Reklama

Siły zbrojne

Chorwacja pozyska niemieckie haubice samobieżne

Haubice Panzerhaubitze 2000 były wykorzystywane bojowo w Afganistanie. 12 systemów tego typu najprawdopodobniej trafi do Chorwacji. Fot. Bundeswehr/Schmidt.
Haubice Panzerhaubitze 2000 były wykorzystywane bojowo w Afganistanie. 12 systemów tego typu najprawdopodobniej trafi do Chorwacji. Fot. Bundeswehr/Schmidt.

Chorwackie władze  wyraziły zgodę na pozyskanie dla sił zbrojnych dwunastu używanych haubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000, pochodzących z nadwyżek Bundeswehry - pisze Vecernji list.

Jak donosi serwis Vecernji list, zakup 12 niemieckich haubic został zaaprobowany zarówno przez ministerstwo obrony, jak i komisję obrony chorwackiego parlamentu. Oznacza to, że w niedługim czasie zostanie najprawdopodobniej podpisany kontrakt dotyczący dostawy używanych systemów artyleryjskich Panzerhaubitze 2000 (Pzh 2000) siłom zbrojnym Chorwacji.

Haubice tego typu wciąż pozostają na uzbrojeniu Bundeswehry, ale ich liczba została ograniczona z uwagi na redukcje strukturalne w niemieckiej armii. Wartość transakcji szacowana jest na około 40 milionów euro. Wcześniej mówiło się o pozyskaniu przez Chorwatów 18 systemów artyleryjskich Pzh 2000, ale ostatecznie najprawdopodobniej chorwacka armia otrzyma 12 haubic tego typu.

Systemy Panzerhaubitze 2000 zostały wprowadzone na uzbrojenie Bundeswehry pod koniec lat 90. XX wieku. Są one wyposażone w lufę o długości 52 kalibrów, co zapewnia maksymalną donośność przekraczającą 40 kilometrów przy wykorzystaniu pocisków z gazogeneratorem (Base Bleed). Niemieckie haubice mogą również wykorzystywać amunicję korygowaną, na przykład typu Excalibur. Systemy tego typu były eksportowane do Grecji, Holandii i Włoch, a w ubiegłym roku zamówienie na Pzh 2000 złożył także Oman. Siły zbrojne Niemiec i Holandii wykorzystywały systemy Panzerhaubitze 2000 w warunkach bojowych w Afganistanie.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. z prawej flanki

    stary chorwacki sojusznik ,jak widać ciągle lgnie do swego niemieckiego protektora dzieki któremu powstrzymał Serbów w trakcie pierwszej balkańskiej wojny "domowej"...

Reklama