Reklama

Siły zbrojne

Cele dla przeciwlotników

Fot. iu.wp.mil.pl
Fot. iu.wp.mil.pl

6 Wojskowy Oddział Gospodarczy zlecił zabezpieczenie celów powietrznych dla realizacji strzelań przeciwlotniczych zestawów rakietowych i artyleryjskich na lata 2019-2022. Realizacją usług zajmie się ponownie Eurotech z Mielca, za ponad 12,4 mln złotych brutto.

Jak wskazuje oddział, przedmiotem zamówienia jest dokładnie "zabezpieczenie celów powietrznych dla realizacji strzelań przeciwlotniczych zestawów rakietowych i artyleryjskich na lata 2019-2022 – szkolenie i symulacja w zakresie samolotów, rakiet (pocisków rakietowych) i statków kosmicznych". Całkowita wartość zamówienia netto tym razem, gdyż rozpisywane jest ono co parę lat, to ponad 10,142 mln złotych. Jako miejsce realizacji usług wskazano oczywiście Ustkę, a dokładnie Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce.

Wojsko wyjaśnia, że usługa powinna zapewnić imitację działania środków napadu powietrznego poprzez wykonanie lotów imitatorów celów powietrznych (ICP) poruszających się po trasach z parametrami i profilem lotu zgodnie z programem nalotu zaprojektowanym przez Koordynatora (Szefa Zarządu Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej DG RSZ). Co więcej, powinna również zabezpieczyć szkolenie pododdziałów przeciwlotniczych wyposażonych w przeciwlotnicze zestawy rakietowe (pzr) i artyleryjskie w zakresie strzelań szkolnych (bez oddziaływania bojowego) i strzelań bojowych (z oddziaływaniem bojowym) z zachowaniem obowiązujących w tym względzie przepisów tj. „Instrukcji Działalności Centralnego Poligonu Sił Powietrznych”.

image
Źródło: SIWZ, 6 WOG

Zamówienie udzielone zostało na podstawie prędkości, temperatury, zdolności obsługi oświetlenia, zdolności lotu z czujnikiem trafień oraz ceny. Umowę zawarto 21 lutego br. z firmą Eurotech Sp. z o.o. z Mielca. Jak informuje wojsko, była to jedyna złożona w postępowaniu oferta, której wartość mielecki podmiot oszacował na ponad 12,4 mln złotych brutto. Propozycja ta niewątpliwie mieściła się w budżecie jednostki, która na realizację przedmiotu zamówienia zamierzała przeznaczyć po 4 mln złotych brutto na każdy rok usługi, czyli w sumie 16 mln zł brutto na realizację zamówienia na lata 2019-2022. Zgodnie z ogłoszeniem o zamówieniu, opublikowanym w grudniu 2018 roku, realizacja usługi rozpoczęła się 7 marca br., a zakończy się z 30 grudnia 2022 roku.

Ostatnia umowa w tej sprawie podpisana została na lata 2016-2018, także z firmą Eurotech, a warta była niecałe 9 mln złotych netto. 

Reklama

Komentarze (7)

  1. podatnik

    su22 i mig29 - odmalować, wstawić zdalne sterowanie, i niech ćwiczą - przy okazji można ny było sprawdzać skuteczność przeciwko celom z flarami

  2. Ja66

    Po kilku komentarzach widać, że niektórzy mają poważny problem ze zrozumieniem czytanego tekstu...

  3. MPL

    Była kiedyś taka eskadra, 19 LEH się nazywała. A w tej eskadrze był Jak-40 do holowania celów dla artylerii, TS-11 do symulowania nalotów na PZR-y i urządzenia do sprawdzania radarów wykrywania i SNR-ów. No i patrz Pan, komu to przeszkadzało?

  4. Mogadiszu

    A czym niby chcą walić do tych statków kosmicznych? No chyba że będą stać na płycie lotniska to rozumiem że ZU-23 w końcu się przyda.

  5. Adam

    Ale nie mamy chyba efektorów którym można razić statki kosmiczne reptilian?

    1. Feluś

      Podobno Goździk daje radę.

  6. stop

    To powinno być zamontowane na okręcie kormoran a nie ręczne ie opl

  7. kola

    Dobrze zrozumiałem że będziemy ćwiczyć strącanie statków kosmicznych z ZU-23?

Reklama