Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczebne rakiety Grom dla Wojska Polskiego

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie negocjacji z firmą Mesko S.A., dotyczących dostawy trzydziestu rakiet szkolno-treningowych typu RST Grom. Są one wykorzystywane w szkoleniu operatorów wszystkich zestawów wyposażonych w pociski przeciwlotnicze Grom, jak na przykład ZSU-23-4MP Biała lub Poprad.

Informacja na temat wszczęcia procedury pozyskiwania tego typu rakiet została zamieszczona w Suplemencie do Dziennika Urzędowego UE. Wybór procedury negocjacji z jednym podmiotem uzasadniono warunkami techniczno-prawnymi.

Dostawa rakiet szkolno-treningowych Grom jest możliwa tylko przez firmę MESKO S.A. w Skarżysku-Kamiennej, która jest jedynym producentem przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Firma opracowała technologię modyfikacji rakiet bojowych do wersji szkolno-treningowej, a także opracowała i przeprowadziła badania praktyczne interfejsów i modułów komunikacyjnych, umożliwiających współdziałanie wyrobów z przeciwlotniczymi zestawami ZUR-23-2KG/PG, ZSU-23-4MP Biała i Poprad, wykorzystującymi bojowe rakiety Grom. (...) Uwzględniając fakt, iż dotychczasowe dostawy wyrobów realizowane były w ramach umowy, która nie przewidywała udzielenia zamówień dodatkowych, zachodzi konieczność wznowienia dostaw u dotychczasowego Wykonawcy MESKO S.A. w Skarżysku-Kamiennej.

Czytamy w dokumencie opublikowanym przez IU.

Negocjacje dotyczą opracowanych w 2013 roku rakiet szkolno-treningowych RST Grom, które służą do treningu strzelca we wszystkich operacjach związanych z obsługą zestawów uzbrojonych w pociski Grom poza ich odpaleniem. RST Grom rejestruje czynności strzelca aż do fazy śledzenia celu i momentu „odpalenia”, pozwalając prześledzić ich poprawność i doskonalić umiejętności operatora.

Jest to metoda bardzo realistyczna, ale znacznie tańsza niż prowadzenie strzelań pociskami bojowymi, których wartość wynosi kilkaset tysięcy złotych za sztukę. Tymczasem rakieta szkolno-treningowa może podczas jednego ćwiczenia zarejestrować 20 cykli operacyjnych (od załadowania do symulowanego odpalenia), a głowica jest zdolna pracować do 100 godzin bez chłodzenia i 20 godzin przy uruchomionym chłodzeniu.  RST Grom jest w pełni kompatybilna zarówno z wyrzutniami ręcznymi, jak też urządzeniami startowymi na zestawach artyleryjsko-rakietowych ZUR-23-2KG, ZSU-23-4MP Biała oraz wyrzutni samobieżnej Poprad.

Reklama

Komentarze (7)

  1. Lajkonik

    Co to jest ta "grucha", którą żołnierz trzyma lewą ręką?

    1. belfer

      pojemnik ze sprężonym azotem

  2. totenkopf

    zamiast ćwiczebnych niech lepiej kupują bojowe, bo niedługo mogą się im przydać.

    1. fiutin

      kolejny znawca wojskowy

  3. Debrzno

    Mam pytanie. Dziś nad byłym lotniskiem wojskowym w Debrznie latały dwa śmigłowce Mi - 17 albo 8, nie wiem. I one tak latały przez ok. godz. w kółko, jeden wyżej, drugi niżej. Może ktoś powiedzieć dlaczego one tak latały w kółko?

    1. dwa

      musiały się rozruszać ;) zapewne loty testowe, jak masz furę w garażu od czasu do czasu musisz nią pojeździć, żeby nie pordzewiały części chociażby.

  4. michał

    kilkadziesiąt tysięcy to bym rozumiał. ale kilkaset? czhyba kogoś poniosła wyobraźnia...

  5. Darek

    Ehhhhh, jak zapowiedział ,,demokrata" ( polskość to nienormalność ) krul europy ;) Donlad niebawem mam nadzieję T., modernizacja idzie pełną parą, ... aż strach się bać tych kupowanych ofensywnych systemów....

    1. As

      Ehhhhh, mądrego to i miło posłuchać...

  6. Colt

    Kilkaset tysięcy za sztukę ? To co w tej rakiecie jest? Głowica ze złota?

    1. Kapik

      Technika. To raczej cena całego zestawu z wyrzutnią.

  7. sorbi

    "głowica jest zdolna pracować do 100 godzin bez chłodzenia i 20 godzin przy uruchomionym chłodzeniu"?. To po co zawracać sobie głowę i chłodzić głowicę skoro bez chłodzenia pracuje dłużej?? Czy tu nie ma, aby w tekście jakiegoś błędu? Mało się orientuję w temacie, ale wydaje mi się to trochę dziwne.

    1. andrzej r.

      to odpowiednik określenia: zasięg 1000 km bez tankowania.

    2. wit

      Z chłodzeniem jest znacznie bardziej czuła - wykrywa promieniowanie cieplne od celi znajdujących się dalej. Umożliwia strzelanie na spotkanie gdzie źródłem ciepła będą nagrzane powierzchnie natarcia skrzydeł.

Reklama