Reklama

Siły zbrojne

Chętnych do wojska więcej niż odejść. Wielu doświadczonych żołnierzy zdejmuje mundur

A ty? #ZostańŻołnierzem
Autor. Fot. Wojsko-Polskie.pl

Jak na koniec 2021 roku wygląda rekrutacyjny bilans Wojska Polskiego? Ilu żołnierzy rok do roku zakłada i zdejmuje mundur? Przedstawiamy statystyki z lat 2010-2021.

Miniony rok niewątpliwie był dla armii dużym wyzwaniem. Hybrydowe zagrożenie na granicy wschodniej i sytuacja epidemiczna nie pozostały bez wpływu na działania w obszarze rekrutacji. Niemniej jednak siły zbrojne delikatnie urosły, o czym przekonują dane udostępnione redakcji przez Centrum Operacyjne MON.

Stan ewidencyjny sił zbrojnych na dzień 31 grudnia 2021 roku to 113 586 żołnierzy zawodowych - wzrost o niemal 3,5 tys. w porównaniu do 31 grudnia 2020 roku) i jest on najwyższy w analizowanym przez nas okresie, czyli od 2010 roku. Wysokie są zarówno liczba nowych rekrutów - ponad 9,5 tys., jak i liczba odchodzących z armii - ponad 6 tys., niemniej jednak ogólny bilans za 2021 rok jest rekordowy. Cieszy znaczny wzrost liczby nowych rekrutów - rok do roku wyższy o ponad dwa tysiące, niepokoi rosnąca liczba odchodzących do cywila - wyższa o ponad tysiąc niż w 2020 roku. Warto jednak pamiętać, że tradycyjnym okresem, gdy z żołnierze żegnają się ze służbą jest 31 stycznia.

Tabela Stan ewidencyjny Sił Zbrojnych RP (2010 - 2021)
Autor. Piotr Jaszczuk, Defence24

Opracowanie własne na podstawie danych CO MON

Podsumowanie

Jako ocenić rezultaty działań rekrutacyjnych? Mogło być z pewnością lepiej, zwłaszcza, że według deklaracji rządzących działania należy zintensyfikować tak aby armia w przyszłości liczyła 250 tysięcy żołnierzy. Pomimo tych zapowiedzi rok do roku z armii odchodzi niemal pięć tysięcy doświadczonych żołnierzy, których nie zastąpią z marszu nieopierzeni rekruci. Czas pokaże, czy remedium na te problemy oraz dodatkową zachętą do pozostania w służbie będą zapowiadane dodatki dla doświadczonych żołnierzy - rozwiązanie podobne do wdrażanego w służbach mundurowych nadzorowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Według danych i statystyk przekazanych przez Centrum Operacyjne MON bilans rekrutacyjny jest na plus. Należy pozytywie ocenić działania podejmowane przez Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej" oraz terenowe organy administracji wojskowej.

Czytaj też

Jednak w pogoni za rekrutem i upraszczaniem rekrutacyjnych procedur warto pamiętać o należytej weryfikacji kandydatów oraz stworzeniu warunków zachęcających do pozostania w służbie. Procedury naboru mają tu kluczowe znaczeniem eliminując ryzyko związane z powołaniem do służby osób pokroju dezertera słynnego za sprawą ucieczki na Białoruś. Poza procedurami naboru ważnym czynnikiem są także uposażenia oraz warunki służby, jakość uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Oby kolejny rok pozwolił na utrzymanie pozytywnego trendu i dalszy wzrost liczebności sił zbrojnych oraz poprawę jakości uzbrojenia i sprzętu wojskowego (UiSW).

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. marian

    A dlaczego armia rozwijana mobilizacyjnie na czas wojny ma się przejmować tym, że do rezerwy odchodzą najbardziej doświadczeni żołnierze. Z punktu widzenia dowódcy, którego większość (a nawet jakimś cudem i mniejszość) żołnierzy w czasie wojny stanowiliby rezerwiści, rotacja w wojsku zawodowym powinna być jak największa. Chyba lepiej aby wojsko w razie W uzupełniali byli zawodowcy niż rezerwa po 30-dniowej służbie przygotowawczej.

    1. kwp

      bledne myślenie .Rezerwiści nie wskocz na kraby ,raki itp odchodzą i wyjezdzaja za gra jce nikt tu nie wróci zostaniemy z nocniekiem.

    2. Mieczysław

      Panie Marianie jest logika w Pana ocenie ale,... 1. Kto wyszkoli nowych rekrutów? Oficerowie po kursach z "cywila" czy może "pdf legioniści". Wniosek system nominacji i awansów promuje "ludzi z cywila" kosztem doświadczonych pdf i szer nie rzadko po kilku misjach i działaniach bojowych. 2. Specjalistyczny SpW " bojowy" to nie jest ciągnik rolniczy, kopaczka do ziemniaków czy TIR. Tam się nie wsiada i nie jedzie - trzeba być na bieżąco ze wszystkim i manualnie i technicznie. Zgranie załogi ze sprzętem trwa. Wyjechanie do boju nie zgraną załoga a tak by było na czas"W" (bo to w 2 tygodnie się nie uda realne zgrać) byłoby marnotrawstwem sił i środków. Wszystko co uważają, że wojsko wyszkoli się w boju polecam poczytać ino z Ukrainy jak się wojsko Federacji Rosyjskiej wyszkolłobw boju.

  2. kwp

    chętnych więcej niż odejść :) LOL w tym roku 12bz 400 kwitów do cywila Sulechów 230 wesoła 260 jeden bat czołgów na drugim bat 60 już macie brygadę.Kalkulacje opłaca mon w postaci bonifikaty? Jest największą fala odejść od 15 lat ,zamiast zatrzymać najlepszych po 15 latach zatrzymują komuchów po25 i 28.5 roku przez których uciekają ludzie .Pogratulować. .OT po sciemnionym szkoleniu wirtualnym nas obroni..

    1. kwp

      proszę o usunięcie moderatora ,zostałem wprowadzony w blad te liczby to NIEPRAWDA. Sory.

  3. kwp

    za rok raport NIK pokaże prawdę vs propaganda MON. Zobaczymy gdzie Ci chętni i ilu przyszło w rok . W chwili zagrozenia ze strony kacapii państwo powinno stanąć na głowie , by zatrzymac najlepszych,ale karierowicze z nadania niszczą ci pozostało dla kolejej gwiazdki fałszując faktyczne stany osobowe . To wyjdzie ,bo żołnierze mają dość propagandy i kłamstw . Wyjdzie jak za te nadgodziny, o czym już Onet robił dym , kolejna władza dowie się o całej patologii ,propaganda nie zatrzyma się prawdy Boże chroń naszą Ojczyznę , bo politycy do tego nie dorośli.

  4. kwp

    propaganda opłacana przez PiS. w 12 bz odchodzi tygodniowo średnio 25 szeregowyvh ,odwoła o szkolenie .lody h np zgłosiło się 6 osób o czym wy mowicie? Gdzie Ci ludzie ?

  5. pragmatyk

    To raczej finanse i zmiana statusy podoficerów ,a haubicy nie obsłużysz spiewając rotę.

  6. pragmatyk

    Wojsko ma dużą rotację ,a najwyższa była w 2011 roku ,gdzie odeszło przeszło 5 tysięcy ludzi. .Łacznie w ciągu 10 lat 2010-2020 z wojska odeszlo przeszlo 50 tysięcy ludzi ,czyli połowa armii ,uzupełniano to w poszczególnych latach nadwyzkami z poboru ,tak,ze w sumie utrzymano i podwyższono o około 10 tys ilośc ludzi.. Nadal nie są do końca rozwiązane sprawy kadrowe ,czyli awansów i możliwości rozwoju doświadczonych dowódców ,reforma,ktora zrobił Klich do tej pory odbija się czkawką.

  7. andys_2

    "Chętnych do wojska więcej niż odejść. Wielu doświadczonych żołnierzy zdejmuje mundur" Co mówi ten tytuł? Tylko jedno - z biedy , albo z zamiłowania do munduru ludzie chca isc do wojska, jednak po rozeznaniu sytuacji, wypracowaniu jakiejś tam emerytury idą do cywila. Taki jest smutny przekaz.

  8. DA(łn)VIEN

    A ja? A ja, dziękuję...nie nadaję się. Zostawię miejsce lepszym.

  9. Tomasz

    Zdecydowanie widać polepszenie od 2015 roku czyli objęcie rządów przez Zjednoczoną Prawicę. Zmiana jakościowa pomiędzy rządami PO/PSL a PiS widoczna jest gołym okiem. Warto to zauważyć i pochwalić wbrew wiecznym narzekaczom. Warto prowadzić politykę patriotyczną.

    1. Monkey

      @Tomasz: Zgadzam się. Postęp jest widoczny, ale trzeba pamiętać, że więcej jest do zrobienia niż już zostało uczynione. Niemniej jednak jest światełko w tunelu i sądzę, iż gdyby nie covid-19 to byłoby jeszcze lepiej.

    2. Niutek

      Tomasz. Tak, szczególnie widać poprawę jakości w marynarce wojennej. Nowoczesne okrety podwodne które zastąpiły Kobbeny , szkolą załogi aż miło. Ćwiczą współdziałanie z nowiutkimi fregatami, a i nowoczesne śmigłowce ZOP aż cieszą oczy. W powietrzu kilkadziesiąt prawdziwych Black Hawków trenuje procedury, aż serce się raduje. Nasze wyrzutnie "Patriot" , aż 8 baterii( !!!), a nie jak pisali wredni oszczercy, że tylko dwie na defilady, już straszą swoją gotowością do działania. Tysiąc dronów w pełnej gotowości... Żeby nie zanudzać, wspomnę tylko o nowoczesnych "borsukach", karabinkach modułowych. które się nie rozsypują, a wręcz przeciwnie, są niezniszczalne, itd, itp...

    3. X

      Jaka jest nasza obrona p-panc i p-lot, po 6 latach rządów prafych i sprafiedliwych ? I taka też będzie przez kolejne kilka lat.

Reklama