylko drobne fragmenty?. To jest myślenie kategoriami lat 70 - tych, gdy nie było systemów tylko środki łączności.

  2. hi hi hi

    Ludzie w Polsce mają pracę i wojsko się dozbraja ,czego więcej chcieć?

  3. zenek

    Nareszcie! Gen. Generał Koziej będzie miał gdzie złapać WIFI w swoim padzie. I o to chodzi.

Reklama