Siły zbrojne

Co będzie w systemie walki dla ORP „Ślązak”?

Wiemy już co będzie się składało na system obserwacji technicznej okrętu ORP „Ślązak” – fot. Thales
Wiemy już co będzie się składało na system obserwacji technicznej okrętu ORP „Ślązak” – fot. Thales

W mediach zachodnich 14 marca br. pojawił się komunikat, że polski minister obrony podpisał kontrakt z koncernem Thales na dostawę zintegrowanego systemu walki oraz wykonanie prac związanych z jego montażem na pokładzie okrętu „patrolowego” ORP „Ślązak”.

Problem polega w tym, że zgodnie z oficjalnym komunikatem MON - ostatnie dwie umowy „na dokończenie patrolowca ORP Ślązak” zostały podpisane 12 grudnia 2012 r. Komunikat w zachodnich mediach był jednak o tyle ciekawy, że zawierał informacje, których wcześniej Ministerstwo Obrony Narodowej nie chciało nam przekazać ze względu na to, że: „Dokument określający konfigurację sprzętową okrętu patrolowego ORP Ślązak jest dokumentem niejawnym.

Tymczasem dzięki informacjom przekazanym mediom przez koncern Thales wiadomo, że na ORP „Ślązak” ma być zastosowany okrętowy system walki TACTICOS. System obserwacji powietrznej będzie oparty o trójwspółrzędny radar wykrywania celów powietrznych SMART-S Mk2. Nastąpiło więc odejście od koncepcji ujednolicania sprzętu na okrętach i o ile na okrętach rakietowych typu Orkan mamy radar Sea Giraffe firmy Saab (pracująca w paśmie C) o tyle na Ślązaku będzie to już nieznana u nas stacja radiolokacyjna na pasmo S. Obie są nowoczesne, obie trójwspółrzędne, ale pomimo podobnego wyglądu to nie jest to samo.

Zmarnowano w ten sposób pieniądze, które zapłaciliśmy za dopasowanie systemu TACTICOS do szwedzkiego radaru na Orkanach. Inaczej jest w przypadku systemu kierowania ogniem artyleryjskim. Tutaj zachowano jednolitość i wybrano dla Ślązaka radar STING-EO Mk2, który zgodnie z komunikatem „oznaczany jest obecnie jako STIR 1.2 EO Mk2”. Mamy więc zestaw radiolokacyjny, który pracuje w paśmie K (o zasięgu 36 km) i w paśmie I (o zasięgu 120 km), który jest również wyposażony w system elektrooptyczny z kamerą termowizyjną włącznie.

ORP „Ślązak” ma także otrzymać dedykowany elektrooptyczny system kierowania ogniem MIRADOR. Całość ma uzupełnić system przekazywania danych taktycznych Link 11/16.

System ma być w pełni operacyjny w 2016 r. Za integrację systemu będzie odpowiadał koncern Thales, ale będzie on współpracował z polskimi firmami.

Komentarze