Siły zbrojne

Ćwiczenia serbskich wojsk z udziałem BRDM-2

BRDM-2MS. Fot. MO Serbii
BRDM-2MS. Fot. MO Serbii

Minister obrony Serbii Aleksandar Vulin oraz szef sztabu generalnego sił zbrojnych tego kraju, generał Milan Mojsilović wizytowali ćwiczenia w kompleksie szkoleniowym "Pasuljanske livade". Brały w nich udział otrzymane z Rosji pojazdy rozpoznawcze BRDM-2MS.

Ćwiczenie składało się z trwającego trzy dni modułu teoretycznego, w którego trakcie żołnierze serbscy poznawali różnice między starymi pojazdami a nowymi oraz ćwiczeń na pasach taktycznych, podczas których ćwiczono zarówno prowadzenie pojazdu, jak i strzelanie oraz utrzymanie sprawności technicznej pojazdów. Uczestnicy manewrów zgodnie podkreślali pozytywne zmiany w prowadzeniu pojazdu, możliwościach obserwacji pola walki oraz prowadzenia ognia.

BRDM-2MS ma przednie, boczne i dolne opancerzenie kadłuba o grubości odpowiednio 14 mm, 7 mm i 8 mm. Korpus pojazdu został wzmocniony za pomocą płyt pancernych o grubości 6 mm, co ma zapewniać ochronę przed pociskami kal. 7,62 mm i 12,7 mm. Przednią półsferą ma być też chroniona przed pociskami 14,5 mm wystrzelonymi z odległości 300 m. Ochronę przeciwminową wzmocniono za pomocą wkładki balistycznej zainstalowanej w dolnej części przedziału załogi. BRDM-2MS uzbrojony jest w wielkokalibrowy karabin maszynowy KPWT kal. 14,5 mm oraz sprzężony z nim czołgowy karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm.

image
Minister obrony Serbii Aleksandar Vulin (drugi od lewej) podczas ćwiczeń wojskowych z udziałem nowych BRDM-2. Fot. MO Serbii

Możliwość obserwacji pola walki ma załodze zapewniać głowica optoelektroniczna zainstalowana w tylnej części wieży. Dysponuje ona ustabilizowaną kamerą IR, która pozwala dowódcy pojazdu wykrywać cele w odległości do 5 km w dzień i do 3,5 km w nocy. Drugi system namierzania wykrywa cele w odległości do 2,7 km w dzień i do 1,5 km w nocy. System obserwacyjny składa się z sześciu kamer telewizyjnych działających w pasmie widzialnym i czterech czarno-białych wyświetlaczy wielofunkcyjnych.

Według informacji udostępnionych przez serbskie siły zbrojne BRDM-2MS waży 6900 kg. Napędzany nowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 150 KM, który pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 100 km / h i zasięgu do 1500 km. "Pojazd BRDM-2 jest tym, czego naprawdę potrzebowaliśmy, a możliwości, które demonstruje, są potrzebne serbskim siłom zbrojnym" - powiedział minister Vulin, podsumowując swój pobyt.

image
BRDM-2MS. Fot. MO Serbii

Pozyskanie tych pojazdów jest częścią serbskiego planu rozbudowy potencjału obronnego. Według resortu obrony tego kraju BRDM-2MS mają trafić na stan kompanii zwiadowczych jednostek pancernych tego kraju, jeszcze w tym roku. Będzie to kolejne (po planowanym pozyskaniu 30 czołgów T-72) wzmocnienie wojsk lądowych tego kraju. Wzmocnieniem sił powietrznych ma być przejęcie samolotów MiG-29 z Białorusi oraz dokonany już zakup 4 śmigłowców H145M, a planuje pozyskać 4 Mi-35 i 3 Mi-17. Trwają też rozmowy w sprawie pozyskania systemów obrony powietrznej średniego zasięgu 9K37M1 (Buk-M1) i 9K317 (Buk-M2) oraz samobieżnego przeciwlotniczego systemu artyleryjsko-rakietowego 2K22 Tunguska. Trwają też intensywne działania mające na celu rozbudowę przemysłu zbrojeniowego przez produkcję własnych Bezpilotowych Statków Powietrznych.

Serbia wielokrotnie podkreśla jednak, że wszelkie działania, które wdraża mają mieć jedynie charakter defensywny i zabezpieczający jej integralność terytorialną oraz umożliwiający zwalczanie przestępczości transgranicznej jak np. handlu ludźmi czy przemytu narkotyków.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.