Chorwacja chce kupić więcej artylerii niż planowała

Autor. 11e de Marine/X
Chorwacja zamierza pozyskać więcej francuskiej produkcji armatohaubic CAESAR kal. 155 mm niż początkowo planowała. Do końca roku planowane jest zawarcie umowy nie na 12, a na 30 egzemplarzy tego typu artylerii.
Podczas paryskich targów Eurosatory 2024 chorwacka delegacja podpisała z Francją umowę ramową na 12 zakup systemów artyleryjskich CAESAR. W przypadku przystąpienia do stadium wykonawczego w imieniu Chorwacji zakup ten będzie negocjowany z koncernem KNDS France przez francuski rząd. Pozwoli to tym samym na szybszą realizację całej operacji i może zwiększyć atrakcyjności oferty. Zakup ten może zostać dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach unijnego programu EDIRPA, które pozwoliłoby pokryć 10-15% wartości zakupu.
Non pas 12 ou 18 mais 12 + 18, c'est le nombre de CAESAR pour lequel 🇭🇷 souhaite signer un contrat d'ici la fin de l'année
— Forcesoperations (@ForcesOperation) March 25, 2025
➡️Une commande qui s'inscrira dans le mécanisme d'acquisition conjointe piloté par 🇫🇷https://t.co/HSaRSt15jE
Aby jednak zamówienie mogło zostać zakwalifikowane do niego, konieczny jest udział w nim 3 krajów UE, co nie jest problemem, ponieważ w umowie ramowej znalazł się podpis także estońskiej oraz francuskiej delegacji. W dniu 25 marca chorwacki minister obrony Ivan Anušić poinformował, że chce zabezpieczyć środki i do końca roku zakończyć negocjację, a następnie niezwłocznie po nich zawrzeć umowę wykonawczą na 30 Cezarów. Sam zakup przez Zagrzeb francuskiego hitu eksportowego może zostać wsparty przez europejski program ReArm Europe, dzięki któremu możliwe będzie pozyskanie na potrzeby ich zakupu korzystniejszych kredytów. Chorwacja chce z tego mechanizmu skorzystać.
Obecnie Chorwacja posiada na stanie 16 gąsienicowych armatohaubic PzH 2000 (jednak operacyjnych jest tylko 12, pozostałe służą do szkolenia oraz jako zapas części zamiennych) oraz 8 poradzieckich samobieżnych haubic 2S1 Goździk przeznaczonych do szkolenia. Pozyskiwane francuskie CAESAR-y najpewniej wykorzystane zostaną jako następcy przekazanych dotychczas Ukrainie poradzieckich holowanych armat polowych M-46 kal. 130 mm (około 24-44 sztuk) oraz być może haubic D-30 kal. 122 mm (około 24 egzemplarze). Co więcej, Chorwaci chcą docelowo zwiększyć flotę kupowanej artylerii, co oznacza dużą szansę na kolejne zamówienia w przyszłości. Pozwoli to na zastąpienie wszystkich rozwiązań w standardzie radzieckim.

Autor. Antoni Walkowski/Defence24
CAESAR (Camion Équipé d’un Système d’Artillerie) to francuska armatohaubica samobieżna o trakcji kołowej produkowana przez KNDS Nexter (niegdyś Nexter Group). Jest przystosowana do montażu na podwoziach różnych samochodów ciężarowych w układzie 6x6 lub 8x8, zgodnie z wymaganiami klienta. Najczęściej stosowanymi nośnikami są Renault Sherpa 5, Mercedes-Benz Unimog (oba 6x6) oraz Tatra 815-7 (8x8). CAESAR posiada uzbrojenie główne kalibru 155 mm z lufą L/52 (o długości ok. 8 metrów), którego maksymalna donośność wynosi ponad 40 km podczas strzelania pociskami odłamkowo-burzącymi z gazogeneratorem dennym. CAESAR korzysta z szerokiej gamy amunicji kompatybilnej z JBMoU, w tym klasycznej odłamkowo-burzącej, przeciwpancernej BONUS oraz nowych kierowanych pocisków Katana 155 mm.
Zapas amunicji w wariancie francuskim, na podwoziu Renault (Arquus) z napędem 6x6, wynosi 18 pocisków wraz z ładunkami miotającymi. Dotychczas powstało ponad 300 egzemplarzy tego systemu. Trafił on na wyposażenie Sił Zbrojnych Francji, Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, Estonii, Maroka, Indonezji oraz Ukrainy. W niedalekiej przyszłości wejdzie do służby w Belgii, Portugalii, Słowenii, Armenii, Chorwacji, Czech oraz na Litwie. Z użytkowania tego systemu zrezygnowała Dania, przekazując Ukrainie wszystkie 19 egzemplarzy z własnych sił zbrojnych.

Autor. KNDS France
Chyżwar
Ja się nie dziwię.
szczebelek
Planują robić więcej niż jedną defiladę 😎😎😎