Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczebna cyberwojna na pokładzie krążownika

Fot. Wikipedia.
Fot. Wikipedia.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono zawody dla osób, zainteresowanych ochroną w cyberprzestrzeni. Ćwiczenie odbywało się w ramach Cyber Security Challenge UK na pokładzie krążownika HMS Belfast, zakotwiczonego na Tamizie w Londynie.

Cyber Security Challenge UK to seria zawodów, szkoleń i inicjatyw, których oficjalnym celem jest zachęcenie obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii do podjęcia pracy zawodowej w obszarze związanym z cyberbezpieczeństwem. Spośród „tysięcy” uczestników wyłoniono 42 finalistów, którzy wzięli udział w zawodach na pokładzie krążownika.

Scenariusz szkolenia, w którym miały uczestniczyć osoby opisywane jako „najbardziej obiecujący pasjonaci obrony w cyberprzestrzeni” zakładał, iż terroryści przejęli kontrolę nad uzbrojeniem krążownika HMS Belfast w celu wykonania ostrzału obiektu na terenie miasta. Zadaniem ćwiczących było uniemożliwienie realizacji zamiarów przestępców w określonym czasie.

Szkolenie zostało opracowane wspólnie przez przedstawicieli służb państwowych (w tym brytyjskiej GCHQ) oraz przedsiębiorstw, m.in. koncernów Airbus i Lockheed Martin. Podkreśla się, że Cyber Security Challenge UK 2015 obejmowało najbardziej skomplikowane i najbardziej realistyczne ćwiczenie, jakie kiedykolwiek zorganizowano w ramach projektu dla pasjonatów w Wielkiej Brytanii.

Zmieniający się charakter konfliktów (w tym działań zbrojnych) powoduje skokowy wzrost znaczenia bezpieczeństwa w przestrzeni informatycznej, także w odniesieniu do funkcjonowania systemów uzbrojenia. Komentatorzy podkreślają, iż ataki w cyberprzestrzeni, zwłaszcza przeprowadzane przez państwa dysponujące znacznymi zdolnościami w tym zakresie, jak Rosja czy Chiny mogą zagrażać funkcjonowaniu infrastruktury krytycznej, również w państwach rozwiniętych.

Siły zbrojne państw NATO, w tym Stanów Zjednoczonych podejmują działania w celu rozszerzenia zdolności do działań w przestrzeni informatycznej. Z kolei w Estonii komórka cyberobrony funkcjonuje także w ramach sił obrony terytorialnej (Ligi Obrony) – Estonian Cyber Defence League’s Cyber Unit (EDL CU). Ubiegłoroczne ćwiczenie Paktu Północnoatlantyckiego pod kryptonimem Locked Shields zakończyło się zwycięstwem zespołu z Polski.

Reklama

Komentarze (9)

  1. Cidessenak

    <a href="http://bulls.net.pl/">w co inwestować małe pieniądze</a> | <a href="http://bulls.net.pl/">http://bulls.net.pl/</a>

  2. Cidessenak

    <a href="http://bulls.net.pl/">na czym można zarobić w internecie</a> | <a href="http://bulls.net.pl/">http://bulls.net.pl/</a>

  3. Zgryźliwy

    Te komentarze poniżej to do tego artykułu? O krąźowniku był? Gratulacje.

  4. As

    Niebywałe jak niektórzy komentujący artykuł odczytali dosłownie scenariusz zawodów. Wyobrażam sobie jakie zamieszanie by powstało gdyby autor opisał przeciętną strzelankę ASG, gdzie celem misji jest zabezpieczenie pojemnika z bronią biologiczną odgrywanego najczęściej przez butelkę z płynem do spryskiwaczy:) A teraz na spokojnie, z HMS Belfast nikt nie zamierzał strzelać to tylko rekwizyt...

  5. Roman

    Zabawy w przysłowiowej "piaskownicy"! Lekki krążownik Belfast jest obiektem Imperial War Museum w Londynie chyba już od połowy lat 60-tych XX wieku. Opowieści o wykorzystaniu jego "uzbrojenia" dla rzekomego ostrzelania Londynu, to w naszych warunkach tak jakby opanowanie niszczyciela ORP Błyskawica przez "cyberterrorystów" i wykorzystanie jego uzbrojenia do ostrzelania Gdyni. Kolejny rozdział takowych ćwiczeń to będzie z pewnością opanowanie przez "cyberterrorystów" flagowego okrętu Royal Navy czyli HMS Victory w porcie Portsmouth. Aż strach pomyśleć do czego wówczas mogłoby dojść.

  6. xyz

    HMS Belfast to lekki krążownik ;) Duży i silnie uzbrojony jak na tą klasę, ale jednak lekki krążownik.

  7. darek

    Belfast - to lekki krążownik

  8. Paw

    Panowie, "Belfast" jest lekkim krążownikiem z czasów II wojny światowej. Obecnie na pewno jego działa nie nadają się do niczego!

  9. ddd

    krążownika :)

Reklama