Reklama

Siły zbrojne

Chiny wprowadzają nowe zasady rekrutacji na czas wojny

Chińscy żołnierze na wspólnych ćwiczeniach z Rosją
Chińscy żołnierze na wspólnych ćwiczeniach z Rosją
Autor. mil.ru

Chiny wydały nowy zestaw zaktualizowanych zasad dotyczących rekrutacji wojskowej w czasie wojny, w tym traktowania priorytetowo byłych żołnierzy, pobór żołnierzy z pożądanymi kwalifikacjami i optymalizację procedur poboru – informuje South China Morning Post.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

South China Morning Post poinformował, że State Council and the Central Military Commission (CMC) pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga wydał zestaw znowelizowanych przepisów dotyczących rekrutacji wojskowej w celu budowy silnych sił zbrojnych.

    Są one częścią poprawki do przepisów dotyczących rekrutacji wydatnych w marcu i zawierają 74 artykuły w 11 rozdziałach i skupią się na rekrutacji większej liczby byłych żołnierzy, standaryzacji i optymalizacji procedur poboru oraz poprawie efektywności systemu. Jak poinformował South China Morning Post nowe zasady wejdą w życie w przyszłym miesiącu.

    Reklama
    Chińscy żołnierze na wspólnych ćwiczeniach z Rosją
    Chińscy żołnierze na wspólnych ćwiczeniach z Rosją
    Autor. mil.ru
    Reklama

    Zgodnie z nowymi przepisami, rekrutacja powinna "skupić się na przygotowaniu do wojny" i zwiększyć efektywność poprzez powoływanie byłych żołnierzy. Po raz pierwszy w przepisach znalazł się osobny rozdział dotyczący rekrutacji na czas wojny, w którym stwierdzono, że byli żołnierze będą traktowani priorytetowo i oczekuje się od nich, że dołączą do swoich jednostek lub zajmą podobne stanowiska.

      Dodatkowo chiński rząd ustanowi mechanizm koordynujący rekrutację studentów uczelni wyższych i osób o specjalnych pożądanych kwalifikacjach. Zaznacza, się że pobór powinien być prowadzony w oparciu o potrzeby wojska.

      Reklama
      Chiński żołnierz przy czołgu Typ 99 (ZTZ99, WZ123)
      Chiński żołnierz przy czołgu Typ 99 (ZTZ99, WZ123)
      Autor. mil.ru
      Reklama

      Nowe przepisy optymalizują proces rozmieszczania nowych żołnierzy. Główny ciężar odpowiedzialności za rekrutację nowych żołnierzy powinny wziąć na siebie lokalne jednostki wojskowe. Zgodnie z rozporządzeniem nowi żołnierze mogą również zapisywać się bezpośrednio.

      Wyjaśniając dodanie rozdziału "rekrutacja wojenna" do przepisów wojskowych chiński urzędnik CMC powiedział, że przepisy odnoszą się do wspólnych praktyk różnych krajów i ustanawiają specjalny rozdział, aby uregulować kwestię rekrutacji wojennej. Obywatele, którzy otrzymają zawiadomienie o rekrutacji w czasie wojny, muszą udać się w wyznaczone miejsce na czas, gdzie zostaną zmobilizowani, a ci którzy odchylą się od zawiadomienia poniosą karę – jak pisze South China Morning Post. Według komunikatu nowe zasady zostały ogłoszone, ponieważ Pekin stoi w obliczu napięć geopolitycznych na kilku frontach, w tym na Morzu Południowochińskim, zwłaszcza w Cieśninie Tajwańskiej.

      Reklama
      Czołg Typ 99 (ZTZ99, WZ123)
      Czołg Typ 99 (ZTZ99, WZ123)
      Autor. mil.ru
      Reklama

      Jeszcze w lutym chińskie władze przyjęły prawo, która przyznaje władzom wojskowym uprawnienia do zmiany stosowania ustawy o postępowaniu karnym w czasie wojny. 

      Chińska armia przeprowadziła w ostatnich dniach ćwiczenia w pobliżu Tajwanu w odwecie za spotkanie tajwańskiej prezydent Caj Ing-wen z przewodniczącym Izby Reprezentantów Kongresu USA Kevinem McCarthym w Kalifornii. Według Pekinu trenowano między innymi uderzenia precyzyjne i blokadę wyspy.

      Reklama

      Xi Jinping w czasie inspekcji bazy marynarki wojennej na południu kraju 12 kwietnia oświadczył, że chińska armia musi nasilić szkolenie zorientowane na rzeczywiste zdolności do walki i gotowość bojową. Xi wezwał też do przyspieszenia modernizacji sił zbrojnych we wszystkich dziedzinach, aby wykonywały one „różne misje powierzone im przez partię i lud" – podała państwowa agencja prasowa Xinhua. Według niej przywódca wygłosił przemówienie w prowincji Guangdong na południu ChRL, podczas inspekcji w bazie marynarki wojennej, podlegającej dowództwu południowego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).

        Chińscy żołnierze na ćwiczeniach
        Chińscy żołnierze na ćwiczeniach
        Autor. mil.ru
        Chińscy żołnierze
        Chińscy żołnierze
        Autor. mil.ru

        Z kolei po zakończeniu ćwiczeń wokół Tajwanu chińska armia poinformowała, że jest "gotowa do walki". "Wojsko jest gotowe i może walczyć w każdej chwili, aby zdecydowanie zdławić każdą formę 'niepodległości Tajwanu' i próby zagranicznej ingerencji" - przekazała chińska armia.

        Reklama
        Chińscy żołnierze
        Chińscy żołnierze
        Autor. mil.ru
        Reklama
        Chińscy żołnierze
        Chińscy żołnierze
        Autor. mil.ru
        Reklama

        WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

        Reklama

        Komentarze (5)

        1. Wuc Naczelny

          Przecież na zdjęciu jest maks. 100-150 pojazdów pancernych. Polska ma na oko 20 razy tyle.

        2. CCCP

          Duuuuuuużo Javelinów i temu podobnych trzeba szykować. Naprawdę DUŻO :(

        3. Pucin:)

          Patrząc na zdjęcia do artykuł to ciśnie się tylko jedno stwierdzanie >>>>> MROWIE!!!!! MROWIE!!!!! >>>>> jak to ruszy to tylko ogień będzie mógł ich powstrzymać!!!!! :0

          1. Rusmongol

            Takie też mrowie ma Rosja. Efekty znamy.

          2. Davien3

            @Pucin juz raz ruszyli w czasie wojny koreańskiej. wtedy tez dowiedzieli sie ze ilośc oznacza tylko wiecej celów do zabicia dla armii amerykańskiej i niewielu wrócilo do siebie.

          3. Davien3

            @rusmongol, rosjan jest jakies 10x mniej wiec na pewno nie takie mrowie jak chończyków

        4. Był czas_3 dekady

          Chiny to kolejny kraj po Rosji, gdzie ludzi i sprzętu mного (dużo) i trzeba coś z tym zrobić. Ta masa chłopstwa tylko czeka na sygnał, jak w Rosji, by rozpocząć rzeź i wojaczkę.

        5. defancy

          Cysorz to ma klawe życie ... W niektórych krajach czas się zatrzymał w epoce królów i cesarzy. My wyprzedzamy epokę, czy jesteśmy zapóźnieni skoro u nas na zmianę rządzą książęta różnej proweniencji? Swoboda liberum veto wyszła nam bokiem, Konstytucja też nie okazała się ratunkiem na miarę ...

        Reklama