Reklama

Siły zbrojne

Co nowego na Paradzie Zwycięstwa w Moskwie? [ANALIZA]

Samobieżna armatohaubica kalibru 152 mm typu 2S35 „Koalicja-SW” podczas Parady Zwycięstwa w 2018 roku. Fot. kremlin.ru
Samobieżna armatohaubica kalibru 152 mm typu 2S35 „Koalicja-SW” podczas Parady Zwycięstwa w 2018 roku. Fot. kremlin.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony już chwali się nowościami, jakie maja zostać zaprezentowane w czasie tegorocznej Parady Zwycięstwa 9 maja 2020 r. Aby zachęcić jak największą liczbę zagranicznych gości do przyjazdu do Moskwy, kusi się ich perspektywą obejrzenia m.in. nowego pojazdu rozminowania „Listwa”, zestawu przeciwlotniczego „Deriwacija-PWO” czy nowej, samobieżnej haubicy „Koalicja-SW”.

Już 28 lutego 2020 r. ministerstwo obrony Rosji rozpoczęło reklamowanie centralnej Parady Zwycięstwa, która zgodnie z tradycją odbędzie się 9 maja 2020 roku w Moskwie. Zachętą do oglądania tej uroczystości mają być między innymi nowe typy uzbrojenia i sprzętu wojskowego będące lub wchodzące na wyposażenie rosyjskiej armii. Jak na razie wiadomo, że takich nowinek na Placu Czerwonym ma się pojawić co najmniej dwadzieścia cztery.

Zaczęto od informacji, czym będą się chwaliły rosyjskie wojska rakietowe i artylerii i wojska przeciwlotnicze. Zgodnie z komunikatem resortu obrony na Placu Czerwonym zostanie zaprezentowanych ponad dziesięć perspektywicznych typów tego rodzaju uzbrojenia. Nie będzie to jednak tylko sprzęt pozyskany z jednostek wojskowych, ale również bezpośrednio z zakładów wchodzących w skład kompleksu wojskowo-przemysłowego Rosji. Uzbrojenie to już zostało wysłane transportem kolejowym z poszczególnych firm „w celu przygotowania i uczestnictwa w rocznicowej paradzie zwycięstwa na Placu Czerwonym”.

Jest to standardowe działanie. Rosjanie zawsze starają się, by w drugiej dekadzie marca cała technika wojskowa, wchodząca w skład kolumny zmechanizowanej, była już dyslokowana w podmoskiewskiej bazie Ałabino. Przemieszczono tam już np. mobilne wyrzutnie rakiet balistycznych „Jars”.

To właśnie w Ałabino mają być bowiem prowadzone treningi do centralnej defilady w Moskwie. Tak długi okres na zgrywanie jest konieczny, ponieważ Rosjanie już ujawnili, że w Paradzie Zwycięstwa zostanie zaangażowanych 225 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W defiladzie w 2019 roku ta liczba była o wiele mniejsza (132), podobnie jak w 2018 roku (159).

Wśród nowości artyleryjskich wymienia się w pierwszej kolejności samobieżne armatohaubice kalibru 152 mm typu 2S35 „Koalicja-SW” oraz samobieżne, artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze 2S38 „Deriwacija-PWO”. Rosjanie podkreślają, że o ile „Koalicja-SW” była już prezentowana na Placu Czerwonym, to w przypadku „Deriwaciji-PWO” będzie to prawdziwy debiut.

image
Samobieżny, artyleryjski zestaw przeciwlotniczy 2S38 „Deriwacija-PWO”, Fot. mil.ru

Jest to uzbrojenie kwalifikowane jako: bojowy pojazd przeciwlotniczego systemu artyleryjskiego. W rzeczywistości jest to zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (z armatą kalibru 57 mm, karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm, rakietami przeciwpancernymi „Kornet”, w pełni zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem i pasywnym, optoelektronicznym systemem wykrywania) umieszczony na podwoziu gąsienicowym bojowego wozu piechoty BMP-3. Zestaw waży około 21,5 tony, jest przygotowany do pokonywania przeszkód wodnych i obsługuje go trzyosobowa załoga. 2S38 „Deriwacija-PWO” jest przeznaczona zarówno do niszczenia celów powietrznych lecących z maksymalną prędkością 500 m/s (drony, samoloty, śmigłowce i rakiety manewrujące) jak i naziemnych (lekko opancerzone pojazdy bojowe, oraz żołnierze ukryci w budynkach i umocnieniach typu lekkiego).

System artyleryjski „Koalicja-SW” jest już lepiej znany i był już prezentowany publicznie – m.in. na Paradzie Zwycięstwa w 2015 roku i w latach późniejszych (bez 2019 roku). Jego obecność w Moskwie będzie o tyle ważna, że to właśnie w tym roku ma się zacząć wdrażanie tych armatohaubic do wojsk (z kilkuletnim opóźnieniem). Jest to zestaw artyleryjski wyposażony w system zautomatyzowanej kontroli prowadzenia ognia, wyboru celu i nawigacji i uważa się, że może on zastąpić nie tylko obecnie wykorzystywane samobieżne armaty 2S19 MSTA-S kalibru 152 mm wojsk lądowych, ale również mobilny system artylerii nadbrzeżnej A-222 Bierieg kalibru 130 mm.

Zupełna nowością na Placu Czerwonym w 2020 roku będzie samobieżny zestaw do rozminowania na odległość 15M107 „Listwa”. Jest to sprzęt już jest wprowadzany na uzbrojenie. Szczególnie do wojsk strategicznego przeznaczenia, aby zabezpieczyć przed aktami dywersji mobilne wyrzutnie rakiet balistycznych „Jars”, Topol-M” i „Topol”. Nigdy jednak nie zaliczał się od „gwiazd” Parady Zwycięstwa, podobnie jak pozostałe, rosyjskie systemy inżynieryjne. Teraz ta sytuacja ma się zmienić. Rosjanie chcą publicznie zaprezentować swój zestaw przeciwminowy, chwaląc się przy okazji zastosowanymi w nim unikalnymi rozwiązaniami.

image
Samobieżny zestaw do dystansowego rozminowania 15M107 „Listwa”. Fot. mil.ru

Tych rozwiązań jest rzeczywiście dużo, a większość z nich nie została do dzisiaj dokładnie i wiarygodnie opisana. Wiadomo jedynie na pewno, że zestaw „Listwa” jest przeznaczony do wykrywania min z metalowymi elementami oraz niszczenia inżynieryjnych pułapek i improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) zawierających elementy elektroniczne.

Przed maską pojazdu (sześciokołowy, lekko opancerzony pojazd KAMAZ 69501 o wzmocnionej odporności na wybuchy min) umieszczona jest składana rama, która w położeniu bojowym jest wysuwana na teleskopowych ramionach do przodu. Są tam rozmieszczone prawdopodobnie moduły detekcji min i IED (z metalowymi elementami) zawierające szesnaście czujników indukcyjnych i urządzenia do monitorowania środowiska elektromagnetycznego. Pozwala to na wykrywanie zagrożenia do około 100 m i w kącie 30° przy prędkości poruszania się 15 km/h.

Neutralizacja min i IED z elektronicznym systemem detonacji odbywa się prawdopodobnie poprzez silny generator pulsacyjnego promieniowania mikrofalowego, którego antena paraboliczna jest hydraulicznie rozkładana na dachu (działając w sektorze 90° i w odległości do 50 m). Na pojeździe rozmieszczone zostały również zdalne, elektroniczne urządzenia zakłócające o zasięgu do 70 m (działające do przodu i na boki) zapobiegające wzbudzeniu radiowych zapalników min i IED oraz pozwalające na detonowane min sterowanych elektronicznie.

Załoga pojazdu „Listwa” składa się z pięciu osób wśród których poza dowódcą, kierowcą-mechanikiem i operatorem systemu detekcji jest dwóch saperów. Oznacza to, że Rosjanie zakładają nie tylko niszczenie min na odległość z pojazdu, ale również przez standardowo działające patrole rozminowania.

Reklama

Komentarze (38)

 1. Tiger

  Rosyjski zlom Teraz wpadka była z Boomersngiem zapalił się zlom

 2. jaro

  wogule nie będzie defilady wojskowej w moskwie z powodu korono wirusa.

 3. jaro

  pokażą oprucz armaty t-14 tagże t-34-83,t-80bvn,t-72b3m,t-90m oraz pojazdy z rodziny tajfun ,tos 2 ,t-15 z wieżą bajkał,kurgańec 25 z więżą epocha,bmp3 z więż ą epocha ,iskandery ,jarsy,koalisje sw,s-300v4,s-350 witaż,zestaw przeciw lotniczy 57mm dewracja,bumerangi.btr 82a,tigry ,buki 3,bastiony i bały dobrze się zapowiada defilada w moskwie.,

 4. Veritas

  W dniach 27 i 28 lutego 2020 roku na syryjską prowincją Idlib zostało strąconych co najmniej 14 tureckich dronów. Były to prawdopodobnie w większości bezzałogowe systemy latające klasy MALE typu Anka-S. Tureckie drony operują często na pułapie ponad 5 km, a więc powyżej zasięgu lekkich armat przeciwlotniczych i przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Znaczna cześć z tureckich bezpilotowców zapewne padła łupem rosyjskich myśliwców Su-35S…

  1. robo

   Zbiegiem okoliczności w sekcji CyberDefence24 jest artykuł o tobie i twoich kolegach którzy zawodowo zajmują się przemycaniem propagandy moskiewskiej z n.p. sputnika do wiarygodnych zródeł informacji :))

  2. Veritas

   Dziwnym zbiegiem okoliczności przedmiotowe informacje zostały zawarte w analizie - Juliusz Sabak "Rosyjskie lotnictwo nad Idlib. Turcja odpowiada ogniem i traci 14 dronów", która w dniu 28 lutego 2020 roku ukazała się na polskim portalu Defence24. Proponuję więc na przyszłość dowiedzieć się czegokolwiek w danym temacie, następnie dokonać przemyśleń, a dopiero na końcu zamieszczać swoje wpisy. W innej sytuacji można narazić się co najmniej na śmieszność... ;-)

  3. Davien

   A potwierdzone jest do tej chwili całe 4, ot "rosyska prawda" panei Veritas:)

 5. zyg

  Już tylko niewiele krajów urządza takie widowiska dla gawiedzi będące połączeniem baletu mongolskiego z atmosferą berlińskiego Parteitagu z przełomu lat 30/40-tych XXw, Rosja ChRL i KRLD, ale chyba tylko w Rosji jest to najważniejszy dzień roku?

  1. Sarmata

   Akurat my też urządzamy takie widowiska tylko na naszą skalę, oni na paradzie pokazuję więcej niż my mamy wszystkiego.U nas najgorzej że kupuje tyle sprzętu aby było co pokazac na defiladzie a potem dzieci i dziadkowie żyją w przekonaniu że mamy potężną armie i chcą wojny z Rosją. Co ciekawsze ci co chcą wojny chcą aby to robiła armia zawodowa.Sami dla siebie i swojej rodziny nie przewidują poboru do wojska.

  2. robo

   może tylko zdefiniujesz kto to jest "my"? Jeśli chcesz aby poborowi operowali współczesną technikę wojskową to powodzenia. Chyba że zamierzacie w starym sowieckim stylu wysyłać po kompanii poborowych do samobójczych ataków w celu unieszkodliwienia pojedynczego stanowiska km?

  3. Sarmata

   A w czym poborowi są gorsi?Byłes kiedykolwiek w wojsku? Zołnierz zawodowy w USA to analfabeta, wojsko wymyslilo pismo obrazkowe dla takich zawodowców. Wojsko zawodowe wymyslono nie dlatego że jest takie wspaniałe ale dlatego że politycy mogą ich wysylac gdzie chcą i nikt za nimi nie będzie płakał. Wszyscy powiedzą że to ich praca i sami sobie wybrali swój los.

 6. Proton

  Znowu będą pchać Armatę.

  1. Katon

   A ktoś ją pchał? Odjechała po kilkunastu minutach o własnych siłach.

  2. Marek

   Jakby nie kombinowali jak odpalić to "cudo" na zaciąg może bym się zgodził.

  3. Katon

   Nikt tego cuda nie próbował "odpalić na zaciąg", silnik cały czas pracował.

 7. Maciek

  To już nie te czasy kiedy zachodni eksperci z wypiekami na twarzach czekali na tę defiladę. Sowieci już niczym nie zaskoczą bo propagandowo robią bokami. Starają się wzbudzić większy strach, który mylą z szacunkiem budując wizerunek swoich cudownych broni. A broń mają owszem przyzwoitą, tyle że daleko jej do zachodniej. Chyba tylko w icbm i atomowych oo, zbliżyli się bardzo mocno. W ppanc i plot również są blisko, ale jak tak z tyłu. I jeśli Putin nie przestanie kłócić się z zachodem, dystans będzie się powiększał.

  1. lmt

   Pomarzyć można,ech :)

  2. Yugol

   Powinien sprzedać Syberię i jeść i pić i popuszczać pasa??? Tylko kto wtedy będzie pełnić rolę wroga kim nas będą straszyć???

  3. Marek

   Niekoniecznie. Wystarczyłoby żeby korzystali z tej Syberii jak należy korzystać. Tam mają dość, żeby nie musieli okradać nikogo.

 8. AWU

  Jeśli chodzi o wersję moskiewskiego Ministerstwa Propagandy iż jakoby rosyjskie lotnictwo "rozstrzeliwało tureckie drony" prawda jak zwykle jest diametralnie inna. Za okres 25.02 do 06.03 (zawieszenie broni) Turcja najprawdopodobniej straciła nie więcej niż 4 UAV's. "While the initial round of Turkish UAV attacks appeared to be largely unopposed, Syrian air defence assets began to engage the aircraft from 1 March. Two days later, Al-Masdar News cited Syrian military sources as saying as many as seven UAVs had been shot down. On 4 March, the Izvestia newspaper cited Russia military sources as saying fiveAnka and seven Bayraktar TB2 UAVs had been shot down by Syrian Buk and Pantsir air defence systems. Videos and photographs from several sources in Idlib appear to confirm four Turkish UAV losses since 25 February, when the wreckage of an Anka was photographed spread across a field. Another Anka was filmed falling to the ground in flames near the strategic town of Saraqib on 1 March."

 9. felek manelek

  czy T-14 ARMATA będzie już seryjna czy przed seryjna jak i Kurgańec i Bumerang na paradzie zwycięstwa w Moskwie w dniu 9 maja 2020?

  1. robo

   wszystko seryjne ! Już od co najmniej 10 lat... n.p. haubic 2S35 wyprodukowali już całą serię 15 (słownie piętnastu) o ile się nie mylę.

  2. Wpr

   Czy klucz seryjnych su57 przyleci nad defiladą?

  3. Navigator

   Tylko lotem nurkowym i bez,transpondera e za to z cyrkonem

 10. Wysłannik

  OJEJ, RUSOFOBKI - znowu się wam artykuł Defence nie podoba. Gdybyście się choć trochę znali na prowadzeniu działań wojennych i bojowych, to przyswoilibyście sobie prosty fakt, że zarówno przed, w trakcie jak i po wojnie jedną z najskuteczniejszych metod wpływania na morale przeciwnika jest prowadzenie przedsięwzięć polityczno-propagandowych wzmacniających morale własne i dołujących morale przeciwnika. Najlepszym przykładem jest Radio Wolna Europa i Swoboda , które w generalny sposób przyczyniły się do rozpadu obozu socjalistycznego. Obecnie zaś, zauważcie jak Zachód się wścieka na Ruusia Today i redaktor Siemonian. A parada zwycięstwa, oprócz wydźwięku propagandowego ma i swoje znaczenie reklamowe. Promuje, jak pisze autor, najnowsze produkty rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Niekiedy z niedoróbkami /jak zepsuty T-14/, ale nigdy z taką klapą jak amerykańska defilada w ubiegłym roku. A francuskie defilady i nasze - także - starają się tej rosyjskiej dorównać. A dla armii i żołnierzy defilada jest także ukoronowaniem ich wysiłku i możliwością zaistnienia w przestrzeni publicznej.

  1. Katon

   Ten temat trzeba drążyć do upadłego. Na której to paradzie zepsuł się T-14? Przecież to wierutne kłamstwo kolportowane "ku pokrzepieniu serc".

  2. Kałboj

   To co się wtedy stało? Planowana tragikomedia z próbą ciągnięcia Armaty?

  3. Katon

   Nastąpiła awaria i zablokowany został układ przeniesienia napędu. Awaria została usunięta w ciągu kilkunastu minut i czołg odjechał o własnych siłach. Holowanie nie mogło się udać, gdyż skoro unieruchomione były gąsienice to nie było na to szans czołg zamienił się w sanki. Do dziś nie wiadomo co zawiodło, ale skoro po kilkunastu minutach czołg odjechał o własnych siłach, to usterka nie była jednak zbyt poważna. Wszystkie czołgi mogą się zepsuć, i nikt nie neguje awarii armaty na Placu Czerwonym. Natomiast to, że była to wielka kompromitacja, bo wydarzyło się podczas parady, to kłamstwo, zdarzenie miało miejsce siódmego mają 2015. Wiesz kiedy odbywają się w Moskwie parady zwycięstwa? Podsumowując, twierdzenie że armata zepsuła się podczas defilady to kłamstwo. Jeżeli zaś fakt, że nowy czołg został unieruchomiony na kilkanaście minut jest kompromitacją Rosjan, to wymień chociaż jedne siły zbrojne gdzie taka kompromitacja się jeszcze nie wydarzyła.

 11. sd

  Świetne cele dla polskich Krabów zwłaszcza te strzeliste pudła wież Koalicji świecące w podczerwieni. Rosyjska artyleria pokazała swoją słabość w Syrii zwłaszcza jeśli chodzi o celność i skuteczność ognia precyzyjnego. Gdyby w Syrii doszło do artyleryjskiego pojedynku między Turcją a Rosją to Firtiny wygniotłyby rosyjską artylerię co do jednej haubicy, a biorąc pod uwagę możliwości polskich Krabów i wyszkolenie żołnierzy polskie na wzór tureckich również dałyby radę.

  1. Fanklub Daviena

   Te "strzeliste pudła" wynikają z dużej automatyzacji Koalicji. Załoga jest prawdopodobnie 3 lub nawet tylko 2 osobowa, zgromadzona w pancernej kapsule w kadłubie, a wszystko, co jest potrzebne do prowadzenia ognia, również bez udziału załogi, w trybie całkowicie automatycznym, jest w tej wieży. Chciałeś wyśmiać a sam się ośmieszyłeś. :)

  2. Marek

   Że Koalicja ma automatykę każdy wie. Ale ta wiedza nie zmienia stanu rzeczy, że jej wieża to ogromne pudło nadające się do posadzenia na krążowniku Aurora.

  3. Automatyk

   Dotychczas automatyzacja wiązała sie z ograniczeniem rozmiarów, przede wszystkim w związku z możliwością ograniczenia przestrzeni załogi. Dlaczego w tym przypadku jest odwrotnie?

 12. Robert Borkowski

  Rosja upada a wszyscy się jej boją i wściekaja na nią. Ameryka rozwija się i przoduje a wszyscy ja ogrywają na Bliskim Wschodzie.

  1. I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie

   Robert Borkowski: "Rosja upada" -- W czym sie ten panski "upadek" przejawia? W niskim zadluzeniu? Olbrzymich rezerwach walut, zlota i srebra? Drugim eksportem broni na swiecie? Wlasnym systemie nawigacji satelitarnej? Pkb na mieszkanca raz wiekszym, a raz mniejszym niz Polska? Piatym przemyslem samochodowym Europy? Wzrostem stopy zyciowej Rosjan, rozkwitem jej przemyslu rozrywkowego i turystyki Rosjan po swiecie, upiekszaniem miast, wymiana infrastruktury itp. ? Skad w Polsce tak silna potrzeba samooszukiwania sie i brania wlasnych urojen za rzeczywistosc?

  2. FR technologiczne imperium

   Mieszkańcy Królewca , którzy przyjeżdżają do nas na zakupy mają zupełnie inne zdanie ale co oni wiedzą przecież pan pewnie Rosnę zwiedził w każdy aspekcie , proszę wejść w google i porównać prowincje Rosyjska do Polskiej .

  3. Marek

   Wściekłego psa też każdy się obawia mimo wiedzy, że ten pies niebawem sam zdechnie.

 13. Ech

  Ciekawe czy gdyby nie atmomowki USa by zaatakoway Rosje by tam swoje porzadki wprwadzic.

  1. Davien

   A po co, mogły to zrobic wielokrotnie, np w kryzysie kubańskim gdzie Rosja nawet czym, oddac nie miała albo jak ZSRS zdechł i wszystko się rozsypywało. Ale moze zrozumcie ze mało kogo Rosja obchodzi a juz nikt nei ma zamiaru na nia napadac bo i po co?

  2. T72B3

   Myślę że nie Rosja to nie Grenada,czy inna Panama

  3. Janusz

   Davien zatrzymałeś się w pewnej epoce ,nie rozumiesz jednego kiedyś USA nie wprowadzali swojej demokracji na świecie , niestety wywachali że w innych krajach są sorowce potrzebne im gdyż w końcu ich się skończą więc zaczęli powoli napadać na te kraje które te sorowce mają i są słabe na Rosję nie napadną gdyż byłby to koniec życia na planecie Ziemia zrozum to w końcu że czasy się zmieniły twoje myślenie NIE.

 14. USA

  W dyskusjach prowadzonych na forach internetowych, w tym niestety również na Defence 24 można zauważyć rosnącą aktywność wiadomej proweniencji grup propagandystów. Obecnie głównym ich zadaniem jest szerzenie antyamerykanskich nastrojów w polskim społeczeństwie i wywoływanie wojennej histerii. Wykorzystują przy tym typowe metody socjotechniczne, w tym: kłamstwo, selekcja faktów, zdanie większości, tworzenie stereotypów, powtarzanie sloganów, wskazywanie wroga, ośmieszanie. Ma to celu odciągnięcie uwagi komentatorów od meritum i sprowadzenie dyskusji na inny poboczne wątki, często w ogóle nie związane z danym tematem. Propagandyści skierowani do prowadzenia akcji na forum Defence 24, koncentrują się często na zamieszczaniu wpisów, które powodują chaos informacyjny, a w efekcie dezorganizują toczone dyskusje. Wprowadzane są również i to coraz częściej elementy trollingu i hejterstwa, co z kolei ma na celu zniechęcenie przynajmniej części użytkowników od dalszej aktywności na forum Defence 24. W związku z powyższym coraz istotniejsza staje się kwestia skutecznego egzekwowania standardów społeczności przez Administrację...

 15. Fanklub Daviena

  Znowu "analizy" w wykonaniu Defence24... Niby jak Koalicja-SW ma zastąpić A-222 Bierieg? Koalicja-SW ma SKO z naprowadzaniem radarowym pozwalające zwalczać cele ruchome o prędkości 100 węzłów? Koalicja-SW ma amunicję przeciwlotniczą do zwalczania m.in. pocisków samosterujących (jak np. Harpoon) detonowaną zdalnie na podstawie wskazań radaru śledzącego cel i pocisk? Bo jak nie ma, to jak autor sobie to zastąpienie wyobraża? :)

  1. Davien

   A niby jak panie funklub Bierieg ma zwalczac manewrujace jak jego SKO nie może sledzic szybszych obiektów od 100w. Ma tez zabójczy zasięg-22km:)

 16. Dzicz

  Ja dobrze rozumiem, ta Listwa jak przejedzie przez wieś to wszystkie komórki, lodówki, tv, idą się... na złom? Epokowe urządzenie, jak terroryści zajumają im ten syf to Moskwa bez wifi, tv czegokolwiek.

  1. Xenon

   źle zrozumiałeś.

  2. al2

   Moze pamiętasz wizytę prezydenta USA w Warszawie.Oficjalnie uprzedzali Amerykanie żeby w budynkach wzdłuż trasy przejazdu powyłączać wszystkie urządzenia elektroniczne i odłączyć od sieci zasilajacej. A to tylko samochód prezydenta sobie jechał i nie miał zadania niczego niszczyć. Czyli można .

 17. kwa-kwa

  Jeśli tylko haubice mają pokazywać -to słabiutko. Dawniej jeżdziły tylko rakiety :od małych do tych pękatych- międzykontynentalnych i wszyscy się tego bali -bo o to chodziło.

  1. Syberia chińska

   Serio się bali? Chyba jeździli na Bali, bo to jest kolos na glinianych nogach zarządzany jak za ZSRR.

  2. Janusz

   Ten kolos na glinianych nogach dawno powinien upaść tak wróżyli komentujący tutaj kilka lat temu .powinni zająć się czymś innym bo te wróżby nie sprawdziły się .

  3. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Na tyle się bali że generalicja amerykańska było gotowa do uderzenia wyprzedzającego na ZSRR ale dzięki Pieńkowskiemu Amerykanie poznali realna siłę wojsk strategicznych ZSRR i podjęli adekwatne dość bezpieczne kroki, podobnie działalność Kuklińskiego umożliwiła NATO podjęcie odpowiednich przygotowań.

 18. rzekł JASIO bardzo mądry

  Rosjanie wprowadzili artyleryjski zestaw przeciwlotniczy 2S38 „Deriwacija-PWO” a Polską odpowiedzią w wprowadzaniu novum powinno być wprowadzenie mini Kryli w oparciu o podwozie BWP-1 i armaty S-60 która realizowałaby działoczyn po rozłożeniu stabilizatorów jak to wykonują KRYLE i będziemy mieli uniwersalny moduł bojowy od wszystkiego

 19. arokey

  Zobaczymy co mają i zrobimy lepsze, a tak poważnie na drukarce 3D można nie takie cuda drukować

 20. Kapustin

  Ruski nie użył Listwy w syrii No i byla kicha z czolgami SAA

  1. Widziałeś czołgi SAA porażone nie przez ppk czy przez miny?

 21. uzurpator

  i pojawi się t-90m proriw 3.

 22. eskimos

  W polu "ostrzału" tego generatora fal wszelakich, będą pracować saperzy? Rosja zawsze "dbała" o swoich obrońców. Z drigiej strony, na taką rozgłośnię radiową, poruszającą się ok 15 km/h (nie licząc czasu rozminowania kiedy stoi w miejscu) łatwo jest naprowadzić odpowiedni pocisk. Brawo Rosjanie idźcie dalej w tym kierunku.

  1. Janusz

   Zapomniałeś o jednym ze w przypadku konfliktu te cuda techniki w ciągu godziny staną się złomem uważasz że napastnik nie straci najpierw satelit abez nich jak pisałem po drugie nikt nie wygrałby kolejnej wojny ani Ruscy ani Zachód z ziemi zostałyby tylko zgliszcza wiecznie podniecaj się tak zachodnią technika .

  2. Fanklub Daviena

   Co uważasz za szkodliwsze - takie fale radiowe czy detonujące miny? Czym jako saper wolałbyś być porażony? I nie jest to pytanie podchwytliwe! Rosyjscy saperzy najwyraźniej wolą rozminowywać w zasięgu fal takiego generatora niż bez niego - ciekawe dlaczego? Przyszło ci to do głowy, "jeniuszu"? :)

 23. Olender

  Mi osobiście podoba się myśl ponownego wykorzystania armat 57 mm. Co ciekawe mamy te armaty w Polsce na wyposażeniu. W moim przekonaniu można by by spróbować poszerzyć parasol pplot przy wykorzystaniu podwozi BWP-1, T-72, MT-LB, Goździk czy jak są starsze na składzie. Przy doświadczeniach związanych z programem LOARA oraz zastosowania amunicji programowalnej to może być bardzo groźna broń pplot

  1. 123

   czyli że co? dajesz wypasiony system detekcji, naprowadzania, wypasioną amunicję i postsowiecki złom pod to? :D

  2. yaro

   niestety stare armaty też musisz odpuścić .... to pudrowanie nic nie pomoże

  3. kg

   Kaliber 57 mm nie oznacza, ze zastosowano starą S-60. Obecne 57 mm to klony zupełnie nowego działa.

 24. Stary bywalec

  Autor pochrzanił derywację, czyli system przeciwlotniczy, który naturalnie nie ma kornetów i system wieżowy dla nowych BMP, który rozni się wszystkim z wyjątkiem użytej armaty 57mm. D24 w formie

  1. SZARIK

   Zdjęcie nie przedstawia DERYWANCJI a prototyp lub demonstrator technologii nowego wozu bojowego zbudowanego z podwozia BMP3 i nowej wieży z armatą 57 mm i ppk. Nie jest jasne czy Rosjanie użyli zupełnie nowej armaty 57 mm czy jest to stara armata przeciwlotnicza 57 mm. DERYWANCJA NIE MA OCZYWIŚCIE ŻADNYCH PPK i musi mieć radar kierowania ogniem!

 25. Tomek

  Dwa miesiące temu byłem w szpitalu w Murmańsku. Standardem niczym się nie różnił od polskich odpowiedników. Po za jedną rzeczą. Była tam szatnia i w szpitalu chodziło się bez kurtek. Więc nie pisz tu bzdur o ruskiej służbie zdrowia. Nasza służba zdrowia i rosyjska przy czeskiej to cienizna. O niemieckiej nie wspominam bo to lata świetlne. Żeby mieć jakieś pojęcie o Rosji, najpierw trzeba tam pojechać.

  1. Kot nr 398

   Niemiecka służba zdrowia bardzo się pogarsza. Nic dziwnego, do systemu dorzucono miliony "ubezpieczonych" którzy nic nie wnieśli latami pracy...

  2. boleniec

   Dobrze że nie leżałeś w szpitalu 50 km od Murmańska bo miałbyś prawdziwy podgląd na Mateczkę Rosję

  3. Dawo

   Człowieku Ty chyba sam nie wierzysz w to co piszesz. Szatnia może i owszem była, ale nie pisze ze standard jak w Polsce. Jest większa przepaść niż między Polska a Niemcami.

Reklama